Uniejów w publikacji o polskich uzdrowiskach

wieczorek

Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego wydał publikację pt. „Działalność uzdrowiskowa polskich gmin – wybrane zagadnienia". W książce swoje miejsce znalazł również Uniejów.

Publikacja powstała na bazie materiałów zgromadzonych przez pracowników Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego. Redakcję naukową nad publikacją sprawowały: dr hab. Justyna Wiktorowicz – prof. Wydziału Ekonomiczno – Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego oraz dr Iwona Wieczorek – Dyrektor Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego, którą wielokrotnie mieliśmy zaszczyt gościć osobiście podczas konferencji oraz uroczystości w Uniejowie.

Recenzentami publikacji zostali: dr hab. Izabela Warwas – prof. Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Łódzkiego oraz dr hab. Diana Dryglas – prof. Wydziału Zarządzania Akademii Górniczo –Hutniczej w Krakowie.

Przypomnijmy, że w 2012 r., dzięki staraniom samorządu miasta i gminy Uniejów, Prezes Rady Ministrów podpisał rozporządzenie w sprawie nadania statusu uzdrowiska miastu Uniejów wraz z sołectwami: Spycimierz, Spycimierz-Kolonia, Zieleń i Człopy.

Od tego szczególnego wydarzenia, Uniejów zajmuje swoje miejsce wśród 45 polskich uzdrowisk. Co więcej, przez ostatnie 9 lat statusu uzdrowiska nie przyznano żadnej nowej miejscowości. W związku z tym Uniejów do dzisiaj jest najmłodszym polskim uzdrowiskiem i jedynym w Polsce uzdrowiskiem termalnym.

Od momentu otrzymania statutu uzdrowiska niezwykle ważna stała się promocja naszej miejscowości pod kontem turystyki uzdrowiskowej. Taką funkcję spełnia również wspomniane wydawnictwo.

Publikacja „Działalność uzdrowiskowa polskich gmin – wybrane zagadnienia" podzielona jest na dwie części.

W pierwszej części możemy zapoznać się z krótkim rysem historycznym działalności uzdrowiskowej w Polsce oraz z zasadami funkcjonowania polskich uzdrowisk.

W dalszej części, w układzie alfabetycznym, znalazła się krótką charakterystykę wszystkich czterdziestu pięciu gmin uzdrowiskowych w Polsce. Charakterystyka uzdrowisk zawiera położenie administracyjne, rys historyczny, a także najważniejsze naturalne surowce lecznicze wykorzystywane w uzdrowisku.

W dalszej części rozdziału Uniejów zajął szczególne miejsce. Współpraca Uniejowa z węgierską miejscowością Mórahalom, z azerskim miastem Naftalan, z islandzkim Grindavík oraz z ukraińskim Truskawcem jest podana, jako jeden z czterech przykładów międzynarodowej współpracy polskich gmin uzdrowiskowych.

Drugi rozdział stanowi analizę porównawczą uzdrowisk na podstawie wyników badania kwestionariuszowego gmin. Publikację zamyka rozdział poświęcony wyzwaniom i kierunkom rozwoju gmin uzdrowiskowych w Polsce.

Publikację serdecznie rekomendujemy studentom, pracownikom samorządowym a także wszystkim tym, którzy planują odwiedzić polskie uzdrowiska niezależnie od tego, czy ich wyjazd ma na celu poprawę zdrowia, czy jest wyjazdem typowo turystycznym.

Elektroniczna forma książki znajduje się na stronie Wydawnictwa Społecznej Akademii Nauk, którego nakładem ukazała się publikacja oraz na stronie Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego. Linki do publikacji podajemy na dole artykułu.

Tradycjonalistów, dla których nie do przecenienia jest publikacja w formie książkowej informujemy, że już w tym tygodniu pozycja dostępna będzie w naszej Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej w Uniejowie.

Studia i monografie – Wydawnictwo Społecznej Akademii Nauk (san.edu.pl)

Wydawnictwa książkowe – Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego (nist.gov.pl)

źródło: UM Uniejów