Uniejowskie obchody 81. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej

D34A9913

1 września to nie tylko termin rozpoczęcia roku szkolnego, ale również rocznica wybuchu II wojny światowej. Z tej okazji na uniejowskim rynku odbyły się uroczystości patriotyczno-religijne.

81 lat temu rozpoczęła się II wojna światowa. 1 września 1939 r. wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie na całej niemal długości granice Rzeczypospolitej, rozpoczynając tym samym pierwszą kampanię II wojny światowej. W gminie Uniejów tradycją jest, że obchody rocznicowe połączone są z inauguracją roku szkolnego, który przypada właśnie na dzień 1 września i rozpoczynają się mszą świętą w intencji Ojczyzny oraz uczniów podejmujących kolejny rok nauki.

Po zakończeniu Eucharystii wszyscy uczestnicy wraz z Orkiestrą Dętej ZHP-OSP w Uniejowie udali się pod pomnik Bohaterów Września 1939 r. na Rynku Miejskim, gdzie odbyły się uroczystości upamiętniające poległych i pomordowanych ze szczególnym uwzględnieniem mieszkańców ziemi uniejowskiej.

Jak co roku, spotykamy się tutaj, aby oddać hołd mieszkańcom Uniejowa, którzy w pierwszych dniach września stracili życie, którzy stanęli w obronie własnej ojczyzny, rodziny, dobytku, godności i wartości, w których zostali wychowani. Pamiętamy i będziemy pamiętać o bohaterach wrześniowych, którzy ponad 80 lat temu ginęli, abyśmy my dzisiaj mogli żyć w wolnym kraju i rozpocząć rok szkolny inaczej, niż przez 80 laty – mówił podczas przemówienia Piotr Kozłowski, dyrektor szkoły podstawowej w Uniejowie, która od ponad 40 lat nosi imię Bohaterów Wrześniowych.

Dyrektor nawiązał także do aktualnej, trudnej sytuacji związanej z pandemią, która choć nie wiąże się z zagrożeniem wojennym, również rodzi wiele obaw. Zapewnił, że szkoła jest gotowa wyjść naprzeciw nowym wyzwaniom.

Po przemówieniach został odczytany apel poległych. Kwiaty i wieńce złożyli przedstawiciele władz miasta i powiatu, województwa oraz przedstawiciele lokalnych organizacji, stowarzyszeń i cechów.

Uroczystości poprowadził Robert Palka, dyrektor M-GOK-u, a apel poległych odczytał dh Konrad Bączyk.

Źródło: UM Uniejów