W niedzielę, 11 maja 2025 roku, na terenie powiatu tomaszowskiego odbyły się wieloepizodycznećwiczenia poszukiwawczo-ratownicze „RAZEM NA RATUNEK-25", zorganizowane przez 9 Łódzką Brygadę Obrony Terytorialnej wspólnie z Polskim Związkiem Łowieckim i przy wsparciu lokalnych służb. W działaniach uczestniczyli żołnierze 9ŁBOT ze Sztabu, kompanii saperów, 91 i 92 batalionu lekkiej piechoty, instruktorzy walki wręcz z 93 blp, myśliwi, strażacy OSP Lubochnia, Smardzewice i Glinnik, leśnicy, straż leśna oraz grupa dronowa DROBINA z 91blp.
Epizod 1: Zaginiony wędkarz ze złamaną nogą
W rejonie oczyszczalni w Tomaszowie Mazowieckim zespoły ćwiczyły poszukiwanie osoby zaginionej, udzielanie pierwszej pomocy przy złamaniach oraz transport poszkodowanego na noszach przez trudny teren. W działaniach wykorzystano łódź saperską oraz ponton Ochotniczej Straży Pożarnej, a wsparcie myśliwych i grupy DROBINA pozwoliło szybko zlokalizować poszkodowanego.
„Współdziałanie wszystkich służb i szybka wymiana informacji przez radio były kluczowe dla powodzenia akcji" – podkreślali uczestnicy.
Epizod 2: Poszukiwania w lesie i działania z aplikacją ATAK
W kompleksie leśnym pomiędzy trasą S8 a rzeką Lubochenka prowadzono poszukiwania osoby zaginionej. Wykorzystano aplikację ATAK do koordynacji i zabezpieczenia pracy grup poszukiwawczych, a grupa DROBINA zapewniła obrazowanie terenu z drona i przekazywanie danych zespołom naziemnym. Po odnalezieniu poszkodowanego udzielono pierwszej pomocy powychłodzeniu organizmu. W działaniach uczestniczyli żołnierze, myśliwi z Polskiego Związku Łowieckiego, OSP Smardzewice oraz Tomaszowska Grupa Ratowniczo Poszukiwawcza.
Epizod 3: Wypadek drogowy – ratownictwo techniczne
Przy leśniczówce w Jakubowie ćwiczono działania ratownicze po wypadku drogowym – osoba była uwięziona w pojeździe przygniecionym przez drzewo. Strażacy i żołnierze użyli sprzętu hydraulicznego oraz pił do rozcinania karoserii, a leśnicy wspierali usuwanie przeszkód.
„Bezpieczeństwo ratowników i szybka ewakuacja poszkodowanego to priorytet w takich sytuacjach" – mówił uczestnik ćwiczenia.
Epizod 4: Pożar traw i lasu
W tym epizodzie uczestnicy ćwiczyli powiadamianie służb, zasady używania sprzętu gaśniczego oraz praktyczne działania przy pożarze traw i lasu. OSP, leśnicy i myśliwi współpracowali przy zabezpieczaniu terenu oraz prezentowali sprzęt gaśniczy.
Epizod 5: Szkolenia specjalistyczne i ogólnowojskowe
Ostatni epizod obejmował rozpoznawanie niewybuchów i amunicji (szkolenie prowadził saper z 92 blp), elementy walki wręcz i posługiwania się bronią długą na gumowych karabinkach, systemy łączności oraz działania ratownicze. Uczestnicy poznali także zasady rozpoznawania zagrożeń i udzielania pomocy w sytuacjach kryzysowych.
„Praktyczne szkolenia z broni i walki wręcz są niezbędne dla każdego żołnierza, ale również cenne dla wszystkich służb ratowniczych" – podsumował instruktor z 93 blp.
Współpraca i wymiana doświadczeń
Ćwiczenia „RAZEM NA RATUNEK-25" były okazją do praktycznego sprawdzenia współpracy różnych służb, doskonalenia procedur ratowniczych oraz wykorzystania nowoczesnych technologii, takich jak drony i aplikacja ATAK. Leśnicy i myśliwi dzielili się wiedzą z zakresu orientacji w terenie i przetrwania, a żołnierze 9ŁBOT prezentowali procedury wojskowe i ratownicze.
„Tego typu wspólne działania budują zaufanie i skuteczność w realnych sytuacjach kryzysowych" – zgodnie oceniali uczestnicy.
Ćwiczenia zakończono podsumowaniem w rejonie leśniczówki w Jakubowie, gdzie wszyscy uczestnicy mieli okazję wymienić się doświadczeniami i podkreślić wagę współpracy służb na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców regionu.
zdjęcia: Joanna Pilas
źródło: 9ŁBOT