Wzorowa postawa obywatelska przyczyniła się do zatrzymania pijanego kierowcy

alkomat
fot. ilustracyjne

Obywatelska czujność po raz kolejny przyczyniła się do szybkiego zatrzymania pijanego traktorzysty. Ponad 2 promile alkoholu w organizmie miał kierowca ciągnika, którego zatrzymało dwóch mężczyzn podróżujących innym autem. Mężczyzna chcąc uniknąć kary wjechał w zarośla, gdzie miał zamiar poczekać i znów wyjechać na drogę. Za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Wszystko rozegrało się w sobotni wieczór, 16 września 2023 roku, na terenie gminy Pęczniew w pobliżu zbiornika Jeziorsko. Dwaj mężczyźni zauważyli, że kierujący ciągnikiem rolniczym nie ma włączonych świateł mijania a jego styl jazdy wskazuje, że może znajdować się pod wpływem alkoholu. Całe zajście nagrywał rejestrator, który był umieszczony w ich pojeździe. Mężczyźni podjęli próbę obywatelskiego ujęcia kierującego, lecz ten nie miał zamiaru się zatrzymać i odjechał w kierunku linii brzegowej zbiornika. To nie zniechęciło mężczyzn, którzy postanowili znaleźć kierowcę, w międzyczasie dzwoniąc na numer alarmowy. W niedługim czasie, na plaży w zaroślach znaleźli ciągnik rolniczy oraz kierującego, od którego wyczuli silną woń alkoholu. Ujętego mężczyznę przekazali niezwłocznie przybyłym na miejsce funkcjonariuszom. Kierujący ciągnikiem przyznał się, że prowadził pojazd pod wpływem alkoholu. Poinformował funkcjonariuszy, że widział znajdujące się w pojeździe osoby, które próbują go zatrzymać, ale za wszelką cenę chciał uniknąć kary, więc wjechał w zarośla. Miał nadzieję, iż po odczekaniu godziny szukających go mężczyzn już nie będzie i znów prowadząc ciągnik wróci do domu. Mężczyznę przewieziono do poddębickiej komendy. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości wykazało, że 46-latek miał w organizmie ponad 2 promile alkoholu. Za jazdę w stanie nietrzeźwości mężczyźnie grozi nawet do 2 lat pozbawienia wolności, utrata prawa jazdy oraz wysoka grzywna.

Pomimo wielokrotnych apeli policjantów, nie wszyscy kierujący zachowują trzeźwość podczas wsiadania za kierownicę pojazdu. Funkcjonariusze przypominają – interweniuj, gdy widzisz pijanego kierowcę! Jeden telefon może uratować czyjeś życie.

Źródło: KPP Poddębice