Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę przedszkola integracyjnego w Uniejowie

D34A0241-800x534
fot. UM Uniejów

W poniedziałek 6 czerwca odbyła się uroczystość podpisania aktu erekcyjnego i wmurowanie kamienia węgielnego w fundamenty przedszkola integracyjnego w Uniejowie, które powstaje w sąsiedztwie Szkoły Podstawowej i Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury. Prace już trwają i powinny się zakończyć w przyszłym roku.

Koszt budowy obiektu przedszkolnego opiewa na na kwotę 17 mln zł. Ma być on być wzorem, jak należy budować w oparciu o technologię w standardzie energooszczędnym oraz jak realizować nowoczesne inwestycje dedykowane dzieciom. Jego wyróżnikiem będą ekologiczne rozwiązania i przestrzeń dostępna dla dzieci niezależnie od stopnia ich sprawności.

Budowa przedszkola integracyjnego jest znakiem czasu. Mamy do czynienia z aspektem integracji – zadbanie o tych najsłabszych – mówił podczas wydarzenia łódzki kurator oświaty Waldemar Flajszer.

W swoim wystąpieniu burmistrz Józef Kaczmarek podkreślił, jak bardzo ważna jest to inwestycja dla gminy Uniejów i dla Miejskiego Przedszkola, które do tej pory borykało się z trudnymi warunkami lokalowymi.

Od zamierzenia do realizacji

Temat powstania nowej placówki został podjęty już w 2017 r. Według pierwotnego zamierzenia budynek miał powstać przy ul. Wiśniowej i zastąpić obecnie działającą placówkę. Niestety gwałtowny wzrost cen w branży budowlanej i problemy z wyłonieniem wykonawcy zweryfikowały gminne plany.

W 2020 r. podjęto decyzję o zmianie lokalizacji na teren boiska, w sąsiedztwie szkoły podstawowej i hali sportowej od strony ul. Targowej. Takie rozwiązanie niesie dużo zalet – pozwoli skupić wszystkie placówki edukacyjne Uniejowa w jednym miejscu na kształt kompleksu edukacyjno – wychowawczego. W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się MGOK z bogatą ofertą dodatkowych zajęć pozaszkolnych. Nowo obrana lokalizacja będzie więc ułatwieniem dla rodziców, którzy dowożą dzieci w różnym wieku – do szkoły i przedszkola, na zajęcia do GOK-u, a w przyszłości do żłobka. Budowa placówki w nowym miejscu pozwoli również uniknąć problemów logistycznych związanych z przeniesieniem dzieci na czas prac do szkoły.

Zmieniła się lokalizacja, ale nie zmienił się zakres inwestycji. Do budowy przedszkola podeszliśmy z ogromną troską i rozwagą. Chcemy, aby zarówno dzieci jak i pracownicy placówki mieli jak najlepsze warunki do pracy. Ponadto w poszanowaniu dla środowiska budynek będzie w pełni ekologiczny – zaplanowaliśmy ogrzewanie geotermalne, a energię elektryczną pozyskaną z odnawialnych źródeł energii będziemy czerpać z naszej elektrowni. Uzupełnieniem będą panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu budynku – podkreślił burmistrz Kaczmarek.

Obecny podczas uroczystości Tomasz Rzymkowski z Ministerstwa Edukacji i Nauki, sekretarz stanu i pełnomocnik rządu do spraw rozwoju i umiędzynarodowienia edukacji i nauki chwali inwestycję:

Decyzja o budowie tak imponującej placówki pokazuje, że Uniejów myśli o rozwoju, bo nie ma lepszej na to formy niż inwestowanie w edukację – podkreślił wiceminister.

Na wydarzenie przybyli Goście: parlamentarzyści, przedstawiciele Kuratorium Oświaty, Sejmiku Wojewódzkiego, władze i radni Powiatu Poddębickiego oraz Gminy Uniejów, przedstawiciele służb mundurowych na szczeblu wojewódzkim, powiatowym i gminnym, duchowieństwo, dyrektorzy gminnych placówek oświatowych oraz gminnych jednostek organizacyjnych, przedstawiciele wykonawcy, projektant przedszkola, byłe dyrektorki i emerytowane nauczycielki przedszkola, kadra pedagogiczne i pracownicy obecnej placówki, Rada Rodziców oraz bezpośredni zainteresowani czyli dzieci.

Skoro o nich mowa, przedszkolaki zaprezentowały program artystyczny, przygotowany specjalnie na tę okazję. Radosny i pomysłowy repertuar przypadł do gustu uczestnikom, którzy nagrodzili występ gromkimi brawami.

Po uroczystym podpisaniu aktu erekcyjnego, poświęcenia nowego budynku przedszkola dokonał proboszcz parafii Uniejów – ks. infułat Andrzej Ziemieśkiewicz. Następnie tuba ze szlachetnej stali nierdzewnej została wmurowana w fundamenty powstającego obiektu i będzie cenną pamiątką dla przyszłych pokoleń.

Jaki będzie nowe przedszkole?

Budynek przedszkola zaprojektowano jako obiekt dwukondygnacyjny na planie litery L, o powierzchni użytkowej 4000 m.kw., dedykowany docelowo 8 oddziałom.

Na parterze znajdować się będą cztery sale przedszkolne, sala sportowa, a także kuchnia i jadalnia. W strefie szatni powstanie osiem boksów szatniowych, dzięki czemu każdy oddział będzie miał swoją strefę.

Piętro pomieści kolejne cztery sale przedszkolne, a ponadto 5 sal specjalistycznych: a więc: sala polisensoryczna, 2 sale twórczości dziecięcej, sala doświadczania światła i sala komputerowa.

Do dyspozycji dzieci będzie więc 14 pomieszczeń przeznaczonych dla wszystkich grup wiekowych i wspomagających rozwój dzieci poprzez naukę i zabawę.

Placówka będzie w pełni dostosowana dla dzieci z niepełnosprawnościami, w tym poruszających się na wózku inwalidzkim – zapowiada Marta Pajor, dyrektor Miejskiego Przedszkola w Uniejowie.

Z uwagi na integracyjny charakter obiektu, przyjęto zwiększone normatywy powierzchniowe pomieszczeń sięgające do 100 m.kw. oraz podwyższony standard wykończenia i wyposażenia, aby stworzyć dzieciom jak najlepsze warunki rozwoju.

Do przedszkola poprowadzą nowe drogi wewnętrzne i chodniki. Przy obiekcie wydzielone zostaną miejsca parkingowe z przeznaczeniem dla rodziców, a także parking dla nauczycieli.

W otoczeniu budynku powstanie nowy plac zabaw, dzięki któremu dzieci będą mogły aktywnie spędzać wolny czas na świeżym powietrzu. Zamontowane zostaną ławki, stojaki do parkowania rowerów oraz kosze na nieczystości.

Całość otoczona zostanie dużą ilością zieleni, a także nowym ogrodzeniem. W celu zwiększenia bezpieczeństwa dzieci, na terenie przedszkola zainstalowany zostanie monitoring.

Realizacja inwestycji jest dofinansowana środkami unijnymi w kwocie 7, 5 mln zł. oraz wsparciem z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego w kwocie 2,5 mln zł. Realizacji zadania podjął się Zakład Robót Ogólnobudowlanych „ZROBUD" Marek Kędzia z Gołuchowa wyłoniony w drodze drugiej procedury przetargowej. W październiku 2021 r. podpisano umowę na budowę przedszkola integracyjnego w Uniejowie, a pierwsze prace naziemne rozpoczęły się w marcu 2022 r. Wykonawca zapowiada, że nowe przedszkole powinno otworzyć swoje podwoje już w przyszłym roku.

Wydarzenie swoją obecnością uświetnili: Waldemar Flajszer, Łódzki Kurator Oświaty na uroczystości reprezentujący Przemysława Czarnka – Ministra Edukacji i Nauki, Tomasz Rzymkowski – Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu do spraw rozwoju i umiędzynarodowienia edukacji i nauki, Przemysław Błaszczyk – Senator RP, Posłowie na Sejm RP: Joanna Lichocka, Marek Matuszewski, Piotr Polak, Dorota Więckowska – Radna Sejmiku Województwa Łódzkiego, Insp. Tomasz Olczyk – I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi, Iwona Kaca – Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Łodzi z siedzibą w Kutnie, Małgorzata Komajda – Starosta Powiatu Poddębickiego, Piotr Majer – Wicestarosta Powiatu Poddębickiego, mł. bryg. Radosław Cieślikowski – Komendant Powiatowy PSP w Poddębicach, insp. Krzysztof Kotkowski – Komendant Powiatowy Policji w Poddębicach, Sara Kowalska – Dyrektor Biura Poselskiego Joanny Lichockej, Wizytatorzy z Kuratorium Oświaty w Łodzi z siedzibą w Kutnie: Agnieszka Badziak i Mariusz Jagielski, Piotr Kozłowski – Radny Rady Powiatu Poddębickiego, asp. Marcin Dulas – Komendant Komisariatu Policji w Uniejowie, Robert Palka- Dyrektor MGOK w Uniejowie, Andrzej Tylki – kierownik budowlany, Mirosław Madajski – Zastępca Burmistrza Miasta Uniejów, Radni Rady Miejskiej w Uniejowie: Krzysztof Bielawski, Marek Cybulski, Lucjan Łukasik, Roman Dudkowski, Marianna Grubska, Jolanta Ilska, Grzegorz Kucharzyk, Teresa Łuczak i Alicja Własny, Marek Jabłoński – Zastępca Burmistrza Miasta Uniejów w VI kadencji, Janusz Kosmalski – Przewodniczący Rady Miejskiej w Uniejowie kadencji IV, V, VI, VII, Sławomir Goszczyk – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Uniejowie kadencji V, VI, VII, Tadeusz Warych – Radny Rady Miejskiej w Uniejowie kadencji IV, V, VI, VII, Elżbieta Goszczyk – Dyrektor Szkoły Podstawowej im. płk. pil. Szczepana Ścibiora w Wieleninie, Adam Przytuła – Główny Specjalista ds. Realizacji Inwestycji Urzędu Miasta w Uniejowie, Edyta Leśniewska – Główny Specjalista ds. Realizacji Inwestycji, Nauczyciele i Pracownicy Administracyjno-Obsługowi Miejskiego Przedszkola w Uniejowie, Rada Rodziców Miejskiego Przedszkola w Uniejowie, Emerytowani Dyrektorzy Miejskiego Przedszkola w Uniejowie: Wanda Duziak, Henryka Jagieła, Romana Kozińska, Emerytowani Pracownicy Administracyjno-Obsługowi Miejskiego Przedszkola w Uniejowie: Aniela Pakuła, Elżbieta Kuźnik, Ks. infułat Andrzej Ziemieśkiewicz – Proboszcz Parafii Uniejów, s. Alicja Śmiałek – Przełożona Zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy, Inż. Henryk Kinastowski – projektant, Marek Kedzia – Wykonawca Zakład Robót Ogólnobudowlanych „ZROBUD" Marek Kędzia z Gołuchowa, Marta Pajor – Dyrektor Miejskiego Przedszkola w Uniejowie oraz gospodarz wydarzenia – burmistrz Józef Kaczmarek.

Źródło: UM Uniejów

 

RODO oraz Polityka cookies
Z uwagi na wymogi prawne, niniejszym przedstawiamy informacje na temat przetwarzania danych dostarczanych przez Ciebie podczas korzystania z naszych portali informacyjnych. Klikając w przycisk "Przejdź do portalu", wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych za pomocą plików cookies przez naszych partnerów reklamowych dla celów opisanych poniżej. Jeśli nie wyrażasz zgody na przetwarzanie wspomnianych danych, w każdej chwili możesz opuścić nasz portal. Przechodząc dalej za pomocą przycisku „Przejdź do portalu”, Twoje dane będą przetwarzane przez nas na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora danych lub przez naszych partnerów. Przetwarzanie to nie wymaga wyrażenia przez Ciebie zgody, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić.
Stosowanie plików cookies oraz pozostałych technologii informatycznych
Nasz portal oraz nasi partnerzy, stosujemy pliki cookies i pozostałe technologie informatyczne, które gromadzą informacje m.in. o odwiedzanych przez Ciebie stronach internetowych oraz podstronach, a także o lokalizacji urządzenia. Ma to przede wszystkim na celu:
• zapewnienie bezpieczeństwa użytkowników w trakcie korzystania ze stron naszych portali informacyjnych,
• poprawę i stałe ulepszanie świadczonych przez nas usług, dzięki zbieraniu i wykorzystaniu tych danych w celach analitycznych i statystycznych,
• wyświetlanie spersonalizowanych reklam, które odpowiadają Twoim zainteresowaniom (remarketing).
Zakres wykorzystywania plików cookies możesz dowolnie określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Każda przeglądarka posiada własne ustawienia cookies. Jeśli nie wprowadzisz zmian w ustawieniach będzie to oznaczało, iż zgadzasz się na zapisywanie informacji w plikach cookies, a następnie na przechowywane ich w pamięci Twojego urządzenia. Zarówno my, jako właściciele portalu oraz nasi partnerzy możemy uzyskiwać dostęp do tych informacji. 
Wykorzystanie informacji
Aby dopasować wyświetlanie reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań, wykorzystujemy właśnie zebrane i zapisane informacje w plikach cookies. Administratorem Twoich danych jest Local Service sp. z o.o. z siedzibą w Łodzi, przy ulicy Sienkiewicza 85/87 lok. 8, 90-057 Łódź. Możesz skontaktować się z nami za pomocą formularza kontaktowego oraz w dowolnym momencie wyrazić swój sprzeciw wobec tego rodzaju działań. 
Wykorzystywanie Twoich informacji przez naszych partnerów
Mając na uwadze współpracę z dostawcami reklamowymi informujemy, iż działania w celach marketingowych mogą podejmować nasi partnerzy, korzystający z powierzchni reklamowych w naszych portalach. Do naszych partnerów zaliczamy Google Adsense, a także agencje reklamowe, agencje interaktywne, domy mediowe oraz innych dostawców reklam, w tym Taboola. Podobnie, jak i my, nasi dostawcy reklam również gromadzą i wykorzystują informacje zgromadzone w plikach cookies. Dzięki takim danym, w naszych portalach zobaczysz reklamy dopasowane do Twoich zainteresowań.
Celem przetwarzania Twoich danych zawartych w plikach cookies przez naszych partnerów jest:
• przechowywanie Twoich informacji na urządzeniu z którego przeglądasz nasz portal i dostęp do nich
• wybór reklam do wyświetlenia w tym reklam spersonalizowanych,
• dopasowanie treści spersonalizowanych
• pomiar efektywności reklam,
• dostarczanie jak najbardziej efektywnych reklam, zgodnych z Twoimi zainteresowaniami.
Abyśmy wraz z naszymi partnerami mogli podejmować powyższe działania, wymagana jest Twoja zgoda, którą wyrażasz poprzez kliknięcie w przycisk „Przejdź do serwisu”. Pamiętaj, że Twoja zgoda jest dobrowolna. Bez niej korzystanie z naszych portali będzie pozbawione wielu funkcji, co może wpłynąć na jakość wyświetlanych informacji.
Twoje prawa
Pamiętaj, że udzieloną zgodę możesz w dowolnym momencie wycofać, korzystając a naszego formularza kontaktowego, jednak pamiętaj, iż wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Za pomocą wspomnianego formularza kontaktowego możesz także wyrazić swój sprzeciw wobec przetwarzania Twoich danych na podstawie naszego prawnie uzasadnionego interesu lub prawnie uzasadnionego interesu naszych partnerów. Zgodnie z obowiązującym prawem, możesz zgłosić nam, jako podmiotowi wykorzystującemu Twoje dane żądanie dostępu do tych danych, zmiany ich, usunięcia lub ograniczenia wykorzystania. Zapraszamy Cię także do odwiedzenia naszej Polityki prywatności.