Uniejów: Gminne Obchody Narodowego Święta Niepodległości

D34A0572-1536x1024
fot. UM Uniejów

11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała uwolnionemu z twierdzy magdeburskiej Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni. Po ponad 120 latach Polska odzyskiwała niepodległość.

Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma <>. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (…) Kto tych krótkich dni nie przeżył, kto nie szalał z radości w tym czasie wraz z całym narodem, ten nie dozna w swym życiu najwyższej radości.

Uroczystość upamiętniająca rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości rozpocznie się w sobotę, 11 listopada o godz. 14.00 Mszą Świętą sprawowaną za Ojczyznę. Po Nabożeństwie uczestnicy uroczystości przemaszerują pod Pomnik Bohaterów Września 1939 r. na Rynku w Uniejowie.

W ramach obchodów obejrzymy taniec ze wstążkami gimnastycznymi do utworu „Czarna Perła" w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Września 1939 r. w Uniejowie oraz zatańczymy Poloneza Husarii Krzesimira Dębskiego poprowadzonego przez Zespół Tańca Dawnego „Dworzanie". Wysłuchamy także hymnu w wykonaniu uczniów szkoły podstawowej i pieśni patriotycznych zagranych przez Orkiestrę Dętą ZHP-OSP Uniejów.

W programie Święta Niepodległości zaplanowano stałe punkty: okolicznościową przemowę i złożenie wiązanek kwiatów.

Organizatorami wydarzenia są: Burmistrz Miasta Uniejów, Komenda Hufca ZHP im. M. Konopnickiej w Uniejowie, Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Floriana w Uniejowie, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Uniejowie, Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Września 1939 roku w Uniejowie, PGK „Termy Uniejów" Sp. z o. o. w Uniejowie.

Źródło: UM Uniejów