Najważniejsze wideo w epd24
 
Gmina Dalików: Trwa budowa kanalizacji

Gmina Dalików: Trwa budowa kanalizacji

Liczba osób, które zobaczyły to wideo3 736 wyświetlenia
 
Dzień Dziecka w Dalikowie na sportowo

Dzień Dziecka w Dalikowie na sportowo

Liczba osób, które zobaczyły to wideo6 703 wyświetlenia
 
Mistrzostwa w sporcie pożarniczym w Grabowie

Mistrzostwa w sporcie pożarniczym w Grabowie

Liczba osób, które zobaczyły to wideo52 678 wyświetlenia
 
Pożar gazociągu w Gałkowie Dużym

Pożar gazociągu w Gałkowie Dużym

Liczba osób, które zobaczyły to wideo71 409 wyświetlenia
 
Kolejny kandydat na Prezydenta RP odwiedził nasz region

Kolejny kandydat na Prezydenta RP odwiedził nasz region

Liczba osób, które zobaczyły to wideo55 636 wyświetlenia
 
Wielka uroczystość w Szkole Podstawowej w Dalikowie

Wielka uroczystość w Szkole Podstawowej w Dalikowie

Liczba osób, które zobaczyły to wideo12 142 wyświetlenia
 
W Bratoszewicach odbyły się kolejne Targi Rolne “Agrotechnika”

W Bratoszewicach odbyły się kolejne Targi Rolne “Agrotechnika”

Liczba osób, które zobaczyły to wideo103 650 wyświetlenia
 
Powiat poddębicki będzie miał 11 km dróg do końca 2025

Powiat poddębicki będzie miał 11 km dróg do końca 2025

Liczba osób, które zobaczyły to wideo19 568 wyświetlenia
 
Gmina Dalików realizuje bardzo ważny projekt dla mieszkańców

Gmina Dalików realizuje bardzo ważny projekt dla mieszkańców

Liczba osób, które zobaczyły to wideo15 829 wyświetlenia
 
I Konferencja Sołtysów Powiatu Poddębickiego

I Konferencja Sołtysów Powiatu Poddębickiego

Liczba osób, które zobaczyły to wideo13 041 wyświetlenia
 
Duża akcja policji w Łódzkiem. Zatrzymano blisko 100 przestępców!

Duża akcja policji w Łódzkiem. Zatrzymano blisko 100 przestępców!

Liczba osób, które zobaczyły to wideo183 567 wyświetlenia
 
Strażacy uratowali psa, który wpadł do 15-metrowej studni

Strażacy uratowali psa, który wpadł do 15-metrowej studni

Liczba osób, które zobaczyły to wideo73 975 wyświetlenia
 
Wójt Gminy Dalików Radosław Arkusz podsumował 2024 rok

Wójt Gminy Dalików Radosław Arkusz podsumował 2024 rok

Liczba osób, które zobaczyły to wideo13 847 wyświetlenia
 
Droga Psary - Idzikowice oddana do użytku

Droga Psary - Idzikowice oddana do użytku

Liczba osób, które zobaczyły to wideo15 216 wyświetlenia
 
"Adwentowy kalendarz życzliwości i pozytywnego myślenia"

"Adwentowy kalendarz życzliwości i pozytywnego myślenia"

Liczba osób, które zobaczyły to wideo149 513 wyświetlenia
 
W Zgierzu odbyła się gala sportów walki federacji Gunners Fight Night

W Zgierzu odbyła się gala sportów walki federacji Gunners Fight Night

Liczba osób, które zobaczyły to wideo101 696 wyświetlenia
 
Wielki sukces polskich strażaków w Holandii! Zdobyli złoto i brąz Mistrzostw Świata

Wielki sukces polskich strażaków w Holandii! Zdobyli złoto i brąz Mistrzostw Świata

Liczba osób, które zobaczyły to wideo152 359 wyświetlenia
 
Poddębiccy funkcjonariusze wzięli udział w „Challenge’u dla Michałka Bienia”

Poddębiccy funkcjonariusze wzięli udział w „Challenge’u dla Michałka Bienia”

Liczba osób, które zobaczyły to wideo17 163 wyświetlenia
 
Budowa drogi w Dąbrówce Górnej

Budowa drogi w Dąbrówce Górnej

Liczba osób, które zobaczyły to wideo15 535 wyświetlenia
 
Budowa boiska w Domaniewie

Budowa boiska w Domaniewie

Liczba osób, które zobaczyły to wideo15 676 wyświetlenia
 
Niezwykłe znaleziska podczas przebudowy ulic. Wszystkie przedmioty trafiły do...

Niezwykłe znaleziska podczas przebudowy ulic. Wszystkie przedmioty trafiły do...

Liczba osób, które zobaczyły to wideo201 047 wyświetlenia
 
W Tumie wręczono kolejne Nagrody im. Benedykta Polaka

W Tumie wręczono kolejne Nagrody im. Benedykta Polaka

Liczba osób, które zobaczyły to wideo117 029 wyświetlenia
 
Dożynki Powiatu Poddębickiego 2024

Dożynki Powiatu Poddębickiego 2024

Liczba osób, które zobaczyły to wideo35 145 wyświetlenia

Tytaniczna praca i odnalezione bezcenne archiwalia. Po blisko stu latach od śmierci Alfonsa Brandta znów ożyła jego muzyka! A szkoła w Kurnosie ma na tę melodię pomysł [Wideo, foto]

Tytaniczna praca i odnalezione bezcenne archiwalia. Po blisko stu latach od śmierci Alfonsa Brandta znów ożyła jego muzyka! A szkoła w Kurnosie ma na tę melodię pomysł [Wideo, foto]
findagrave.com/ Gmina Bełchatów

Bez wątpienia był największym "celebrytą" wywodzącym się z Kurnosa. Studiował u europejskiej klasy mistrzów, koncertował w uznanych salach i sporo podróżował. Później osiadł w naszym regionie odnosząc dalsze sukcesy na muzycznym polu. Alfons Brandt, bo o nim mowa, to urodzony w Kurnosie w gminie Bełchatów skrzypek, solista wirtuoz, którego historia w naszym regionie - przyznajmy to szczerze - nie jest szczególnie popularna. Szczęśliwie, pamięć o znanym przodku jest przedmiotem pieczołowitej pracy małżeństwa z Kurnosa. Pani Jolana i Aleksy Piasta nie tylko starają się, by pamięć o zacnym kurnosianinie nie przepadła, ale ciągle szukają nowych materiałów na jego temat. No i udało się znaleźć znaleźć absolutną perełkę, a właściwie jedenaście takich perełek. Potem do pracy ruszyła sztuczna inteligencja i tak oto po blisko stu latach od śmierci Alfonsa Brandta znów ożyła jego muzyka... 

Małżeństwo z Kurnosa pod Bełchatowem od kilku lat szukało partytur utworów Alfonsa Brandta, skrzypka, kompozytora i dyrygenta z Kurnosa, który tworzył na przełomie XIX i XX wieku. Na szczęście ów materiały stworzone ręką mistrza udało się odnaleźć.

- Na część z nich natrafiliśmy w zbiorach zaprzyjaźnionego regionalisty, pozostałe to efekt kwerendy w Bibliotece Narodowej- mówi Aleksy Piasta, zastępca dyrektora Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim.

Łącznie udało nam się odnaleźć 11 partytur, dwie z nich to bardziej znane utwory Alfonsa Brandta, czyli "Perełka" i "Mundzio" - mówi Jolanta Piasta, nauczyciel i regionalistka. 

Jak sama podkreśla, to odkrycie ma dla niej wartość sentymentalną, bo jest z Alfonsem Brandtem jest spokrewniona. Na samych partyturach się jednak nie skończyło, bo państwo Piasta z pomocą syna i z wykorzystaniem sztucznej inteligencji przełożyli partytury na "prawdziwe" dźwięki. Dzięki temu można posłuchać, jak brzmią "Perełka" i "Mundzio". A jednego z tych utworów można posłuchać na przygotowanym przez naszą redakcję wideo poniżej.

Wklej tutaj kod osadzenia...

- Większość utworów Alfonsa Brandta to polki i walczyki, można powiedzieć, że to taka ówczesna muzyka popularna - dodaje Aleksy Piasta. 

Partytury i nagrania państwo Piasta przekazali Grzegorzowi Gryczce, dyrektorowi Zespołu Szkolno - Przedszkolnego im. Alfonsa Brandta w Kurnosie oraz Konradowi Kocowi, wójtowi Gminy Bełchatów.

- Dzięki Waszej pracy, determinacji i zaangażowaniu możemy się teraz cieszyć tym odkryciem. Jestem przekonany, że dzięki tym partyturom będziemy mogli posłuchać utworów kompozytora np. podczas "Koncertu pod Chmurką" - mówi Konrad Koc, wójt gminy Bełchatów.

Ale to nie wszystko, bo jeszcze inny pomysł ma Grzegorz Gryczka.

- Słuchając "Perełki" przyszło mi na myśl, że mógłby to być doskonały hymn dla naszej szkoły. Będziemy chcieli działać w tym kierunku, żeby ten pomysł sfinalizować - mówi Grzegorz Gryczka, dziękując jednocześnie państwu Piasta za ich niezwykły dar.

Syn tkacza i rolnika z piękną karierą... 

Alfons Brandt urodził się w Kurnosie 5 marca 1868 roku w rodzinie tkacza i rolnika Edwarda Brandta. Nic nie wiadomo na temat jego dzieciństwa. Studiował w Instytucie Muzycznym w Warszawie, gdzie od 1881 roku uczył się najpierw gry na trąbce u Maxa Mernitza, a następnie na skrzypkach u Izydora Lotto. Dalszą naukę kontynuował w Moskwie, w klasie skrzypiec Jana Hrimaly'ego w Konserwatorium Cesarskiego Rosyjskiego Towarzystwa muzycznego. Studia zakończył w 1886 roku i w poszukiwaniu pracy wyjechał do ówczesnej stolicy Rosji Petersburga. Udało mu się uzyskać angaż do orkiestry opery Teatru Maryjskiego.

- Wiele podróżował i koncertował, aż wreszcie, w 1895 roku osiadł na stałe w Piotrkowie. Znalazł tu doskonałe warunki do rozwoju swojej kariery i zaspokojenia ambicji muzycznych i pedagogicznych - pisze Jolanta Piasta, nauczyciel i regionalistka, która dokładnie opisała życiorys muzyka.

Założył kwartet smyczkowy, a nieco później orkiestrę symfoniczną. Został też dyrygentem dwóch orkiestr dętych - piotrkowskiej straży ogniowej i 28 połockiego pułku piechoty stacjonującego w Piotrkowie. W 1911 roku uzyskał zgodę władz na zorganizowanie szkoły muzycznej, która funkcjonowała pod nazwą: Piotrkowskie Kursy Muzyczne Alfonsa Brandta.

- Wielką pasją Brandta było koncertowanie. Repertuar tego znakomitego wirtuoza, jak pisali w ówczesnej prasie recenzenci, był bardzo bogaty. Najczęściej, zwłaszcza na bisy, wykonywał tańce węgierskie Brahmsa, polonezy Henryka Wieniawskiego, romans andaluzyjski Sarassatego oraz własne kompozycje pod nazwą Nadzieja i Romans. Trasy koncertowe Brandta obejmowały największe miasta Królestwa Polskiego - Łódź, Częstochowę, Dąbrowę i Sosnowiec. Brandt występował często samodzielnie, ale także ze swoim kwartetem smyczkowym (Włodzimierzem Kański skrzypce, Edmund Gerber skrzypce, Henryk Romański altówka i Walenty Malinowski wiolonczela). Muzycy byli doskonale zgrani i potrafili porwać i zachwycić publiczność - opisuje życiorys muzyka JolantaPiasta, nauczyciel i regionalistka.

Wiele swojego cennego czasu poświęcił Alfons Brandt na dyrygenturę orkiestr. Z założoną w 1987 roku orkiestrą dętą piotrkowskiej straży występował w niedzielę i świąteczne dni w ogrodzie kolejowym oraz amfiteatrze letnim "Wodewil". Od 1900 roku na czele amatorskiej orkiestry symfonicznej grywał często własne kompozycje – na koncercie w Bełchatowie, w sierpniu 1904 roku marsza Kerecz, walce Maria i Piękne Bełchatowianki.

Jak dodaje w swoim opisie Jolanta Piasta, Alfons Brandt mimo aktywnego życia cały czas mocno sentymentalne związany z rodzinnym Kurnosem, który często odwiedzał. 

- Tłumy kurnosian i mieszkańców pobliskich wsi oczekiwały przyjazdu wielkiego wirtuoza skrzypiec pragnąc go zobaczyć i posłuchać pięknej muzyki. Koncerty te, organizowane na świeżym powietrzu, były wielkim wydarzeniem kulturalnym na wsi bełchatowskiej. Przyczyniały się też do spopularyzowania skrzypiec i sztuki muzycznej w Kurnosie i okolicy - wyjaśnia Jolanta Piasta w życiorysie muzyka umieszczonym na oficjalnej stronie szkoły w Kurnosie.

Od 1909 roku Brandt podjął pracę nauczyciela gry na skrzypcach w prywatnej szkole muzycznej Antoniego Grudzińskiego w Łodzi. Został też dyrygentem przy Towarzystwie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Łodzi. Znajomość organizacji szkoły muzycznej A. Grudzińskiego pozwoliła Brandtowi na założenie podobnej placówki w Piotrkowie.

Pod koniec życia, na początku lat dwudziestych ubiegłego wieku, Alfons Brandt ograniczył swoją aktywność do minimum. Nie wyjeżdżał z Piotrkowa, angażując się sporadycznie w występy solowe. Utrzymywał się z prywatnych lekcji muzyki.

Zmarł 28 stycznia 1925 roku w Piotrkowie, jednak pochowany został w Kaszewicach, gdzie do dzisiaj zachował się jego nagrobek. Nieliczne pamiątki po wielkim skrzypku przechowywane są w Muzeum Regionalnym w Bełchatowie oraz u jego krewnych w Kurnosie. 

Fotografie pochodzą ze stron: findagrave.com, wikipedia, Zespołu Szkolno - Przedszkolnego im. A. Brandta w Kurnosie Drugim