W Uniejowie debatowano nad finansowaniem i ochroną lokalnego dziedzictwa

debata

W środę 12 lutego w Sali Rycerskiej w uniejowskim Zamku zgromadziło się ponad 200 samorządowców, przedstawicieli instytucji kultury i lokalnych stowarzyszeń, w tym kół gospodyń wiejskich, z obszaru województwa łódzkiego. Celem zorganizowanej konferencji było omówienie zagadnień dotyczących budowania tożsamości, rozwoju regionalnego w oparciu o lokalne dziedzictwo.

Spotkanie zatytułowane „Z tradycją w przyszłość – budowanie tożsamości w oparciu o lokalne dziedzictwo" zostało zorganizowane przez Biuro Programu „Niepodległa" oraz Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi.
Poruszane zagadnienia dotyczyły przede wszystkim możliwości i sposobów finansowania organizacji lokalnych, które zajmują się podtrzymywaniem i ochroną dziedzictwa narodowego.Wydarzenie uświetnili swoją obecnością m. in. Zbigniew Ziemba, Wicemarszałek Województwa Łódzkiego, Józef Kaczmarek, Burmistrz Uniejowa, Jan Edmund Kowalski, Dyrektor Biura Programu „Niepodległa", Piotr Krygiel, Zastępca Dyrektora Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

Dzielimy się tutaj dobrymi praktykami, ale również wskazujemy skąd wziąć na to pieniądze – mówiła dyr. NIST dr Iwona Wieczorek.

Zaproszeni goście omawiali programy wspierające działania z zakresu niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Zainteresowani potencjalni grantobirocy mogą zwrócić się w tym celu do organizacji, które działają aktywnie na tym polu. Są nimi Narodowy Instytut Wolności lub biuro „Niepodległa", które ogłaszają cykliczne konkursy na dofinansowanie rozmaitych projektów i przeznaczają coraz większe środki na ochronę dziedzictwa lokalnego.Biuro „Niepodległej" przygotowało np. dwie inicjatywy: „Niepodległa" oraz „Koalicja dla Niepodległej" powołane dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.Z kolei najpopularniejszymi inicjatywami Narodowego Instytutu Wolności są: Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich oraz Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Zakres tych programów jest na tyle szeroki, że może z nich skorzystać wiele podmiotów pozarządowych.

Są to projekty, które dotyczą na przykład wsparcia lokalnych archiwów, warsztaty sztuki ludowej, zespoły artystyczne, zespoły ludowe, ale również zespoły młodzieżowe i teatry amatorskie – mówił zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Wolności Piotr Krygiel.

Oba programy są adresowane zarówno do samorządowych instytucji kultury, jak i do organizacji pozarządowych – fundacji i stowarzyszeń.Konferencja została objęta honorowym patronatem przez Pawła Szefernakera, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, Grzegorza Schreibera, Marszałka Województwa Łódzkiego i Józefa Kaczmarka, Burmistrza Uniejowa. Partnerami są: Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego i Narodowy Instytut Dziedzictwa.

A.Ow.

Foto: Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego w Łodzi