Wyjątkowa trasa koncertowa. Zespół Marcin Pater Trio wystąpi w Uniejowie

Uniejow_MP3_Wspolbrzmienia_1920x1005_fb_event_cover-1536x804
fot. UM Uniejów

Trwa wyjątkowa trasa koncertowa laureatów pierwszej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Improwizowanej WSPÓŁBRZMIENIA 2023. Z koncertami muzycy zawitają do 16 miast i gmin z całej Polski, które dzięki zaangażowaniu mieszkańców wyróżniono w konkursie „Nasz Zabytek". W niedzielę 9 czerwca, podczas koncertu w Aparthotelu „Termy Uniejów" wystąpi zdobywca drugiego wyróżnienia „WSPÓŁBRZMIEŃ" – Marcin Pater Trio.

Marcin Pater Trio – to zespół wyróżniający się unikalnym brzmieniem, którego fundamentem jest autorska twórczość lidera, Marcina Patera. Grupa czerpie inspiracje z muzyki jazzowej, jazz-rockowej oraz fusion, tworząc wyjątkowe zestawienie akustycznego wibrafonu z naprzemiennie elektryczną gitarą basową oraz akustycznym kontrabasem, wspierane przez zestaw perkusyjny.

„Jesteśmy zespołem przygody i miłości! Nasz każdy wspólny wyjazd to kolejne niezwykłe doświadczenia, które silnie ugruntowują nasze przyjacielskie relacje, co następnie procentuje bezmierną dawką energii na scenie" – mówi lider zespołu, Marcin Pater.


Grupa powstała z inicjatywy Marcina Patera, absolwenta Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz obecnego doktoranta Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Trio istnieje od pięciu lat, a w jego skład wchodzą również basista Mateusz Szewczyk i perkusista Adam Wajdzik. Wibrafon, który odgrywa kluczową rolę w zespole, jest jednym z najważniejszych instrumentów w historii polskiego jazzu, a Marcin Pater jest uznawany za jego przyszłość.

Zespół ma na swoim koncie liczne sukcesy zarówno w kraju, jak i za granicą. Zdobył m.in. Grand Prix konkursu na Indywidualność Jazzową na festiwalu Jazz nad Odrą, zwyciężył na Jazz Juniors w Krakowie oraz RCK Pro Jazz Festival w Kołobrzegu. Na arenie międzynarodowej odniósł sukcesy na Sibiu Jazz Competition w Rumunii oraz B-Jazz International Contest w Belgii.

Debiutancki album „Nothing But Trouble" wydany w 2019 roku przez włoską wytwórnię Emme Record Label, spotkał się z entuzjastycznymi recenzjami krytyków, ukazując talent kompozytorski lidera i doskonałą więź muzyczną między członkami zespołu.

W lutym 2022 roku muzycy zarejestrowali nowy materiał skomponowany oraz zaaranżowany przez Marcina Patera, przy współudziale pianisty Leszka Możdżera, jednego z kluczowych artystów polskiej sceny muzycznej.

We wrześniu 2023 roku zespół zdobył wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Improwizowanej WSPÓŁBRZMIENIA organizowanym przez Fundację Most the Most, promującym polskie wybitne talenty z kręgu muzyki improwizowanej.

Skład zespołu:
Marcin Pater – wibrafon
Mateusz Szewczyk – kontrabas, gitara basowa
Adam Wajdzik – perkusja

WSPÓŁBRZMIENIA 2023 — Trasa Laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Improwizowanej

Trasa koncertowa WSPOŁBRZMIENIA 2023 to realizacja nagród przyznanych w pierwszej edycji konkursu. Laureaci — Michał Aftyka Quintet, Muizk Nva Lab oraz Marcin Pater Trio — zaprezentują się w serii 16 występów rozlokowanych na terenie całej Polski. Z koncertami zawitamy do miast i gmin, które dzięki zaangażowaniu mieszkańców wyróżniono w konkursie „Nasz Zabytek".
WSPOŁBRZMIENIA 2023 to przede wszystkim promocja wybitnych talentów z kręgu muzyki improwizowanej w Polsce. Podczas koncertów będzie można odkryć różnorodności i głębię ekspresji muzycznej, którą oferuje improwizacja.
Koncerty otworzą przestrzeń na prezentację oryginalnych utworów, gdzie twórczość artystyczna przeplata się z momentem jej wykonania. Wymagające od wykonawców zarówno odwagi, jak i kreatywności, spotkania te zaoferują publiczności bogate wrażenia, pozostawiając trwały i ciepły ślad w pamięci uczestników.


Informacje o Ogólnopolskim konkursie Muzyki Improwizowanej WSPÓŁBRZMIENIA

WSPÓŁBRZMIENIA — Ogólnopolski Konkurs Muzyki Improwizowanej to unikalne wydarzenie, które ma na celu promowanie i wyróżnianie najbardziej utalentowanych artystów w dziedzinie muzyki improwizowanej w Polsce. Konkurs jest otwarty dla muzyków instrumentalistów, wokalistów oraz zespołów, a jego celem jest pokazanie różnorodności i bogactwa muzycznej ekspresji, jaką oferuje improwizacja. Konkurs jest skierowany do szerokiej gamy gatunków muzycznych, w tym jazzu, bluesa, muzyki współczesnej, instrumentalnej, a także wokalno-instrumentalnej. Współbrzmienia stwarzają przestrzeń do prezentacji autorskiej ekspresji. Wymaga to od uczestników umiejętności improwizacji, oryginalności i kreatywności. Organizowany przez Fundację Most the Most Konkurs składa się z pięciu etapów: naboru zgłoszeń, preselekcji, głosowania internetowego przez lokalne społeczności, wyboru finalistów i finałowych przesłuchań na żywo. Zwycięzcy otrzymują atrakcyjne nagrody, w tym możliwość nagrania własnego albumu i spotkania z wybitnymi artystami.

WSPOŁBRZMIENIA to nie tylko konkurs, ale także platforma do nawiązywania cennych kontaktów, wymiany doświadczeń i inspiracji między artystami, jak również okazja do zdobycia uznania na scenie muzyki improwizowanej.

Zachęcamy do śledzenia informacji o konkursie i jego nowych edycjach. Zapraszamy do odwiedzenia strony www.mostthemost.pl/wspolbrzmienia

O Fundacji Most the Most
Misją Fundacji Most the Most jest budowanie kapitału społecznego poprzez wspieranie kultury, twórców i międzypokoleniowej współpracy. Fundacja inicjuje zaangażowanie lokalnych społeczności wokół odnowy zabytków i nadawania im nowych funkcji społecznych. Wspiera projekty, które są odpowiedzią na lokalne potrzeby, w których tworzenie i realizację włączona jest społeczność lokalna.

Źródło: UM Uniejów