wersja testowa serwisu

W Uniejowie odbyły się Dożynki Wojewódzkie. Zobacz zdjęcia z uroczystości

Untitled

​Uniejów był tegorocznym gospodarzem Dożynek Województwa Łódzkiego. Całe wydarzenie miało miejsce w sąsiedztwie miejscowych Term i odbyło się zgodnie z aktualnymi wytycznymi epidemiologicznymi. 

Wojewódzkie święto rozpoczęło się od Mszy Św. u stóp uniejowskiego Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich, której przewodniczył biskup ordynariusz Diecezji Włocławskiej ks. Wiesław Alojzy Mering. Podczas eucharystii słowo do wszystkich zebranych skierował ksiądz infułat Marian Bronikowski wikariusz biskupi na rejon sieradzki.

- Po trudzie żniw mamy dziś święto plonów. Wierni tradycjom praojców, w nawiązaniu do dawnego polskiego zwyczaju, w tej niezwykłej scenerii ołtarza polowego, wspólnie wszyscy rolnicy, duchowieństwo, przedstawiciele Sejmu, Senatu, władze samorządowe, ludowe zespoły artystyczne – stajemy by podczas mszy świętej dziękować Bogu Ojcu za tegoroczne plony, za chleb a rolnikom za ich trud. Przychodzimy też wołać dla polskiej wsi o ludzi o wielkim sercu i wielkim zamiłowaniu do roli i jej owoców – mówił ksiądz Bronikowski.

Po Mszy Św. uroczysty korowód przeszedł się na teren przy Termach, gdzie rozpoczęły się uroczystości obrzędowe z udziałem zespołu folklorystycznego Bałdrzychowianie.

- Musimy pamiętać, że 1/3 mieszkańców województwa to rolnicy, znajduje się tu 240 tysięcy gospodarstw – powiedział podczas uroczystości marszałek Grzegorz Schreiber. - Województwo Łódzkie nazwałbym polskim ogrodem. Mamy tu gospodarstwa sadownicze, mamy gospodarkę ogrodniczą, jest to kraina ziemniaka, papryki, miodu i mleka. Chcielibyśmy ten ogród wojewódzki dalej budować, żeby żył karmił nas i był dla nas wszystkich wizytówką. Dziś mamy też okazje spotkać się z ludźmi, których żyjąc na co dzień w miastach, nie mamy okazji dostrzec - mówię o rolnikach. Dziś z serca możemy im podziękować za ich trud i pracę.

Podczas tej części uroczystości rozstrzygnięty został konkurs na ,,Najładniejszy Wieniec Dożynkowy". Główną nagrodę odebrały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w miejscowości Brzeg w powiecie poddębickim. Uroczysta część obrzędowa Dożynek Wojewódzkich zakończona została przez Marszałka Województwa Łódzkiego Grzegorza Schreibera, który wszystkich zebranych poczęstował chlebem.

Po godzinie 16.30 rozpoczęta się cześć koncertowa. Gwiazdami estrady wojewódzkich obchodów byli Maciej Smoliński, zwyciężczynie programu The Voice Senior – Siostry Szydłowskie oraz triumfator ostatniej edycji The Voice Junior Marcin Maciejczak. O godzinie 18.30 wystąpił zespół Pectus, a gwiazdą wieczoru była Maryla Rodowicz.

źródło: na podstawie Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi

Zobacz zdjęcia: