Uniejów: Najmłodsi mieszkańcy gminy posadzili dęby

D34A9205_copy_1641x1094

W sobotnie południe Uniejów zyskał 30 nowych dębów. Dęby posadzili najmłodsi mieszkańcy gminy urodzeni w 2018 roku, czyli w roku Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Na akcję sadzenia dębów przybyły całe pokolenia. Dwulatków wspierali nie tylko rodzice, ale również rodzeństwo i dziadkowie. Wspólnymi siłami dokonali symbolicznego posadzenia dębów. Rodzaj sadzonych drzew to dąb szypułkowy ‚Fastigiata' (Quercus robur ‚Fastigiata'). W przyszłości dęby wyrosną na drzewa kolumnowe o wąskiej, strzelistej koronie.

Nowa „zielona aleja" powstała przy ul. Ireny Bojakowskiej pomiędzy nową siedzibą biblioteki i uniejowską plebanią. Aby utrwalić wydarzenie, na każdym z dębów znalazła się tabliczka z imieniem dziecka, które posadziło drzewo. Na pamiątkę wydarzenia, Burmistrz Uniejowa – Józef Kaczmarek wręczył maluchom specjalne certyfikaty oraz maskotki wiewiórki – symbol zwierzątka zjadającego żołędzie, czyli owoce dębu. Na wydarzeniu obecny był ks. inf. Andrzej Ziemieśkiewicz, który udostępnił teren pod zieloną aleję oraz wręczył dzieciom pamiątki.

Od soboty swoje drzewa posiadają: Anastazja Andrysiewicz, Marcel Banasiak, Klaudia Fijałkowska, Matylda Gierada, Dominik Gortat, Natalia Gruszczyńska, Nikola Jezierska, Maciej Kalinowski, Ksawery Kałużny, Antonina Klata, Melania Kos, Lilianna Kosiorowska, Jan Kosmalski, Emilia Kosmalska, Wojciech Kosmalski, Tymon Kowalczyk, Alicja Kozłowska, Julia Kubas, Maksymilian Michalak, Antoni Mikołajczyk, Amelia Opas, Klaudia Pajor, Maria Pizulska, Aleksander Rutkowski, Kacper Włazałek.

Sadzenie dębów miało podwójny wymiar: ekologiczny oraz historyczny.

Akcja doskonale wpisała się w trwający przez weekend Earth Festival Uniejów 2020, którego ideą jest wspieranie lokalnych inicjatyw na rzecz poprawy środowiska naturalnego, dlatego w wydarzeniu wzięli udział również przedstawicie Stowarzyszenia Program Czysta Polska – współorganizatorzy trwającego Festivalu. Misją Stowarzyszenia jest inicjowanie zmian, edukowanie społeczeństwa oraz nagłaśnianie ważnych tematów i akcji związanych z ekologią i ochroną środowiska. Akcja sadzenia dębów była doskonałym przykładem takiej inicjatywy, dlatego Fundacja przyłączyła się do wydarzenia sadząc pamiątkowy dąb w powstałej alei.

Warto również nadmienić, że akcja odbyła się w dniu 22 sierpnia. Jest to dzień, który w 2020 roku New Economics Foundation ogłosiła tzw. Dniem Długu Ekologicznego. Oznacza to, że w tym dniu ludzkość wykorzystała zasoby przypadające na rok 2020 do produkcji dóbr i usług, przekraczając tym samym zdolność ziemi do ich odnawiania i samoregeneracji. Z ekonomicznej perspektywy po Dniu Długu Ekologicznego ludzkość żyje na koszt Ziemi i przyszłych pokoleń. Dług taki można zmniejszyć m.in. poprzez zmniejszenie CO2, a jak wiadomo nie ma lepszych naturalnych pochłaniaczy dwutlenku węgla niż drzewa. Posadzona aleja niewątpliwie przyczyni się do poprawy równowagi ekologicznej w Uniejowie.

Historycznego aspektu wydarzenia należy szukać w 2018 roku, kiedy to z inicjatywy Burmistrza Miasta w Uniejowie powstała pierwsza dębowa aleja z okazji Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jak podkreśla sam Burmistrz: „Tę aleję nazywam aleją „przestrogi". Tam nie rośnie 100 dębów, tylko 123. Tyle, ile lat czekaliśmy na niepodległość".

Posadzona w weekend druga aleja dębów niesie za sobą radosne przesłanie i dedykowana jest tym, którzy na świat przyszli w 2018 roku, czyli w roku, w którym Polska świętowała niezwykle ważny Jubileusz.

Mamy nadzieję, że posadzone dęby będą rosły wraz z pociechami, a w przyszłości będą powodem ich osobistej dumy.

źródło: UM Uniejów