[ZDJĘCIA] Podświetlony Uniejów – już niebawem w pełnej krasie

image001-2-1024x575

Na ul. Reymonta działa już kompletne ledowe oświetlenie jezdni, które w ramach większego projektu realizowanego przez gminę na terenie Uniejowa, przedłużono od dyskoteki aż do skrzyżowania z ul. Dąbską.

11 energooszczędnych opraw świetlnych wraz z nowymi słupami, zamontowanymi we wrześniu br., uzupełniło ciąg miejskiego w tej części miasta. Montaż brakujących lamp wzdłuż ulicy Reymonta, pomiędzy skrzyżowaniami z ulicami: Dąbską i Targową to nie koniec, a w zasadzie dopiero początek modernizacji oświetlenia w Uniejowie. Kolejne oprawy lada dzień zastąpią wysłużoną instalację w okolicach śródmieścia. W zależności od pogody, najpewniej w przyszłym tygodniu rozpocznie się wymiana oświetlenia na ledowe w Rynku Miejskim oraz wzdłuż ulic: Bł. Bogumiła, Kilińskiego, Tureckiej, Ogrodowej, Dąbskiej, Przechodniej, Kościelnickiej (od ul. Tureckiej do ul. I. Bojakowskiej) i Spacerowej. Zdjęcie poniżej częściowo obrazuje obecny stan oświetlenia Rynku i jego najbliższego sąsiedztwa:

Wykonawcą zadania pn.: „Budowa, przebudowa i modernizacja oświetlenia publicznego w Uniejowie", w ramach którego prowadzone są prace inwestycyjne, jest firma FHU INSTAL Bogdan Wieczorek z Uniejowa. Przedsiębiorstwo, wyłonione na drodze przetargu, złożyło w trakcie postępowania najkorzystniejszą ofertę, opiewającą na sumę 3 997 500,00 zł, zarówno w zakresie dokumentacji technicznej, wykonania projektów, jak i przeprowadzenia robót budowlanych. Projekt współfinansowany jest ze środków UE, a gmina otrzymała na ten cel wsparcie w wysokości 2 874 919,66 zł.

Głównym założeniem inwestycji jest budowa i modernizacja oświetlenia publicznego w Uniejowie przy wykorzystaniu rozwiązań energooszczędnych i ekologicznych. Zaplanowana technologia charakteryzuje się wysoką skutecznością świetlną, przy jednoczesnym niskim poborze energii elektrycznej. Planowany zakres prac – oprócz modernizacji tradycyjnego oświetlenia ciągów komunikacyjnych – obejmuje także budowę systemu iluminacji obiektów oraz fragmentów przestrzeni publicznej: Kolegiaty pw. Najświętszej Maryi Panny, Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich, mostu nad rzeką Wartą oraz niektórych elementów małej architektury w zabytkowym Parku Zamkowym. Większość robót ziemnych, związanych z rozprowadzeniem sieci elektrycznej, montażem punktów świetlnych i podłączeniem zasilania. Prace montażowe idą bardzo sprawnie, jednak na tempo realizacji inwestycji mają również wpływ czynniki niezależne od wykonawcy czy inwestora, takie jak czas oczekiwania na niektóre elementy instalacji zamawiane na terenie całej Europy. Poza tym, podświetlane budynki to w większości obiekty wpisane do rejestru zabytków, dlatego prace montażowe w otoczeniu Kolegiaty czy Zamku muszą poprzedzić konsultacje z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, który dopiero po ustaleniu zgodności dokumentacji projektowej może wydać zgodę na wejście pracowników na plac budowy.

Docelowy efekt podświetlenia bryły każdej z wspomnianych wyżej budowli mieszkańcy Uniejowa i turyści mogli podziwiać na fasadzie neobarokowej dzwonnicy. Listwy ledowe, które w nocy sprawiały, że obiekt wyłaniał się z mroku razem ze wszystkimi architektonicznymi szczegółami. Osiągnięcie takiej ostrości kształtu i zarazem subtelnego wypełnienia kolorem, z naturalnie rozciągającym się cieniowaniem, umożliwia przede wszystkim system rozmieszczenia źródeł światła – pierwszy poziom w chodniku wokół dzwonnicy, tuż przy elewacji, kolejne, na zasadzie poziomów położonych coraz wyżej.

Powstanie łącznie ponad 500 nowych punktów świetlnych, a wiele istniejących zostanie zmodernizowanych. W przypadku Kolegiaty, nowoczesna i dynamiczna iluminacja oświetli świątynię, mur oraz budynek starej plebanii, przekształcony na bibliotekę. Po zakończeniu prac montażowych wykonawca podłączy wszystkie punkty do dedykowanego systemu zarządzania oświetleniem, a także zmieni ustawienia programu sterowania podświetleniem dzwonnicy, tak aby docelowo wszystkie obiekty stanowiły harmonijną całość.

Natomiast jeśli chodzi o Zamek, nowego oświetlenia można spodziewać się zarówno na gruncie, jak i elewacji budynku. Instalacja świetlna obejmie również kładki, fosy i elementy małej architektury w pobliskim parku. W wymienionych miejscach, w ramach przedsięwzięcia zostanie zainstalowany i uruchomiony nowoczesny system sterowania i zasilania. Pozytywna ocena projektu iluminacji zamku i udzielona zgoda na rozpoczęcie prac, pozwoliły pracownikom firmy FHU INSTAL „zabrać się" za ostatni obiekt ujęty w zamówieniu. Rozprowadzenie przewodów zasilających system aktualnie dobiega końca:

Inwestycja niewątpliwie rozwiąże problem niedostatecznego oświetlenia w miejscach, które tego wymagają. Nowa i zmodernizowana iluminacja poprawi nocny wizerunek miasta i podniesie poziom bezpieczeństwa i komfortu mieszkańców. Warto dodać, że rozbudowany system oświetlenia bazuje na energooszczędnej technologii led, a całość będzie zasilana z naszej własnej elektrociepłowni hybrydowej.

Most na Warcie także został ujęty w projekcie. Tam instalacja jest już gotowa, czeka jedynie na zaprogramowanie. Próby sprawności oświetlenia, którym mieliśmy okazję przyglądać się 2-3 tygodnie temu, to jedynie namiastka możliwości tych urządzeń, które w pełnym zakresie powinny działać juz w drugiej połowie listopada. (MB)