Wakacje na kempingu? To będzie królowało w tym roku wśród wyborów Polaków

decathlon_lodz_02

Wakacje na kempingu są połączeniem relaksu i aktywnego wypoczynku na łonie natury. Możemy korzystać z udogodnień dostępnych na kempingach albo szukać atrakcji wokół miejsca biwakowania, a tych na pewno w tym roku nie zabraknie! Gdzie jechać na kemping, jak się do niego przygotować i czego nie robić na polu namiotowym? Jeżeli pierwszy raz jedziesz na biwak, przyda ci się kilka wskazówek od Decathlon Łódź.

Kempingi wczoraj i dziś
Polacy od lat jeżdżą na wakacje na kempingu. Jednak warunki, jakie obecnie panują na polach namiotowych, daleko odbiegają od tych, które pamiętamy.

Dziś campingi gwarantują pełną infrastrukturę. Oczywiście, wciąż zdarzają się miejsca, które rozczarowują, ale zdecydowanie więcej jest tych godnych polecenia. Dlatego warto korzystać z przewodników i sprawdzać, gdzie warto pojechać kamperem w Polsce. W naszym artykule również podejmiemy ten temat! Podpowiemy również, gdzie jechać za granicę. Europejski kempingi cieszą się ogromnym powodzeniem. Nic dziwnego, to prawdziwe wakacyjne miasteczka, gdzie niczego ci nie zabraknie.

Pierwsze wakacje na kempingu – wskazówki dla nowicjuszy
Nie ma żadnych wątpliwości – wakacje na kempingu są świetnym pomysłem. Czy jest coś, o czym należy pamiętać podczas pierwszych wakacji na kempingu? Tak!

Na początku decydujesz, czym jedziesz, w jaki miejscu chcesz spędzić urlop i gdzie śpisz? We własnym namiocie turystycznym, kamperze, a może w wynajętej przyczepie kempingowej lub w domku letniskowym? Opcji nie brakuje! Może tylko zabraknąć miejsc, jeśli wybierasz najbardziej oblegane kempingi. Wtedy musisz być gotowy na biwakowanie na dziko. Uważaj, żeby nie dostać mandatu za parkowanie kamperem w niedozwolonych miejscach.

Wakacje na łonie natury wymagają też przemyślanego pakowania. Nie każde pole namiotowe gwarantuje ogólnodostępną kuchnię. Dlatego przydadzą się naczynia turystyczne oraz kuchenka. Jeżeli parcela nie ma przyłącza do prądu, weź kuchenkę gazową, nie zapominając o butli! Przyda się również stół kempingowy, suszarka do naczyń i suszarka na pranie. O ubraniach na ciepłe i zimne dni chyba już nie trzeba przypominać? Oraz o rzeczach na kemping dla dziecka. Z każdym kolejnym wyjazdem pakowanie będzie łatwiejsze. Zmęczony? Niedługo wreszcie odpoczniesz, musisz już tylko dotrzeć na miejsce (i się rozpakować!).

Etykieta kempingowa – czyli jak zachowywać się na polu namiotowym?
Nie każdy wie, że na kempingu obowiązują niepisane zasady. Należy ich przestrzegać, aby przyjemnie spędzić czas i nie narażać się innym turystom.

Etykieta kempingowa:

  1. Od razu po przyjeździe zapoznaj się z regulaminem pola namiotowego. O wszelkich nakazach i zakaz poinformuj członków rodziny. Każdy musi wiedzieć, jakich reguł trzeba przestrzegać.
  2. Nie wchodź na parcelę sąsiada, aby skrócić sobie drogę. Należy chodzić wyłącznie wyznaczonymi ścieżkami. W tym roku dodatkowo obowiązuje dystans społeczny z powodu pandemii koronawirusa. Trzeba szanować cudzą przestrzeń, również dla własnego zdrowia i bezpieczeństwa.
  3. Zaparkuj kamper i ustaw namiot w odpowiedniej odległości od sąsiadów. Jeśli ulokujesz się zbyt blisko, również możesz naruszyć czyjś komfort.
  4. Nie hałasuj i daj odpocząć innym. Pamiętaj, że na kempingach również obowiązuje cisza nocna.
  5. Utrzymuj czystość na swojej parceli. Nie zostawiaj śmieci i segreguj je zgodnie z obowiązującymi zasadami. Jeśli korzystasz z miejsc ogólnodostępnych, np. z kuchni lub świetlicy, przed ich opuszczeniem również doprowadź je do porządku. Sprzątaj też po swoich pupilach!
  6. Miej oko na swoje dzieci. Przypominaj, aby zachowywały się uprzejmie i nie narażały bezpieczeństwa swojego i innych wczasowiczów, zwłaszcza kiedy jeżdżą na rowerze lub na hulajnodze.


Nie zapominaj też o uśmiechu! Choć na wakacjach zdarzają się problemy, z przyjaznym nastawieniem łatwiej jest je rozwiązać.

Gdzie wyjechać na kemping w Polsce?
Wiemy już, że szukając pola namiotowego, warto jest wybierać sprawdzone miejscówki. Gdzie wyjechać na kemping w Polsce? W naszym kraju mnóstwo jest pięknych i interesujących zakątków. Trzeba tylko wiedzieć, w jakim kierunku chcesz podróżować.

Wiele osób wybiera pola namiotowe nad morzem. Każdego dnia mogą zażywać kąpieli morskich i wypoczywać na plaży. Dzieciaki robią zamki z plasku i bawią się nad brzegiem morza, a wieczorem padają w ramionach rodziców. Nad morze na pewno warto zabrać namiot plażowy. Można się w nim schronić i przed słońcem, i przed przelotnym deszczem. A kiedy chmury się rozejdą, dzieciaki znowu wrócą do zabawy.

Popularnością cieszą się również kempingi nad jeziorem, np. na Mazurach. To cudowna przestrzeń do wypoczynku, gdzie można zachwycać się pięknymi krajobrazami, żeglować i zwiedzać wyjątkowe miejsca. Nie brakuje tutaj przyjaznych miejsc kempingowych, które warto rezerwować z wyprzedzeniem, zwłaszcza w okresie letnim.

Możesz też jechać na południe i szukać kempingu w górach. Jeżeli podróżujesz z dzieckiem, weź ze sobą nosidło turystyczne. Docenisz jego zalety podczas każdej wspinaczki. Wózek nie jest dobrym pomysłem na górskie wakacje.

Gdzie wyjechać na kemping za granicę?
Bardzo popularne wśród Polaków są również kempingi zagraniczne, np. we Włoszech, Hiszpanii i Chorwacji. Wybierając te kierunki, zawsze masz pewność świetnej pogody. Podróż jest dłuższa, ponieważ na kemping zwykle jedziesz własnym samochodem lub kamperem. Mimo wszystko warto przemęczyć się te kilkanaście godzin w aucie, aby później cieszyć się wspaniałym czasem w gronie rodziny.

Campingi w Europie to ogromne kompleksy. Pierwszego dnia warto poprosić o mapę, aby sprawdzić wszystkie atrakcje, które oferuje dany kemping i uzyskać niezbędne informacje na temat jego funkcjonowania. Jeśli tego nie zrobisz, może się okazać, że do niektórych miejsc w ogóle nie dotarłeś!

Plusy i minusy biwakowania
Czy warto jeździć pod namiot? Oczywiście, że tak! Chociaż są również minusy takiego urlopu, plusów jest zdecydowanie więcej!

Plusy biwakowania:

  • stały kontakt z naturą,
  • poczucie wolności i swobody,
  • oszczędność budżetu,
  • codzienne biesiadowanie pod gołym niebem,
  • zacieśnianie więzi rodzinnych podczas wspólnych gier i zabaw,
  • możliwość wyjazdu z czworonogiem (niestety, nie w przypadku każdego kempingu. Sprawdź, czy wybrane przez ciebie pole namiotowe jest przyjazne zwierzętom).

Minusy biwakowania:

  • ryzyko braku miejsc, zwłaszcza w sezonie. Łatwo tego uniknąć, dokonując wcześniejszej rezerwacji!
  • niepewna pogoda. Jeśli martwisz się deszczem i niską temperaturą, zawsze możesz wybrać kemping w cieplejszym kraju,
  • sporo zachodu z pakowaniem. Pamiętaj, z listą rzeczy na kemping jest to dużo łatwiejsze!

Jeśli jeszcze nie masz pomysłu na urlop, wybierz wakacje na kempingu! Gwarantujemy, że nie będziesz żałować tej decyzji.

Wszelkie niezbędne rzeczy do wyprawy - od namiotów po akcesoria, można nabyć na stronie Decathlon Łódź (Pasaż Łódzki, Aleja Jana Pawła II 30, Łódź), dostępnej po kliknięciu >TUTAJ<

Zobacz ofertę Decathlon Łódź: