Wokaliści Uniejowskiej Grupy Wokalnej ćwiczyli umiejętności aktorskie pod okiem Rafała Królikowskiego

DSC_0488
fot. UM Uniejów

Od września br. uczestnicy Uniejowskiej Grupy Wokalnej przygotowują się do kolejnych występów. Podczas cotygodniowych zajęć pracują nad emisją głosu, artykulacją i interpretacją piosenek. Każde spotkanie pozwala im budować pewność siebie, zarządzać swoją artystyczną wrażliwością, a przede wszystkim inspiruje do dalszego rozwoju.

Okazją ku temu wszystkiemu są liczne inicjatywy podejmowane przez Uniejowskie Stowarzyszenie Aktywni. Jedną z takich inicjatyw jest realizacja projektu ,,Scena i ekran", w ramach której dzieci i młodzież mają możliwość uczyć się od najlepszych.

„Niech się dzieje wola nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba!" – to chyba wszystkim znany cytat pochodzący z ponadczasowego utworu Aleksandra Fredry „Zemsta". Sztuka ta po dziś dzień wystawiana jest w teatrach, a w 2002 r. została przeniesiona także na duży ekran. Wówczas w rolę jednego z bohaterów, Wacława, wcielił się znakomity aktor teatralny, filmowy i serialowy – Rafał Królikowski.

To właśnie on w poniedziałkowe popołudnie spotkał się z uczestnikami grupy wokalnej na uniejowskim zamku i poprowadził warsztaty aktorskie.

Nie przez przypadek na materiał ćwiczeniowy wybrana została wspomniana już „Zemsta". Nie dość, że utwór jest lekturą szkolną, to wyróżnia się zabawnymi tekstami, a jego bohaterów trudno nie lubić.

Dzieci i młodzież, podzielone na dwie grupy wiekowe, już wcześniej otrzymały swoje role i miały czas na zapoznanie się z tekstem. Dziś nadszedł dzień, kiedy pod okiem zawodowca przeszły prawdziwy trening improwizacji. Stres towarzyszący im na początku spotkania szybko przerodził się w świetną zabawę. Podczas ćwiczeń każdy starał się stosować do cennych wskazówek pana Królikowskiego. Zauważyć można było pełne zaangażowanie uczestników. Nie zabrakło pracy nad dykcją i wyrażaniem aktorskich emocji, trenowania technik oddechowych czy używania mimiki twarzy.

Rafał Królikowski

Rafał Królikowski urodził się w 1966 roku w Zduńskiej Woli. Ukończył PWST w Warszawie w 1992 roku, a następnie rozpoczął tam współpracę z Teatrem Powszechnym. Pracował w nim jako etatowy aktor do 2007 roku.

Za rolę Isidora w spektaklu dyplomowym Carla Goldoniego "Awantura w Chioggi" (1992) otrzymał nagrodę jury i nagrodę publiczności na X Ogólnopolskim Przeglądzie Spektakli Dyplomowych Szkół Teatralnych w Łodzi.

W latach 1992-2007 występował na deskach Teatru Powszechnego w Warszawie. W roku 1999 za rolę Bartleya w przedstawieniu "Kaleka z Inishmaan" w reż. Agnieszki Glińskiej otrzymał nagrodę im. Jacka Woszczerowicza na XXXIX Kaliskich Spotkaniach Teatralnych oraz nagrodę Feliksa Warszawskiego.

W latach 2007-2013 występował na deskach takich teatrów jak: Teatr Studio Buffo, a także Teatrze Polskim, gdzie w roku 2013 wystąpił w dwóch przedstawieniach: "Karnawał czyli pierwsza żona Adama" oraz "Listy na wyczerpanym papierze". Od początku swojej kariery związany był także z filmem. Zaraz po szkole teatralnej zadebiutował rolą podchorążego Marcina w filmie Andrzeja Wajdy "Pierścionek z orłem w koronie".

Już rok później (1993) otrzymał nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego. Stworzył wiele niezapomnianych kreacji filmowych i telewizyjnych m.in. Diabła Balana w "Dziejach Mistrza Twardowskiego", Wacława w "Zemście" Andrzeja Wajdy, Yanka Drzyzgi w "Superprodukcji" Juliusza Machulskiego czy 7 wcieleń w "Pół serio" Tomasza Konieckiego i Andrzeja Saramonowicza, za które przyznano mu pozaregulaminową nagrodę za najlepszą rolę komediową na 25. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Szerokiej publiczności znany także z licznych ról serialowych w takich produkcjach jak: "Hotel 52", "M jak miłość", "Teraz albo nigdy" czy "Druga szansa".

Źródło: UM Uniejów