W otoczeniu Bulwarów Nadwarciańskich w Uniejowie odbyła się 12. edycja Narodowego Czytania

DSCN0939
fot. UM Uniejów/M-GBP w Uniejowie

W sobotę, 9 września 2023 r., w pięknym otoczeniu Bulwarów Nadwarciańskich w Uniejowie odbyła się 12. edycja Narodowego Czytania.

Wydarzenie odbywa się pod Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej. Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku. W 2022 roku w całej Polsce i na świecie odczytano „Ballady i romanse", niezwykły zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm.

W tym roku czytaliśmy powieść „Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej zwaną przez Stanisława Brzozowskiego „młodszą siostrą Mickiewicza". Jest to najbardziej znana powieść tej autorki. Powstała w latach 1886-1887, natomiast w formie książki ukazała się rok później. Pierwszą ekranizację powieści ukończono w 1939 roku, niestety obraz zaginął podczas II wojny światowej. Druga adaptacja powstała dopiero w 1987 roku, a jej reżyserem był Zbigniew Kuźmiński. W rolach głównych wystąpiły gwiazdy polskiego kina: Katarzyna Pawlak, Adam Marjański oraz Marta Lipińska.

Historia „Nad Niemnem" opowiada o losach Państwa Korczyńskich oraz Bohatyrowiczów na tle historycznych przemian i burzliwych wydarzeń drugiej połowy XIX wieku. Akcja toczy się na Grodzieńszczyźnie – na terenach bliskich oraz dobrze znanych autorce.

„Nad Niemnem" to jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę powstania styczniowego. Eliza Orzeszkowa była osobiście zaangażowana w działania powstańcze. Brała udział w powstaniu, jako łączniczka partyzantów, których zaopatrywała w żywność. Doświadczenia z tego okresu mogła wykorzystać w późniejszej twórczości literackiej.

W roku bieżącym obchodzimy 160-lecie wydarzeń styczniowych. Tegoroczna lektura przypomina jak ważne jest dziedzictwo Powstania Styczniowego. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, w liście wystosowanym z okazji 12 edycji Narodowego Czytania, podkreśla: „Chciałbym, aby tegoroczna lektura pogłębiła też namysł nad tym, w jaki sposób współcześnie odczytujemy naszą historię i jak o niej pamiętamy.


Organizatorami wydarzenia byli: Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber, Wojewoda Łódzki – Karol Młynarczyk oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Piłsudskiego w Łodzi, Teatr Wielki w Łodzi, Teatr imienia Stefana Jaracza w Łodzi, Muzeum Sztuki, Filharmonia Łódzka, Archiwa Państwowe, Łódzki Dom Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna w Radomsku oraz Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Uniejowie.

Swoją obecnością zaszczycili nas: Pani Monika Kilar-Błaszczyk, Pani Dorota Więckowska – Radna Sejmiku Województwa Łódzkiego, Pan Mirosław Madajski – Wiceburmistrz Miasta Uniejów, Pan Bartosz Górecki – Dyrektor Archiwum Państwowego w Łodzi, Pani Agnieszka Przybyłek z Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi.
Scenariusz przygotowany został przez Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi.
WPROWADZENIE – Pani Aleksandra Frątczak (Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Łodzi), Narrator Pierwszy – Pan Bartosz Górecki, Narrator Drugi – Pan Mirosław Madajski, Narrator Trzeci- Pani Dorota Więckowska, Postać Czwarta – Pani Monika Kilar-Błaszczyk, Postać Piąta – kobieta – Pani Anna Drzewiecka (Archiwum Państwowe w Łodzi).

Pracownicy Biblioteki Wojewódzkiej w Łodzi rozdawali wszystkim uczestnikom czytania egzemplarze książki „Nad Niemnem" opatrzone pamiątkowymi pieczęciami Narodowego Czytania oraz zakładki do książek.

Źródło: UM Uniejów/M-GBP w Uniejowie