Najważniejsze wideo w epd24

Wokaliści z Gminy Uniejów wystąpili w Filharmonii Narodowej w Warszawie

Fotografie-autorstwa-Aldona-Szymkowiak-1
fot. arch. Aldona Szymkowiak

29 czerwca 2024 r. amatorski chór dziecięco-młodzieżowy Most the Music zaśpiewał w Filharmonii Narodowej. Dwusetce młodych artystów towarzyszyła Orkiestra Adama Sztaby. Na scenie pojawili się także wybitni soliści: Natalia Kukulska i Hubert Zapiór.

Koncert poprowadziła aktorka Anna Dereszowska. Wśród chórzystów liczne grono stanowiły dzieci z Uniejowskiej Grupy Wokalnej. Obok naszych artystów, chór Most The Music współtworzyli młodzi artyści z gmin: Dzierżoniów, Sicienko, Cieszanów, Strzelce Opolskie, Biecz, Grajewo oraz Ruda Śląska.

Wszystkie wspomniane, umuzykalnione gminy połączył konkurs „Nasz zabytek" zainicjowany przez Fundację Most The Most. Licznie zgromadzeni goście usłyszeli utwory w aranżacjach Adama Sztaby. Dzieci i młodzież zaśpiewały m.in.: Nauczmy się żyć obok siebie, Nadzieję, Psalm stojących w kolejce, Tyle słońca w całym mieście, Na drodze tej (z Hubertem Zapiórem), czy Co powie tata? (z Natalią Kukulską). Nie zabrakło także rockowych akcentów, dzięki utworom Początek oraz Siedem życzeń. Ten ostatni chór wykonał na bis i poderwał z krzeseł całą widownię Filharmonii Narodowej.

Grupa z Uniejowa na scenie reprezentowana była przez 34 wokalistów. Wśród instrumentalistów, w Orkiestrze Adama Sztaby, obok takich nazwisk jak Patryk Sikora (instrumenty klawiszowe), Michał Dąbrówka (perkusja), czy Mariusz „Fazi" Mielczarek (saksofon) wystąpił gitarzysta, pracownik M-GOK w Uniejowie Marcin Jaśkiewicz, który obok Renaty Białek opiekował się wokalistami podczas systematycznych warsztatów.


O koncercie oraz programie wypowiedzieli się:

Adam Sztaba, Dyrektor Artystyczny Programu Most The Music: Sala Filharmonii Narodowej to miejsce szczególne, w którym koncertowali najwybitniejsi artyści z całego świata i które pamięta wiele prawykonań najważniejszych utworów polskiej muzyki klasycznej XX i XXI w. Ale filharmonia to również edukacja i przygotowanie kolejnych pokoleń do obcowanie z wielką muzyczną literaturą. Niezmiernie cieszę się, że to właśnie na tej scenie budujemy muzyczny pomost pokoleniowy, przez co koncert finałowy z pewnością pozostanie na zawsze w sercach i umysłach naszych młodych chórzystów, ale i dopingujących ich z widowni rodzin. Również dla nas, zawodowych muzyków, to wielkie święto.

Tomasz Bujak, Prezes Zarządu Fundacji Most the Most: Udział dzieci i młodzieży w Programie Most the Music przynosi im korzyści edukacyjne i społeczne. Muzyka ma pozytywny wpływ na wiele aspektów życia zarówno nas dorosłych, jak i młodzieży. Uczęszczanie na warsztaty śpiewu kształtuje tych młodych ludzi. Oprócz rozwoju umiejętności muzycznych, dzieci i młodzież uczą się konsekwencji w działaniu, samodzielności, a także pracy w grupie. Udział w chórze przyczynia się również do budowania więzi i wspólnoty, co wpływa m.in. na poczucie bezpieczeństwa.

Anna Wojtaszek, Koordynatorka Programu „Most The Music": Dzieci i młodzież cechuje to, że są spontaniczne i autentyczne. Patrząc na nie, z perspektywy czasu, widzę jak pozytywny wpływ ma na nie udział w Programie Most the Music. Ta młodzież rozkwita, otwiera się, zyskuje pewność siebie, wzajemnie wspiera się w grupie. To niezwykle ważne umiejętności społeczne przyszłych dorosłych. A przy tym wszystkim czynią piękno i dobro również w wymiarze artystycznym.

Mirosław Madajski, Zastępca Burmistrza Uniejowa: Koncert w Filharmonii Narodowej to zwieńczenie dwuletniej pracy grupy, którą współtworzą dzieci ze wszystkich placówek oświatowych z gminy Uniejów. Koncert dla naszych wykonawców był tak samo ważny jak i sama droga artystyczna, którą przebyli w okresie trwania programu Most The Music. Podczas realizacji programu uniejowscy wokaliści wystąpili w wielu Koncertach Rodzinnych, uczestniczyli w warsztatach z Adamem Sztabą i Patrykiem Sikorą, obejrzeli spektakle muzyczne w dwóch najważniejszych teatrach muzycznych w Polsce: Tatr „Studio Buffo" i Teatr Muzyczny „Roma". W toku przygotowań dzieci nauczyły się przede wszystkim właściwego dbania o narządy głosu, korzystania z zapisów nutowych, nabrały pewności siebie, nauczyły się też otwartości na nowy repertuar i na nowych ludzi, są pełne inspiracji, a nabyte umiejętności z pewnością będą procentować w przyszłości.

Źródło: UM Uniejów