Uniejowski most rozbłysnął. Można już podziwiać iluminację na Warcie

DSC_6923

Od kilku dni można już podziwiać efektowną iluminację mostu na rzece Warcie. W tym celu wykorzystano około 110 naświetlaczy. Całkowita moc oświetlenia iluminacyjnego uniejowskiej przeprawy wynosi jedynie 5kW.

Most objęty inwestycją stanowi fragment ul. Łęczyckiej, a jego łączna rozpiętość wynosi około 210 m. Górna część mostu, na której odbywa się ruch kołowy i pieszy nie jest objęta zakresem oświetlenia iluminacyjnego, aby instalacja nie wpływała negatywnie na warunki oświetleniowe panujące na jezdni. W efekcie kierowcy znajdujący się już na moście nie odczuwają w żaden sposób efektów iluminacji, która natomiast eksponuje w atrakcyjny sposób konstrukcję przeprawy od dołu. Dzięki oświetleniu uzyskano ciekawy efekt unoszącej się nad wodą poświaty na kształt mgły.

Podświetlenie mostu to tylko przedsmak tego, co jeszcze jest w planach. Zgodnie z projektem pn.: „Budowa, przebudowa i modernizacja oświetlenia publicznego w Uniejowie" system nowej iluminacji obejmie kolegiatę, nową bibliotekę, Dom Pracy Twórczej, Zamek Arcybiskupów Gnieźnieńskich oraz niektóre elementy małej architektury w zabytkowym parku. Zarówno oświetlenie mostu, jak i kolejnych obiektów będzie sterowane elektronicznie i może zmieniać barwy iluminacji.

Ponadto, w ramach zadania trwają prace modernizacyjne oświetlenia ciągów komunikacyjnych. O postępie prac informujemy na bieżąco w naszych artykułach dostępnych na stronie www.uniejow.pl i w mediach społecznościowych. Aktualnie lampy wymieniane są przy ul. Ogrodowej i Bogumiła, a przy ulicach Kilińskiego i Reymonta działa już kompletne oświetlenie. O ile podświetlenie obiektów ma na celu wyeksponowanie walorów architektonicznych, o tyle modernizacja światła w ciągach komunikacyjnych ma przyczynić się do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej. System oświetlenia bazuje bowiem na energooszczędnej technologii LED, a całość będzie zasilana z własnej elektrociepłowni hybrydowej. Szacuje się, że wszystkie wymienione słupy, a będzie ich blisko 130, będą pobierać zaledwie 8,3 kW. Zmniejszenie zużycia energii elektrycznej oznacza redukcję emisji CO2, a tym samym przyczyni się do poprawy jakości powietrza, ochrony środowiska naturalnego. Warto też zwrócić uwagę na aspekt estetyczny – wymiana opraw sodowych na oprawy z wykorzystaniem technologii LED pozwoli na emisję światła bliższą naturalnemu (w porównaniu do obecnych opraw sodowych dających barwę żółto – pomarańczową).

Wykonawcą inwestycji jest firma FHU INSTAL Bogdan Wieczorek z Uniejowa. Przedsiębiorstwo, wyłonione na drodze przetargu, złożyło w trakcie postępowania najkorzystniejszą ofertę, opiewającą na sumę 3 997 500,00 zł, zarówno w zakresie dokumentacji technicznej, wykonania projektów, jak i przeprowadzenia robót budowlanych. Projekt współfinansowany jest ze środków UE, a gmina otrzymała na ten cel wsparcie w wysokości 2 874 919,66 zł. Pomysłodawcą projektu jest burmistrz Józef Kaczmarek, a koordynatorem realizacji zadania Adam Przytuła –Główny Specjalista ds. Realizacji Inwestycji w Urzędzie Miasta w Uniejowie.