KGW Wilamów: Wspólnymi siłami do lepszego jutra

FB_IMG_1702856235614
fot. UM Uniejów / KGW Wilamów

Tytuł artykułu to jednocześnie nazwa projektu zrealizowanego w Wilamowie dzięki środkom z programu „Sołectwo na plus". Wniosek złożony przez panią sołtys Krystynę Maj podczas wiosennego naboru, wraz z czterema innymi z terenu gminy Uniejów, został bardzo dobrze oceniony i dofinansowany kwotą 12 tys. zł. Dzięki wsparciu od Marszałka i Zarządu Województwa Łódzkiego zakupiono sprzęt kuchenny do świetlicy wiejskiej.

Strażnica OSP w Wilamowie stanowi miejsce integracji mieszkańców, instytucji oraz stowarzyszeń działających na terenie miejscowości. Mimo, że obiektem w całości zarządzają druhowie ochotnicy, nie tylko straż korzysta z sali. W równym stopniu mają do niej dostęp panie z koła gospodyń wiejskich, parafia, społeczność szkolna czy też zuchy i harcerze, które w dużej mierze wspólnie angażują się w organizację imprez. Odbywają się tu regularnie wszelkie święta jubileuszowe, Gminny Turniej Wsi, Wielkanocne Jajeczko, Wiosenne Wietrzenie Szaf, Dzień Kobiet, Dzień Babci i Dziadka, Dzień Strażaka, ogniska świętojańskie, dożynki parafialne i gminne, zabawy andrzejkowe, a w ubiegłym tygodniu harcerze Hufca ZHP Uniejów spotkali się tutaj na uroczystości świątecznej.

W tym roku gospodynie wyszły z propozycją zagospodarowania pomieszczeń w północnej części budynku, które dawniej były wynajmowane na potrzeby działalności gospodarczej, a w ostatnim czasie (do 2022 r.) znajdowała się tam sala ćwiczeń (swoją drogą, również dofinansowana środkami z budżetu województwa łódzkiego w ramach programu grantów sołeckich). Zarząd straży pozytywnie odniósł się do propozycji, wskutek czego paniom z KGW Wilamów od wakacji urządzają się „na swoim".

W sobotni wieczór odbyło się Świąteczne spotkanie KGW Wilamów już „na swoim", ale niezmiennie z Zarządem OSP Wilamów, księdzem proboszczem, p. Radnym oraz p. Sołtys – czytamy na profilu KGW.

Użyczenie wilamowskim gospodyniom lokalu, w którym przez lata prosperował bar ma wiele zalet. Przede wszystkim jest w pełni samodzielny: z osobnym wejściem, do którego panie mają klucze, przez co nie muszą z wyprzedzeniem rezerwować terminów spotkań ani kłopotać gospodarza sali, by każdorazowo ją otwierał i zamykał. W nowej świetlicy jest oczywiście dostęp do wody, odpływy oraz niewielka łazienka z toaletą.

Pomieszczenia przeszły wcześniej gruntowny remont: zdemontowano barową zabudowę, wymieniono okna, wstawiono nowe przeszklone wejście bezpośrednio do głównej sali, zagruntowano i przemalowano ściany wraz z sufitami. Dalsze prace wykończeniowe koło prowadzi już we własnym zakresie, etapami – na tyle na ile pozwalają finanse. Z dotychczasowych oszczędności zleciły budowę ścianki, montaż drzwi z ościeżnicą, położenie płytek na podłodze w kuchni i wykonanie części prac w sanitariacie. Wyczyszczone w ten sposób konto nie ostudziło zapału gospodyń, które wykorzystują różne okazje, by zdobyć środki na kontynuowanie remontów.

Bardzo pomocne w tych okolicznościach okazało się dofinansowanie przyznane sołectwu w ramach wsparcia realizacji tzw. małych projektów. Kwota 12 tys. zł, pozyskana z puli programu „Sołectwo na plus" umożliwiła mieszkańcom zakup mebli kuchennych i sprzętu AGD. Pieniędzy starczyło nawet na pomalowanie kuchni.

– Odkąd w Wilamowie ponownie działa koło gospodyń wiejskich znacznie powiększył się repertuar naszych lokalnych wydarzeń. Chętnie bierzemy udział w konkursach oraz gminnych, powiatowych i wojewódzkich imprezach kulinarnych, a przygotowanie potraw wymaga konieczności korzystania ze sprzętu i zaplecza kuchennego, które powoli urządzamy sobie w naszej nowej siedzibie – wyjaśnia pani sołtys Krystyna Maj. – Do nowej świetlicy kupiliśmy dużą chłodziarkę, metalową szafę do przechowywania garnków oraz dwukomorowy zlew z dodatkowym blatem, pod którym można zamontować zmywarkę do naczyń. To profesjonalne meble i sprzęt z przeznaczeniem dla gastronomii. Bardzo ułatwią nam przygotowanie dań na duże imprezy, które się tu w Wilamowie odbywają.

Korzystając z okazji, chciałabym w imieniu mieszkańców Wilamowa serdecznie podziękować Panu Marszałkowi oraz Członkom Zarządu Województwa Łódzkiego za udzielone wsparcie, a Panu Burmistrzowi i pracownikom urzędu, w szczególności p. Urszuli Łukasik za pomoc w przygotowaniu wniosku! – dodała pani sołtys.

Źródło: UM Uniejów