Najważniejsze wideo w epd24

Szachowa przygoda uczniów z gminy Uniejów w Balatonboglár

1-129-2
fot. arch. SP Uniejów / UM Uniejów

W dniach 12-19 lipca odbył się trzeci Młodzieżowy Obóz Szachowy im. Wacława Felczaka w malowniczym mieście Balatonboglár na Węgrzech. W obozie uczestniczyło 12 uczniów wraz z opiekunami ze szkół z gminy Uniejów. Głównym celem obozu było wzmacnianie i pielęgnowanie tysiącletniej przyjaźni między Polską a Węgrami.

Uczestnicy zostali serdecznie przyjęci i zakwaterowani w Domu Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, historycznym miejscu, gdzie podczas II wojny światowej działało Polskie Gimnazjum. Uroczystego otwarcia i przyjęcia obozowiczów dokonali: Prezes Zarządu Fundacji im. Wacława Felczaka, Ambasador Polski na Węgrzech – Karol Biernacki, główny Sekretarz Światowego Związku Szachowego – Łukasz Turlej oraz wiceprzewodniczący Europejskiego Związku Szachowego – Gunnar Bjornsson wraz z małżonką Andrea Margrét Gunnarsdóttir.

Pomimo upalnej pogody, z temperaturą sięgającą 36 stopni Celsjusza, dzieci cieszyły się różnorodnymi atrakcjami. Codzienne aktywności obejmowały poranną gimnastykę, kąpiele i plażowanie nad Balatonem, relaks w jacuzzi i basenie, gry integracyjne z młodzieżą z innych miast Polski i Węgier. Obóz oferował przede wszystkim doskonalenie umiejętności gry w szachy heksagonalne (na sześciokątnej szachownicy) i tradycyjne oraz gry zespołowe rozwijające koordynację mózg-ręka, a także zwiedzanie pięknej okolicy.


Podczas obozu przeprowadzono warsztaty profilaktyczne dotyczące przemocy, szkodliwości dopalaczy oraz niebezpieczeństw związanych z alkoholem i innymi używkami. Dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach, korzystając z ulotek informacyjnych. Miały również okazję uczestniczyć we Mszy Świętej w kościele parafialnym Świętego Krzyża, gdzie jedna z naszych uczestniczek czytała Pismo Święte. Przewodnikiem podczas zwiedzania polskich śladów w kościele był wiceburmistrz miasta i organista, László Lubicsa. Pokazał kryptę, w której spoczywa ks. Bela Varga, przyjaciel i obrońca Polaków w trudnych czasach II wojny światowej. Dzieci zrobiły także pamiątkowe zdjęcia przy pomniku Pál Teleki, który pomagał polskim uchodźcom podczas wojny.

W trakcie pobytu zorganizowano strefę kibica Euro 2024, zajęcia w Ośrodku Kultury oraz pasjonujące rozgrywki szachowe. Uczestnicy mieli okazję zwiedzić lokalne wystawy w Domu Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, wspiąć się na Kolistą Wieżę Widokową, a także skorzystać z bobsleju i rejsu po Balatonie. Dla ochłody dzieci skosztowały pysznych lodów w cukierni Tejvirag, a wieczory upływały na słuchaniu bajek zarówno węgierskich, jak i polskich. Dzięki uprzejmości dyrektora tamtejszej szkoły podstawowej uczestnicy obozu wysłuchali mini koncertu na fortepianie podłogowym.

Czas spędzony na obozie był nie tylko przyjemny, ale rozwijający. Dzieci miały okazję zagrać z mistrzami Węgier: Németh Miklósem – zdobył 3 miejsce w Mistrzostwach Europy i Węgier oraz Borhy Marcellem – zajął 2 miejsce w Mistrzostwach Europy, a także zagrać na Mistrzostwach Obozowych w Szachy Heksagonalne i Klasyczne.

Dzieci przeżyły niezapomniane chwile, miały niezwykłą okazję rozwijać swoją pasję do szachów, poznać historię oraz zintegrować się z rówieśnikami z Węgier i Polski.

"Szanowni Organizatorzy Obozu, w imieniu dzieci i młodzieży, z całego serca chcielibyśmy wyrazić naszą wdzięczność za możliwość uczestnictwa w trzecim Młodzieżowym Obozie Szachowym w Balatonboglár. Było to niezwykle inspirujące i edukacyjne doświadczenie, które wzbogaciło naszą młodzież na wielu płaszczyznach. Dzięki Waszemu zaangażowaniu i doskonałej organizacji, uczniowie mieli okazję nie tylko rozwijać swoje umiejętności szachowe, ale również pogłębić wiedzę na temat wspólnej historii i kultury Polski oraz Węgier. Obóz wypełniony był wartościowymi zajęciami, które rozwijały koordynację, umiejętności analityczne, a także budowały ducha zespołowego.

Dzieci miały okazję uczestniczyć w warsztatach profilaktycznych, które uwrażliwiły je na współczesne zagrożenia. Te cenne lekcje, przekazane w przystępny sposób, z pewnością pozostaną w ich pamięci na długo.

Wyjątkową wartość miały również wycieczki, które pozwoliły dzieciom odkrywać piękno regionu, a także poznać ważne historyczne miejsca związane z polską obecnością na Węgrzech. Spotkania z mistrzami szachowymi były niesamowitą motywacją i inspiracją do dalszego rozwoju w tej dziedzinie.

Serdeczne podziękowania kierujemy do Pana Burmistrza Uniejowa za wsparcie i umożliwienie naszym uczniom udziału w tym wyjątkowym obozie.

Dzięki Państwa wspólnym wysiłkom, dzieci wróciły do domów pełne niezapomnianych wrażeń, nowych przyjaźni oraz pasji do szachów.

Obóz w Balatonboglár był dla nich nie tylko okazją do nauki i zabawy, ale także do budowania i pielęgnowania międzynarodowych relacji, które są fundamentem naszego wspólnego, europejskiego dziedzictwa
" – dyrektorzy szkół wraz z opiekunami i rodzicami.

Źródło" UM Uniejów