Trwa budowa Punktu Turystyki Geotermalnej

C2-LOGO-2048x1151
fot. UM Uniejów

Przy zejściu z kładki, w pobliżu XIV-wiecznego Zamku oraz kompleksu basenowego „Termy Uniejów", trwa budowa obiektu o innowacyjnej funkcji turystycznej, opartej na prezentacji wykorzystania wód geotermalnych. W miejscu po dawnym posterunku wodnym powstaje Interaktywny Punkt Turystyki Geotermalnej. Tak będzie wyglądało nowe miejsce na mapie turystycznego Uniejowa:

Realizacja projektu stanowi poszerzenie dotychczasowej oferty uzdrowiska termalnego o nowe produkty i usługi turystyczne. Gminna inwestycja znajduje się na terenie zabytkowego Parku Zamkowego, w bezpośrednim sąsiedztwie Domu Pracy Twórczej. Obiekt powstaje na bazie dwóch budynków o powierzchni 85 i 50 m², wzniesionych w latach 80-tych na użytek służb mundurowych, które w okresie letnim czuwały nad bezpieczeństwem osób korzystających z kąpieli w Warcie. Po wielu latach starań udało się uregulować stan prawny działki i gmina w 2010 r. odkupiła nieruchomość od Agencji Mienia Wojskowego.

Przedsięwzięcie realizuje Firma Budowlana CEGBUD z Chlebowa (gm. Turek). Wykonawca inwestycji, wyłoniony w wyniku rozstrzygnięcia dopiero trzeciej procedury przetargowej, wycenił ją na kwotę 5,5 mln zł brutto. Zakres zadania obejmuje: uzyskanie pozwoleń (na użytkowanie, na rozbiórkę, na budowę, wodnoprawne), uzgodnień oraz wszelkich innych decyzji, niezbędnych do rozpoczęcia inwestycji; opracowanie pełnej wielobranżowej dokumentacji projektowej oraz wykonanie na jej podstawie robót budowlanych wraz z przyłączami sieci infrastruktury technicznej do budynku, wszystkimi instalacjami i zagospodarowaniem terenu.

W połowie marca bieżącego roku wykonawca rozpoczął rozbiórkę ogrodzenia oraz istniejących budynków. W dalszej kolejności uporządkowano i zabezpieczono plac budowy. Uzyskanie wszystkich niezbędnych pozwoleń dało zielone światło budowlańcom, którzy bez zbędnej zwłoki, w sierpniu przystąpili do działania. Przy sprzyjającej pogodzie i zadowalającym tempie prac z obrysu fundamentów – dosłownie z dnia na dzień – wyłaniała się bryła nowego obiektu. W chwili obecnej prace są już prowadzone na poziomie wyższej kondygnacji.

Nowy budynek będzie dysponował czterema strefami o zróżnicowanym przeznaczeniu, rozmieszczonymi na dwóch kondygnacjach. Na parterze zaprojektowano część ogólną z recepcją i informacją turystyczną, szatnię oraz kącik zabaw dla dzieci. Z kolei na piętrze obiekt będzie oferował Gościom przestrzeń konferencyjną oraz dwie sale interaktywne.

Źródło: UM Uniejów