Uniejów: "Wolność i niepodległość dla Polaków to wartości bezcenne". Gminne obchody Święta Niepodległości

D34A0572
fot. UM Poddębice

Uroczystość upamiętniająca 103. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości rozpoczęła się przed południem 11 listopada 2021 roku zbiórką i przemarszem delegacji spod Domu Harcerza w Uniejowie pod Pomnik Bohaterów Września 1939 r.

Uczestnicy obchodów prowadzeni przez dh. Piotra Kozłowskiego i Orkiestrę Dętą ZHP-OSP Uniejów pod batutą Jakuba Pięgota przemaszerowali na uniejowski Rynek pod Pomnik upamiętniający Bohaterów Września 1939 roku. Odbyła się tam główna część uroczystości, w której udział wzięli: przedstawiciele parlamentu, instytucji wojewódzkich, powiatowych i lokalnych oraz mieszkańcy. W imieniu Organizatorów uczestników powitał Robert Palka, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Uniejowie.

Narodowe Święto Niepodległości jest obchodzone w Polsce corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku.

Po wspólnym, uroczystym odśpiewaniu Hymnu Państwowego głos zabrała Radna Sejmiku Województwa Łódzkiego – Pani Dorota Więckowska, która odczytała list od Marszałka Województwa Łódzkiego – Pana Grzegorza Schreibera:

(…) Wolność i niepodległość dla Polaków to wartości bezcenne. Codzienną pracą, nauką, szacunkiem dla historii pokazujemy, że jesteśmy ich godni. Składając wiązanki kwiatów pod pomnikami i na grobach upamiętniających tych, którzy ginęli za Ojczyznę, zapewniamy, że nie zmarnujemy wysiłku pokoleń i ich poświecenia, dziękujemy im za wolna Polskę. Dziękujemy za wolną Europę – za Europą ojczyzn, opartą o mocne fundamenty naszej kultury wyrosłej z chrześcijańskich korzeni (…).


Głos zabrał także Przewodniczący Rady Miejskiej w Uniejowie, pan Tomasz Wojcik, który podkreślił znaczenie lokalnego patriotyzmu:

(…) Miłością do Polski jest miłość do ojcowizny, do Małej Ojczyzny. Patriotyzmem jest zaangażowanie w naszą wspólną budowę pierwszego polskiego Uzdrowiska Termalnego, to kwietne dywany układane w Spycimierzu, piękniejąca kolegiata w Uniejowie, obelisk na dawnym cmentarzu w Wieleninie, działania społeczne w Wilamowie. To także Koła Gospodyń Wiejskich, których tak wiele w naszej gminie, prężne straże pożarne, liczne stowarzyszenia, druhny i harcerze. To wreszcie gra w orkiestrze, pierwsze występy przedszkolaków i sukcesy uczniów. To wszystko, co robicie jest ważne. Tu i teraz zaangażowaniem i pracą na rzecz narodu czcimy Niepodległość (…).

Następnie odczytany został Apel Poległych przez druha Konrada Bączyka, po którym delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Jako pierwsza wiązankę kwiatów złożyła delegacja harcerzy uniejowskiego Hufca ZHP. Dla uświetnienia uroczystości uniejowska Orkiestra Dęta wykonała kilka melodii patriotycznych.

Po tej części uroczystości delegacje udały się do Kolegiaty pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Mszę Świętą sprawowaną za Ojczyznę przez ks. Piotra Kasprzaka .

W Obchodach 103. rocznicy Narodowego Święta Niepodległości uczestniczyły liczne delegacje – przedstawiciele parlamentarzystów: w imieniu Posłanki Joanny Lichockiej – Sara Kowalska, w imieniu Marszałka Województwa Łódzkiego Grzegorza Schreibera, ale też jako przedstawicielka Biura Poselskiego Piotra Polaka – Radna Sejmiku Województwa Łódzkiego – Dorota Więckowska, Dyrektor Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego – Iwona Wieczorek, przedstawiciele Powiatu Poddębickiego: Przewodniczący Rady Powiatu Poddębickiego – Sebastian Romanowski, Radna Powiatu Poddębickiego – Danuta Pecyna , Zastępca Naczelnika Wydziału Zdrowia, Pomocy Społecznej, Oświaty, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Poddębicach – Dorota Kubiak, w imieniu Burmistrza Uniejowa – Józefa Kaczmarka: Zastępca Burmistrza – Mirosław Madajski, Przewodniczący Rady Miejskiej – Tomasz Wójcik, radni miejscy, sołtysi, przedstawiciele duchowieństwa, jednostek i spółek gminnych, szkół, stowarzyszeń, banków, partii politycznych, jednostek OSP z gminy Uniejów, harcerze oraz mieszkańcy.

Organizatorami obchodów byli: Burmistrz Miasta Uniejów, Komenda Hufca ZHP im. Marii Konopnickiej w Uniejowie, Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Floriana w Uniejowie, PGK „Termy Uniejów" sp. z o.o. oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Uniejowie.

Źródło: UM Uniejów