Uniejów: Krok bliżej rewitalizacji zabytkowej cerkwi, ale wciąż zbyt drogo

20220912_200822-768x575

Ogłoszony w lipcu br. przetarg na wykonanie prac remontowych prawosławnej kaplicy grobowej rodziny Tollów nie przyniósł spodziewanego efektu. Unieważnioną – z powodu braku ofert – procedurę powtórzono w drugiej połowie sierpnia. W wyznaczonym do 7 września terminie, zgłosiła się jedna firma zainteresowana realizacją inwestycji. Można by rzec: „to lepsze niż nic", ale kwota zaproponowana przez wykonawcę przekracza przewidywany budżet zadania o kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Prawosławna kaplica grobowa rodziny generała Aleksandra Tolla, nazywana potocznie „cerkiewką" została wzniesiona w 1885 r. Budynek wpisany do rejestru zabytków w 1987 r., świadczy o mozaice kulturowej i religijnej dawnego Uniejowa. Niestety, kaplica z uwagi na położenie wewnątrz lasu, jest narażona na niekorzystny wpływ środowiska. Prace konserwatorskie, które samorząd zamierza przeprowadzić w obiekcie, mogą skutecznie zapobiec jego destrukcji.

Głównym założeniem projektu rewitalizacji cerkiewki jest poprawa stanu technicznego zabytku i zabezpieczenie go przed niszczeniem na skutek zawilgocenia oraz aktów wandalizmu. Na realizację niniejszej inwestycji samorząd pozyskał dotację w wysokości blisko 65 tys.zł, z budżetu Województwa Łódzkiego, w ramach programu ochrony zabytków. Pozostałe środki, niezbędne do sfinansowania inwestycji, pokryje gmina.

Problem ze znalezieniem wykonawcy

W pierwszym postępowaniu przetargowym dla zadania pn.: „Rewitalizacja cerkwi w Uniejowie – etap II", opublikowanym w serwisie BIP w dniu 21 lipca br., nie udało się wyłonić wykonawcy wskazanych w specyfikacji prac budowlanych. W wyznaczonym terminie (21.07 – 05.08.2022) do Urzędu Miasta w Uniejowie nie wpłynęła żadna oferta, w związku z czym postępowanie trzeba było unieważnić.

Wkrótce po opublikowaniu powyższej decyzji urząd wznowił poszukiwania wykonawcy, który będzie w stanie przeprowadzić remont zabytkowej kaplicy. Drugie postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego przyniosło lepszy skutek, niestety – wciąż daleki od oczekiwań Zamawiającego. Co prawda, w wyznaczonym terminie (22.08 – 07.09.2022) w urzędowym dzienniku zarejestrowano jedną ofertę, ale w dniu otwarcia okazało się, że cena za wykonanie zadania jest o 56 tys.zł wyższa od spodziewanej. Na sfinasowanie inwestycji Gmina zamierza przeznaczyć 159 tys.zł brutto, natomiast przedsiębiorstwo USŁUGI REMONTOWO-BUDOWLANE MICHAŁ PAWŁOWSKI, 2M PROJEKT MICHAŁ PAWŁOWSKI – wspólnik spółki cywilnej ze Zgierza, które na chwilę obecną jako jedyne zgłosiło gotowość jej wykonania, wyceniło koszt realizacji zlecenia na kwotę 217.035,00 zł, udzielając przy tym gwarancji na okres 36 miesięcy. Oferta spełnia wymogi formalne i nie podlega pod tym względem odrzuceniu, jest teraz weryfikowana w dziale zamówień publicznych. Niewykluczone, że w okolicznościach drastycznego wzrostu cen materiałów oraz stawek za usługi w branży budowlanej, jedyną szansą na uratowanie zabytku może być zwiększenie budżetu na realizację zadania i rozstrzygnięcie przetargu na obecnych warunkach.

Planowany zakres prac

W ramach przedmiotowego zamówienia należy przeprowadzić roboty wykończeniowe i konserwatorskie wewnątrz budynku, w tym m.in.: wykonać tynki ścian oraz sklepienia, a następnie pomalować, uwzględniając odtworzenie ich pierwotnej kolorystyki; przygotować podłoża i posadzki, a następnie ułożyć na nich terakotę. W zakresie prac zewnętrznych, w specyfikacji zawarto m.in.: remont schodów oraz wejścia do budynku, uzupełnienie i zagruntowanie powierzchni elewacji oraz wykonanie ławy pod krawężniki położone wokół grobowca. Szczegółowe informacje o zakresie prac przewidzianych do realizacji w ramach niniejszego zadania wraz z dokumentacją projektową, znajdują się w serwisie BIP Urzędu Miasta w Uniejowie, na stronie ogłoszenia (link: ZP.271.23.2022 ES).

Rewitalizacja – etap I

Pierwszy etap rewitalizacji cerkwi w Uniejowie przeprowadzono na przełomie lat 2016-2017, również przy udziale środków pochodzących z budżetu Województwa Łódzkiego. Z zakresu najważniejszych prac podjęto wówczas wykonanie: posadzek (w tym przeciwwodnej posadzki w piwnicy), poziomej izolacji przeciwwilgociowej, nowych elementów ślusarskich (okienek stalowych, stalowej klapy do krypty, drzwi wejściowych) i rekonstrukcji krzyża. Ponadto, zdezynfekowano i wypełniono braki w tynkach elewacji wewnętrznej (wcześniej wyczyszczono ze starszych warstw farby), przeprowadzono remont schodów wejściowych i co najważniejsze – kompleksową wymianę pokrycia dachowego wraz z obróbkami blacharskimi (początkowy zakres inwestycji nie uwzględniał prac dekarskich, ale z uwagi na ujawniony w trakcie robót fatalny stan techniczny dachu, władze gminy podjęły się jego wymiany na nowy).

Źródło: UM Uniejów