wersja testowa serwisu

W Zygrach odbyły się Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze

DSC_0119

W niedzielne popołudnie, 8 sierpnia br., boisko w Zygrach stało się areną zaciętej rywalizacji druhen i druhów z ochotniczych straży pożarnych w Gminnych Zawodach Sportowo-Pożarniczych. Organizatorami zawodów byli Wójt Gminy i Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Zadzimiu. Do turnieju rozgrywanego pod czujnym okiem składu sędziowskiego, na czele z sędzią głównym mł kpt. Łukaszem Olczykiem z KP PSP w Poddębicach, stanęło 13 męskich drużyn pożarniczych, 1 drużyna żeńska i 3 młodzieżowe drużyny pożarnicze.

Zawody składały się z dwóch części: sztafety pożarniczej i ćwiczenia bojowego. Podczas sztafety zawodnicy przekazywali sobie prądownicę wodną pokonując wyznaczoną trasę z określonymi przeszkodami. Druga konkurencja była już ściśle związana z codzienną pracą strażaka. Polegała ona na zbudowaniu linii gaśniczych, uruchomienia motopompy i przewróceniu za pomocą strumienia wody pachołków i tarczy. O wygranej w obu tych konkurencjach decydował czas. Zasadą jest, że wygrywa drużyna, która w najkrótszym czasie wykona oba ćwiczenia uważając, aby nie uzyskać punktów karnych za niewłaściwe wykonanie któregoś z zadań.

Klasyfikacja końcowa zawodów:

Męskie Drużyny Pożarnicze
I miejsce OSP Zygry
II miejsce OSP Małyń
III miejsce OSP Bogucice
IV miejsce OSP Wierzchy
V miejsce OSP Zadzim
VI miejsce OSP Sikory
VII miejsce OSP Chodaki
VIII miejsce OSP Żerniki
IX miejsce OSP Charchów Pański
X miejsce OSP Wola Zaleska
XI miejsce OSP Zalesie
XII miejsce OSP Grabina
XIII miejsce OSP Jeżew

Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze
I miejsce OSP Sikory
II miejsce OSP Zadzim
III miejsce OSP Charchów Pański

Na zawodach swoje umiejętności zaprezentowała Żeńska Drużyna Pożarnicza z Chodaków. Panie z bardzo dobrymi czasami i w pięknym stylu wykonały wszystkie zadania.

Puchary, dyplomy i nagrody pieniężne wręczyli: Krzysztof Woźniak – Wójt Gminy, Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Zadzimiu, mł kpt. Łukasz Olczyk – sędzia główny zawodów i Artur Stępień – Komendant Gminny OSP. Wójt podziękował i pogratulował zawodnikom osiągniętych wyników. Słowa podziękowania skierował do organizatorów za przygotowanie techniczne obiektu do przeprowadzenia zawodów. Podziękował także licznie zgromadzonej publiczności, która kibicowała wstępującym drużynom. Przeprowadzane co dwa lata zawody sprawdzają poziom wyszkolenia i umiejętności jednostek OSP. Przy okazji jest to też sprawdzian własnych możliwości, poznanie swoich słabych stron, co pozwala w przyszłości przygotować się lepiej do prawdziwych działań przeciwpożarowych. Poza tym zawody to emocjonująca rywalizacja dla zawodników i świetne widowisko dla widzów.

Podczas zawodów, przy współpracy z SP ZOZ w Zadzimiu, uruchomiony został mobilny punkt szczepień przeciwko COVID-19 jednodawkową szczepionką firmy Johnson&Johnson. Jak się okazało, zainteresowanie szczepieniami było duże i wykorzystano wszystkie zamówione porcje preparatu. Osoby które skorzystały ze szczepienia wzięły udział w loterii z nagrodami zorganizowanej przez Urząd Gminy. Wielu z przybyłych na zawody odwiedziło również stanowisko GUS i skorzystało z możliwości spisu w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań. Przypominamy, że Spis jest obowiązkowy i kończy się 30 września br.

źródło: UG Zadzim