wersja testowa serwisu

W gminie Zadzim powstał "folkowy przystanek". Przyozdobiono wiatę w Jeżewie

595A5116
fot. Urząd Gminy Zadzim

Ruszyły prace artystyczne w ramach projektu 'Folkowe przystanki - śródpolne galerie'. To kolejna odsłona akcji Fundacji Tu brzoza z Nowego Pudłowa.

- Folkowe przystanki tworzymy od 2015 roku. Dotychczas 'zreanimowaliśmy' siedem wiejskich, betonowych wiat autobusowych, przekształcając je w galerie jednego obrazu - mówi pomysłodawca i koordynator akcji Barbara Gortat.

Dotychczas akcja rozgrywała się na obszarze gminy Poddębice - w Nowym Pudłowie, Pudłówku, Anusinie, Feliksowie, Górze Bałdrzychowskiej, Businie i Wólce. Tegoroczna edycja, obejmuje już obszar powiatu. Do projektu wybierane są wiaty betonowe, usytuowane przy mniej ruchliwych trasach.

- Tworzymy szlak galerii z myślą o piechurach i rowerzystach. Dlatego staramy się trzymać akcję z dala od ruchliwych dróg krajowych czy wojewódzkich - podkreśla Paulina Gortat-Gapińska, prezes fundacji.

Pierwszym z przystanków objętych tegorocznym projektem jest wiata w Jeżewie, w gminie Zadzim. Maluje Sylwester Stabryła, artysta z Sanoka, który jest związany z akcją od samego początku. Jeżewską wiatę ozdobią reprodukcje dzieł Stanisława Wyspiańskiego. Chcąc zaprezentować dwa nurty twórczości młodopolskiego malarza, na wiacie znajdzie sie "Portret Józia" (1905 r.) - należący do cyklu pastelowych portretów dziecięcych tworzonych przez Wyspiańskiego oraz "Słonecznik" - projekt do polichromii transeptu kościoła Franciszkanów w Krakowie z 1895 r. Ten drugi reprezentuje mocno charakterystyczną dla artysty inspirację naturą; motywy roślinne często gościły w twórczości Wyspiańskiego - szczególnie przy projektach polichromii czy witraży.

Jak długo trwa zorganizowanie takiego przedsięwzięcia? - Prace nad tym konkretnie projektem trwają już od kwietnia ubiegłego roku. Pomysł na projekt został wtedy złożony do akceptacji zadań w Budżecie Obywatelskim Województwa Łódzkiego, kilka miesięcy później przez kilka tygodni zachęcaliśmy mieszkańców powiatu do oddania głosu na nasz projekt. Wsparło nas w tym działaniu wiele osób, którym idea folkowych przystanków jest bliska; byli to sołtysi - także z miejscowości, w których nie ma w ogóle przystanku; działacze społeczni i nie tylko. To wielka przyjemność działać w odpowiedzi na rzeczywistą potrzebę zmiany. Jeszcze raz pragnę podziękować tym, którzy przyczynili się do realizacji tego kolorowego projektu. - mówi Barbara Gortat.

Zadanie 'Folkowe przystanki - śródpolne galerie' jest finansowane w ramach Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego na rok 2020 „Łódzkie Na Plus".

źródło: UG Zadzim

fot. Urząd Gminy Zadzim