Trwa malowanie wnętrza kościoła w Wieleninie

D34A8892

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w kościele parafialnym rozpoczęły się prace malarskie. W prezbiterium ustawiono wysokie rusztowania, a na sklepieniu pojawiły się pierwsze ślady farb.

Wielkie poruszenie w kościele pw. Św. Jakuba i Doroty w Wieleninie. Od kilku tygodni świątynia przypomina plac remontowy. Rozpoczęły się zapowiadane wcześniej prace malarskie, które na ten moment prowadzone są w prezbiterium, a następnie przesuną się w kierunku nawy tak, aby objąć całe wnętrze.

Na sklepieniu widoczne są już pierwsze ślady pędzla, jednak zanim będzie możliwe przystąpienie do właściwych prac, w pierwszej kolejności należy usunąć zabrudzenia i kurz, które zalegają ściany i strop. Od ostatniego malowania minęły już trzy dekady, w tym czasie w obiekcie wykonano wiele prac modernizacyjnych, jak choćby konserwacja dachu czy wymiana instalacji elektrycznej. Zabiegi z jednej strony przyczyniły się do poprawy funkcjonalności i bezpieczeństwa, ale z drugiej pogłębiły zabrudzenia murów.

Jak informują pracownicy ekipy remontowej, do oczyszczenia gładkich połaci warstwy malarskiej stosuje się odpowiednie urządzenia. Inaczej jest z malowidłami, które należy potraktować delikatnie, by nie uszkodzić polichromii. Materiałem, który doskonale sprawdza się w tego typu pracy jest tzw. guma chlebowa, czyli gałka ugniecionego miękiszu chleba. Chropowata tekstura i duża chłonność pozwala doskonale zebrać zalegający kurz i pył. Jest to wprawdzie dość żmudne i czasochłonne, ale przynosi bardzo zadowalające rezultaty. Na etapie przygotowawczym należy też uzupełnić ubytki.

Stan techniczny budynku ogólnie nie jest zły, wprawdzie na ścianach widoczne są drobne pęknięcia, ale to normalne, gdyż budynek pracuje pod wpływem oddziałującego na niego terenu czy otoczenia. Przed rozpoczęciem malowania chcielibyśmy nieco wyrównać ściany, które w niektórych miejscach są krzywe, a nawet pofalowane. Im lepiej przygotujemy podłoże, tym lepsze i trwalsze będą efekty końcowe – mówi pan Ireneusz Menes, konserwator.

A skoro o efektach końcowych mowa, największą metamorfozę przejdzie prezbiterium. Dotychczasowe białe sklepienie pokryje się błękitem na kształt nieboskłonu. Nie będzie to jednak kolor intensywny i jednakowy od brzegu do brzegu, ale rozmazany – w tonacji od szarego, niebieskiego, po jaśniejsze prześwity, by oddać rzeczywisty obraz nieba z obłokami. Zabieg nada głębi i lekkości sklepieniu, natomiast w dolnych partiach ścian dla kontrastu zaplanowano wyrazisty, dodający ciężkości pas przypominający lamperię, dzięki czemu prezbiterium optycznie powiększy się. Nie zabraknie też charakterystycznych dla prac Ireneusza Menesa zdobień dających efekt trójwymiarowości.

Pozostaje jeszcze kwestia ściany z krzyżem, jako że jest to najbardziej reprezentatywna część kościoła. Mam już pewną koncepcję na ozdobienie tej części, ale wymaga ona jeszcze doprecyzowania – mówi konserwator.

Nawa główna zachowa swoją dotychczasową stylistykę. Dotyczy to zarówno powierzchni gładkich, jak i malowideł, które zostaną ożywione i uszlachetnione złoceniami.

Planujemy nieco inna barwę ścian, która jednak nie zakłóci jasnego i przestrzennego charakteru wnętrza. Być może zmienimy ornamentykę roślinną na filarach, aby bardziej przypominała listki, a nie „klucz jaskółek" – komentuje wykonawca.

Malowanie kościoła jest kolejnym etapem remontu świątyni w Wieleninie, która od kilku lat ustawicznie zmienia swoje oblicze. Aktualne zadanie realizuje Zakład Konserwacji Zabytków Ireneusza Menesa z Głowna. Ponad dwudziestoletnie doświadczenie w branży oraz dotychczasowy dorobek można przyjąć za gwarant powodzenia przedsięwzięcia.

Pracownicy malują wnętrze świątyni w taki sposób, aby nie zakłócać rytmu nabożeństw. Ołtarz przesunięto do nawy, by msze święte mogły odbywać się jak dotychczas.

Powierzchnia kościoła jest duża, więc praca nie będzie łatwa. Dodatkowo dochodzi praca na wysokościach. Jeśli jednak nie pojawią się jakieś nieprzewidziane okoliczności, prace powinny zakończyć się do końca tego roku – zapowiada konserwator.

Źródło: UM Uniejów