Włodarze polskich uzdrowisk o rozwoju lokalnym w Uniejowie

D34A89111

Ze wszystkich zakątków kraju zjechali do Uniejowa samorządowcy, zarządzający gminami i kurortami o charakterze leczniczym, aby wymienić doświadczenia na temat rozwoju lokalnego polskich uzdrowisk.

Organizatorami konferencji pn. „Znaczenie funkcji uzdrowiskowej dla rozwoju lokalnego" byli: Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego oraz Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP. W czasie dwudniowego wydarzenia poruszono m.in. kwestie opłaty uzdrowiskowej, wsparcia rozwoju lecznictwa uzdrowiskowego czy współpracy samorządów z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Posiedzenie Zarządu SGU RP

W poniedziałek, 27 września, w dniu poprzedzającym rozpoczęcie konferencji, Zarząd Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych – korzystając z obecności członków – odbył posiedzenie w ApartHotelu „Termy Uniejów". Głównym tematem spotkania było przyjęcie sprawozdań z działalności oraz z wykonania przychodów i wydatków SGU RP. Dyskutowano również na temat możliwości wsparcia gmin uzdrowiskowych w ramach programu specjalnego oraz z funduszu covidovego. Z ramienia Uzdrowiska Termalnego Uniejów w posiedzeniu Zarządu wziął udział zastępca burmistrza – Mirosław Madajski.

Dzień pierwszy

We wtorek (28.09) na sali rycerskiej Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich w Uniejowie, otwarcia konferencji dokonali wspólnie organizatorzy wydarzenia wraz z jego gospodarzem: dr Iwona Wieczorek – Dyrektor Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego, dr Jan Golba – Burmistrz Muszyny i Prezes Zarządu Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP oraz Mirosław Madajski – Zastępca Burmistrza Miasta Uniejów.

Tematem pierwszej sesji było wsparcie rozwoju lecznictwa uzdrowiskowego. Rozpoczął ją Artur Michalski – Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – prezentacją nt. programu „Klimatyczne Uzdrowiska", będącego ofertą Funduszu, skierowaną do gmin uzdrowiskowych. Z kolei, o współpracy z Narodowym Funduszem Zdrowia w zakresie rozwoju lecznictwa uzdrowiskowego, opowiadał w swoim wystąpieniu Arkadiusz Kosowski – Dyrektor Departamentu ds. Mundurowych Narodowego Funduszu Zdrowia.

Po przerwie, w ramach drugiej sesji, podjęto tematykę opłaty uzdrowiskowej, rozumianej jako szczególny dochód w budżetach gmin uzdrowiskowych. Tu również miały miejsce dwa wystąpienia, pierwsze pn. „Opłata uzdrowiskowa i miejscowa – aspekty turystyczne i praktyczne", wygłosił dr Jan Golba. Kolejnym i zarazem ostatnim prelegentem był dr Dominik Borek – Dyrektor Departamentu Turystyki w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii z prezentacją na temat „Wsparcia uzdrowisk z funduszy Unii Europejskiej w świetle Programu Operacyjnego Polska Wschodnia+ na lata 2021-2027".

Pierwszy dzień konferencji zwieńczył panel dyskusyjny: „Szanse i zagrożenia dla rozwoju zakładów lecznictwa uzdrowiskowego", moderowany przez Agnieszkę Kowalczyk – Dyrektor SP ZOZ Sanatorium Uzdrowiskowego MSWiA w Sopocie. Jej rozmówcami byli: dr Sabina Ostrowska – Dyrektor SP ZOZ Sanatorium Uzdrowiskowego MSWiA w Krynicy – Zdroju im. bł. Karoliny Kózkówny; Jarosław Wieszołek – Prezes Zarządu Śląskiego Centrum Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowego im. dr. Adama Szebesty w Rabce – Zdroju sp. z o.o. oraz Maciej Bejnarowicz – Dyrektor SP ZOZ Sanatorium Uzdrowiskowego MSWiA w Kołobrzegu.

Dzień drugi

… konferencji na Zamku rozpoczęła sesja nt. kierunków rozwoju polskich gmin uzdrowiskowych. Dr hab. Justyna Wiktorowicz – Profesor na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego, zazaprezentowała wyniki badań przeprowadzonych przez NIST pt. „Diagnoza gmin uzdrowiskowych w Polsce". Cały szczegółowy raport jest udostępniony na stronie internetowej Instytutu, można go pobrać, klikając w link: Badania i raporty, nr 10

O „Dobrych praktykach w zakresie współpracy międzynarodowej polskich uzdrowisk" opowiedziała dr hab. Diana Dryglas – Profesor na Wydziale Zarządzania Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W prezentacji opartej na konkretnych przykładach pochodzących z kurortów leczniczych, Pani Profesor zawarła także wątek uniejowski. Przytoczyła w nim historię swojego australijskiego gościa – przedsiębiorcy oraz założyciela projektu HOT SPRINGS INITIATIVE (ang. Inicjatywa Gorące Źródła).

Poszukujący inspiracji do rozwoju własnego biznesu Australijczyk, odwiedził w tym celu jedyne w Polsce uzdrowisko termalne. Na pozytywną ocenę Uniejowa wpłynęły przede wszystkim: bardzo dobra dostępność komunikacyjna, obecność zieleni i kontakt z naturą na wyciągnięcie ręki, a także rozwiązanie, z którym znawca spotkał się po raz pierwszy – połączenie wód termalnych z aquaparkiem. Jak podsumowała Pani Profesor: krótki aczkolwiek intensywny pobyt w Uniejowie zaskoczył jej gościa na plus: zagospodarowanie wód solankowych odbiega tu od praktyk stosowanych w kurortach termalnych, mających na tym polu dużo większe doświadczenie. Widać jednak gołym okiem, że kreatywne podejście do tematu oraz śmiałe rozwiązania w tym przypadku bardzo dobrze się sprawdzają.

Tematem panelu dyskusyjnego, ostatniego z punktów programu konferencji, był wpływ pandemii COVID-19 na funkcjonowanie gmin uzdrowiskowych. Moderator, dr Jan Golba – Burmistrz Muszyny, rozmawiał o problemie z innymi włodarzami miejscowości uzdrowiskowych: Radosławem Dobrowolskim – Burmistrzem Supraśla, Kazimierzem Misztalem – Burmistrzem Krasnobrodu i Małgorzatą Gromalą – Zastępcą Burmistrza Rabki Zdroju.

Źródło: UM Uniejów