wersja testowa serwisu

Obchody 77. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Poznaliśmy program uroczystości w Skierniewicach

dsc_0014_00007mFyZwmKjZlOE6tCTiHtf

1 sierpnia tradycyjnie oddamy cześć powstańcom, którzy 77 lat temu walczyli o wolną Warszawę. W Skierniewicach uroczystości odbędą się na cmentarzu św. Józefa oraz w budynku Muzeum Historycznego Skierniewic.

We wtorek, 1 sierpnia 1944 roku, o godz. 17.00 wybuchło Powstanie Warszawskie. Było to jedno z najważniejszych, a zarazem najbardziej dramatycznych wydarzeń zapisanych na kartach historii miasta. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące.

Powstańcy chcieli doprowadzić do wyzwolenia Stolicy spod okupacji hitlerowskiej przed przybyciem armii sowieckiej, a tym samym zapewnić Polsce suwerenność po zakończeniu wojny.
Oddziały powstańcze, chociaż liczne, ale bez odpowiedniego uzbrojenia stanęły do walki z regularną, w pełni zmilitaryzowaną armią niemiecką. Niestety, bez pomocy sojuszników nie miały szans na wygraną. Pomoc, na jaką liczyli, nigdy nie nadeszła. Powstanie zakleszczone między dwoma potężnymi armiami sowiecką i niemiecką powoli wykrwawiało się.

Los Warszawy, nazywanej prze wojną „Paryżem Wschodu", został przypieczętowany rozkazem wydanym przez Heinricha Himmlera, który brzmiał: „Każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców, Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europy".Stolica Polski została zniszczona w blisko 85%, a mieszkańcy wypędzeni do obozów przejściowych i jenieckich.

Mając w pamięci te tragiczne wydarzenia, skierniewiczanie kolejny już raz oddadzą cześć bohaterom tamtych dni. Między godz. 17:00, a 17:30, odwiedzimy groby powstańców i spalonych więźniów Pawiaka na cmentarzu św. Józefa. Następnie przeniesiemy się do budynku muzeum, gdzie wyświetlony zostanie pokaz filmów z serii „Pamiętnik" autorstwa Grupy Filmowej – „Z Przypadku". Projekcje odbędą się między godzinami 18:00, a 20:00.

PROGRAM:

17:00-17:30 ---> Złożenie wieńców na grobach Powstańców oraz na grobach spalonych Więźniów Pawiaka (Cmentarz św. Józefa)
18:00-20:00 ---> Pokaz filmów z serii "Pamiętnik" autorstwa Grupy Filmowej "Z Przypadku"
******
Organizatorzy:
Prezydent Miasta Skierniewice
Muzeum Historyczne Skierniewic
Wojskowa Komenda Uzupełnień w Skierniewicach
Stowarzyszenie Tradycji 26. Skierniewickiej Dywizji Piechoty
Grupa Filmowa "Z Przypadku"
Towarzystwo Przyjaciół Skierniewic

źródło: UM SKierniewice