Na terenie po wyburzonych w marcu bieżącego roku budynkach dawnego posterunku policji wodnej wreszcie ruszyły prace budowlane. Przedłużający się termin rozpoczęcia robót był spowodowany koniecznością uzyskania wszelkich uzgodnień i decyzji, ale od momentu kiedy ekipa budowlana pojawiła się na placu, z dnia na dzień widać postępy i wyłaniający się z fundamentów kształt przyszłego obiektu.
Nowy, dwukondygnacyjny budynek ma być w całości dostosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Obiekt będzie dysponował czterema strefami o zróżnicowanym przeznaczeniu, wśród których zostaną wydzielone: część ogólna z recepcją i informacją turystyczną, szatnia i kącik zabaw dla dzieci, sala konferencyjna i sala interaktywna. Realizacja projektu stanowi poszerzenie dotychczasowej oferty uzdrowiska termalnego o nowe produkty i usługi turystyczne. W obiekcie znajdzie się interaktywna wystawa poświęcona występowaniu wód geotermalnych oraz wszechstronnych możliwości wykorzystania jej zasobów w różnych dziedzinach życia społeczno – gospodarczego. Dodatkowa sala umożliwi przeprowadzenie warsztatów dla dzieci i młodzieży z zakresu ekologii, czy organizację konferencji naukowych dotyczących odnawialnych źródeł energii.
Przedsięwzięcie realizuje Firma Budowlana CEGBUD z Chlebowa (gm. Turek). Wykonawca inwestycji, wyłoniony w wyniku rozstrzygnięcia dopiero trzeciej procedury przetargowej, wycenił ją na kwotę blisko 5.5 mln zł. Zakres umowy, zawartej w grudniu ubiegłego roku, obejmuje opracowanie pełnej wielobranżowej dokumentacji projektowej i kosztorysowej oraz wykonanie na jej podstawie robót budowlanych wraz ze wszystkimi instalacjami, przyłączami sieci infrastruktury technicznej do budynku, aranżacjom wnętrz, wyposażeniem ich w meble oraz sprzęt oraz zagospodarowaniem i ogrodzeniem terenu wokół budynku.
Wykonawca w ramach umowy był zobowiązany także do uzyskania pozwoleń: na rozbiórkę pozostałości po posterunku, na budowę, pozwolenia wodnoprawnego, zgody na wycinkę drzew kolidujących z inwestycją oraz wszelkich innych opinii, uzgodnień i decyzji niezbędnych do realizacji zadania. Procedury znacznie opóźniły rozpoczęcie robót na placu budowy, ale obecnie – spacerując kładką przez Wartę – można dostrzec zachodzące z dnia na dzień zmiany i wyłaniający się z fundamentów kształt przyszłego budynku.
Gminna inwestycja powstaje na bazie wyburzonego posterunku policji wodnej. Budynek administracyjny o powierzchni 85 m² wraz z sąsiadującym hangarem (ok. 50 m²) wzniesiono na początku lat 80-tych dla potrzeb służb mundurowych, które w okresie letnim czuwały nad bezpieczeństwem osób korzystających z urządzonego nadbrzeża i przystani kajakowej. W miarę upływu czasu i zmian linii brzegowej Warty, miejsce straciło swój dawny charakter kąpieliska miejskiego, zawieszono działalność wodnego patrolu, natomiast budynki stały się przechowalnią sprzętu do uprawiania turystyki kajakowej. W 2010 roku burmistrz Józef Kaczmarek doprowadził do uregulowania stanu prawnego działki i gmina Uniejów odkupiła nieruchomość do swoich zasobów od Agencji Mienia Wojskowego. Następnie, w celu uporządkowania terenu zabytkowego parku i nadania mu charakteru reprezentacyjnego, opracowano projekt adaptacji obecnych budynków na obiekt o innowacyjnej funkcji turystycznej, opartej na interaktywnej prezentacji i promocji wykorzystywania wód geotermalnych w różnych dziedzinach życia społeczno-gospodarczego.
Źródło: UM Uniejów