Uniejów: Rewitalizacja skweru przy ul. Tureckiej na finiszu

image015
fot. Urząd Miasta Uniejów

Od wczoraj fontanny na placu przy ul. Tureckiej działają, a to oznacza, że trwająca blisko pół roku inwestycja została zrealizowana.

Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, dot. zagospodarowania placu przy ul. Tureckiej, przeprowadzono pod koniec ubiegłego roku. Spośród trzech złożonych w magistracie ofert, najkorzystniejsza pochodziła od firmy SORTED Sp. p. z o.o. z Piaseczna. Wyłoniony w ten sposób wykonawca wycenił realizację zadania na kwotę 1 391 717,79 zł.

Umowę z przedsiębiorstwem zawarto jeszcze w grudniu 2019 roku, zakładając przy tym jak najszybsze przekazanie placu budowy. Termin rozpoczęcia prac był w dużym stopniu uzależniony od warunków pogodowych, ale początek zimy był bardzo łagodny, a długoterminowe prognozy nie przewidywały zmian temperatury w stopniu wymuszającym przerwanie robót budowlanych. Poza tym, start inwestycji w okolicy lutego dawał szansę zakończenia remontów w czerwcu, wraz z początkiem letniego sezonu turystycznego. Plany pokrzyżował wiosenny lockdown, spowodowany pandemią koronawirusa. W związku z ogłoszonymi w marcu obostrzeniami, wszystkie inwestycje, które nie zostały przed tym czasem rozpoczęte, zostały wstrzymane.

Ostatecznie, prace rozbiórkowe w obrębie terenu objętego inwestycją, rozpoczęto w pierwszej połowie czerwca. 

Zakres prac, przewidzianych w pierwszym etapie przyjętego harmonogramu inwestycji, obejmował rozbiórkę istniejących nawierzchni parkingu i chodników – zejść do kładki. W ramach przygotowania, teren zabezpieczono i otoczono ekranami. W pierwszej kolejności zdemontowano nawierzchnię pod wykopaliska archeologiczne jako prace poprzedzające realizację inwestycji.

Zdemontowana kostka brukowa wraz z obrzeżami – ze względu na bardzo dobry stan techniczny – zostanie przeznaczona do ponownego użytku na terenie gminy. Część materiału już w trakcie rozbiórki przekazano do Czekaja, gdzie z inicjatywy Pani Sołtys poszerzono, uporządkowano i utwardzono plac wokół pomnika pamięci mieszkańców zamordowanych przez żołnierzy niemieckich w czasie wojny (przedsięwzięcie szerzej opisuje artykuł pt. „Uregulowanie stanu prawnego pomnika w Czekaju").

W dalszej kolejności przeprowadzono roboty ziemne, podyktowane planami budowy dwóch fontann. W przygotowanych tym celu wykopach powstały instalacje, włączone do miejskiej sieci wodno – kanalizacyjnej, które mają zapewnić obieg wody w projektowanych atrakcjach, zasilić system nawadniania zieleni i zabezpieczyć odbiór deszczówki z całego terenu rewitalizowanego placu. Pod ziemią znalazły się również przyłącza do sieci energetycznej (dla układu sterowania oraz podświetlenia fontann; na potrzeby oświetlenia skweru po zmroku), a także – wspomniany wcześniej – zautomatyzowany system podlewania drzew, krzewów oraz bylin, przewidzianych w ramach nowych nasadzeń w skarpie, pasie zieleni i rabatach.

Montaż wszystkich podziemnych elementów sieci zasilających przyszłe urządzenia w wodę i energię elektryczną, pozwolił przejść do wykonania nowych nawierzchni. Chodnik biegnący od strony Rynku w kierunku kładki wraz ze schodkami w narożnikach skarpy zostały wykonane z granitu. Centralny plac przebudowanego skweru pokryto kostką w odcieniach beżu, a wydzieloną w ten sposób przestrzeń rekreacyjną, uzupełniono blokami z granitu. Gładkie, polerowane wykończenie tych elementów dekoracyjnych nadaje im nową funkcję – siedzisk. Odpoczynek w tym miejscu z pewnością urozmaicą wygrawerowane na blokach treści: ważne daty, fakty i ciekawostki poruszające wątki termalnego Uniejowa.

W ramach przebudowy placu, nową nawierzchnię zyskał chodnik, biegnący w kierunku kładki od skrzyżowania ul. Tureckiej z ul. Bogumiła. Kostka brukowa zastąpiła wysłużone już płytki chodnikowe, z kolei w przerwach, w których rosną lipy, zastosowano ażurowe wypełnienia wokół pnia.

Centralnym elementem zrewitalizowanego placu są dwie fontanny. System zasilający wodne atrakcje został ukryty w ziemi, a w ubiegłym tygodniu – przy pomocy dźwigu – firma zainstalowała główne elementy obu fontann: kulę o wadze ponad 5 ton oraz ogromny granitowy pierścień z napisem „Uniejów".

Pojawiły się również kosze na śmieci, słupki miejskie, barierki – wszystko wizualnie spójne z dotychczas zrewitalizowaną częścią miasta.

Inwestycję przygotowano do realizacji w ramach projektu pn. „Budowa infrastruktury turystycznej oraz zagospodarowanie terenu wzdłuż rzeki Warty w Uniejowie", współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Oś Priorytetowa VI Rewitalizacja i Potencjał Endogeniczny Regionu. Działanie VI 2. Rozwój Gospodarki Turystycznej. Poddziałanie VI.2.1 Rozwój Gospodarki Turystycznej.

źródło: UM Uniejów

Zobacz zdjęcia:Wpisz tutaj treść nagłówka