Uniejów: Budowa przedszkola integracyjnego osiągnęła kolejny etap

Uniejów: Budowa przedszkola integracyjnego osiągnęła kolejny etap
fot. UM Uniejów

W drugiej połowie marca 2022 r. rozpoczęła się budowa przedszkola integracyjnego w Uniejowie. 

Temat wybudowania nowego przedszkola dla najmłodszych mieszkańców gminy Uniejów pojawił się już w 2017 r. Wówczas planowano, aby budynek stanął przy ul. Wiśniowej i zastąpił obecnie działającą placówkę.

W 2020 r. pojawił się pomysł przeniesienia inwestycji do innej, wygodniejszej dla dzieci i ich rodziców lokalizacji. Zdecydowano, że nowe przedszkole znajdować się będzie w sąsiedztwie szkoły podstawowej i hali sportowej, od strony ul. Targowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu placówki edukacyjne Uniejowa wraz z mieszczącym się obok Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury stworzą swego rodzaju kompleks edukacyjno – wychowawczy.

W międzyczasie zauważalny stał się jednak gwałtowny wzrost cen w branży budowlanej, co miało niekorzystny wpływ na wszystkie, systematycznie następujące po sobie próby wyłonienia wykonawcy zadania.

Dopiero końcówka roku 2021 przyniosła pozytywne rozstrzygnięcie przetargu. W październiku tego samego roku w siedzibie Urzędu Miasta w Uniejowie podpisana została umowa pomiędzy Burmistrzem Uniejowa Józefem Kaczmarkiem, a Markiem Kędzią reprezentującym firmę: Zakład Robót Ogólnobudowlanych „ZROBUD" Marek Kędzia z Gołuchowa, która to w trakcie trwania procedury weryfikacyjnej została wytypowana na wykonawcę budowy przedszkola integracyjnego w Uniejowie. Wartość przeprowadzenia inwestycji gołuchowska firma oszacowała na 16 845 152,58 zł. Całkowity koszt przeprowadzenia inwestycji to prawie 20 mln zł.

Podczas uroczystości podpisania aktu erekcyjnego i wmurowania kamienia węgielnego w fundamenty przedszkola burmistrz Uniejowa mówił:

Do budowy przedszkola podeszliśmy z ogromną troską i rozwagą. Chcemy, aby zarówno dzieci, jak i pracownicy placówki, mieli jak najlepsze warunki do pracy.

Wspomniane przez burmistrza warunki bez wątpienia odznaczać się będą wysokim poziomem. Dwukondygnacyjny budynek przedszkolny będzie mieścił łącznie osiem oddziałów, a w nich 200 wychowanków w wieku od trzech do sześciu lat.

Na parterze znajdować się będą cztery sale przedszkolne, sala sportowa, a także kuchnia i jadalnia. W strefie szatni powstanie osiem boksów szatniowych, dzięki czemu każdy oddział będzie miał swoją strefę.

Piętro pomieści kolejne cztery sale przedszkolne, a ponadto dwie sale twórczości dziecięcej, dwie sale zabaw, salę komputerową oraz gabinet logopedy. Niewątpliwie na szczególną uwagę zasługują sale polisensoryczne, czyli specjalnie wyposażone pomieszczenia, aktywizujące lub wyciszające zmysły za pomocą światła, dotyku, zapachu, dźwięków, muzyki i różnorodnych zabawek rozwijających zdolności poznawcze.

Przebywanie wewnątrz sal terapeutycznych będzie odprężać, pogłębiać poczucie bezpieczeństwa i korzystnie wpływać na stan psychofizyczny przebywających w nich dzieci, szczególnie tych z niepełnosprawnością intelektualną, z mózgowym porażeniem dziecięcym, autyzmem, zespołem Downa, zaburzeniami mowy, niepełnosprawnością ruchową itp.

Prowadzenie działalności przedszkolnej o charakterze integracyjnym wymaga uwzględnienia w projekcie budynku różnorodności potrzeb i możliwości dzieci borykających się z niepełnosprawnościami, dlatego zarówno sam budynek, jak i jego otoczenie, umożliwiać będą swobodne poruszanie się osób na wózku inwalidzkim.

Zagospodarowany zostanie również cały teren wokół budynku.

Do przedszkola poprowadzą nowe drogi wewnętrzne o nawierzchni bitumicznej (ul. Kościelnicka i ul. Targowa) oraz chodniki – wszystko z zastosowaniem kanalizacji deszczowej. Przy obiekcie wydzielone zostaną miejsca parkingowe z przeznaczeniem dla rodziców, a także parking dla nauczycieli.

W otoczeniu budynku nie zabraknie elementów małej architektury. Wybudowany zostanie nowy plac zabaw, dzięki któremu dzieci będą mogły aktywnie spędzać wolny czas na świeżym powietrzu. Zamontowane zostaną ławki, stojaki do parkowania rowerów oraz kosze na nieczystości.

Teren otoczony zostanie dużą ilością zieleni, a także nowym ogrodzeniem. W celu zwiększenia bezpieczeństwa dzieci, na terenie przedszkola zainstalowany zostanie monitoring.

Pamiętając o ochronie środowiska naturalnego, budynek wyposażony zostanie w ogrzewanie geotermalne, natomiast energia elektryczna pozyskiwana będzie z odnawialnych źródeł energii czerpanych z uniejowskiej elektrowni. Całość uzupełnią panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu.

Obecnie, według opinii kierownika budowy, roboty budowlane posuwają się naprzód zgodnie z założonym planem i osiągnęły już kolejny etap – inwestycję udało się doprowadzić do stanu surowego zamkniętego. Oznacza to, że obiekt posiada kompletną konstrukcję nośną i został wyposażony w okna oraz drzwi zewnętrzne. Trwają natomiast końcowe prace dachowe – robotnicy wykonują ostatnią część warstwy pokrycia dachu, a także stolarkę zewnętrzną aluminiową. Tym samym budynek jest dokładnie zabezpieczony przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych (głównie wiatru, deszczu i śniegu). W trakcie realizacji są również roboty instalacyjne wewnętrzne: sanitarne, elektryczne i wentylacyjne. Taki etap budowy jest już właściwym momentem na podjęcie niezwykle istotnych decyzji dotyczących profilu przedszkola. W związku z powyższym w ostatnim czasie odbywały się spotkania, podczas których burmistrz Kaczmarek, w obecności p.o. dyrektora przedszkola – Mileny Nockowskiej-Bernardziak, prowadził z wykonawcami rozmowy mające na celu ustalenie szczegółów odnoszących się do wyglądu wewnętrznego placówki. Pod lupę wzięto prace malarskie (m.in. rodzaj i kolor farb), prace glazurnicze (np. ustalenie wzorów i kolorów płytek) oraz wyposażenie, takie jak wybór mebli czy wykładzin.

Jakie są plany budowlańców na najbliższy czas? Jeśli pozwolą na to warunki pogodowe, lada dzień rozpoczną się prace związane z zagospodarowaniem terenu: roboty brukarskie, a także montaż placu zabaw.

Z postępu prac na placu budowy zadowolony jest Burmistrz Uniejowa – Józef Kaczmarek:

Zaawansowanie prac jest duże, dlatego mamy nadzieję, że do końca czerwca budowa przedszkola zostanie zakończona, a w sierpniu uda się w pełni wyposażyć placówkę. Zrobimy co w naszej mocy, aby realizowana inwestycja była gotowa na 1. września 2023 r., a tym samym zbiegła się w czasie z rozpoczęciem nowego roku szkolnego.


Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 OŚ PRIORYTETOWA VII INFRASTRUKTURA DLA USŁUG SPOŁECZNYCH. DZIAŁANIE VII.4 EDUKACJA. PODDZIAŁANIE VII.4.2 EDUKACJA PRZEDSZKOLNA.

Źródło: UM Uniejów