Światełko z Betlejem daje ludziom nadzieję. Wigilia harcersko-miejska za nami

D34A6401

Po raz kolejny harcerze przygotowali wigilię harcersko – miejską dla mieszkańców, którzy zgromadzili się na uniejowskim rynku, by wspólnie świętować Boże Narodzenie.

Do Świąt pozostało niewiele ponad tydzień, a na rynku uniejowskim w niedzielę 15 grudnia zapanował świąteczny nastrój. Wszystko za sprawą harcerzy Komendy Hufca ZHP im. M. Konopnickiej w Uniejowie, którzy przygotowali dla mieszkańców gminy niezwykle nastrojowe spotkanie wigilijne.

Dotychczas harcerze mieli Wigilię jedynie w swoim gronie, w Harcówce. Pomyślałem, że warto by wyjść z jakąś inicjatywą do społeczeństwa, aby pokazać ludziom, ile można zrobić dobrego będąc harcerzem. Poza tym, jest to okazja, aby dzieci mogły zaprezentować szerszej publiczności wycinek swojej pracy. Dlatego dwa lata temu zorganizowaliśmy wspólnie pierwszą wigilię miejską, która z roku na rok gromadzi więcej mieszkańców – mówi pomysłodawca przedsięwzięcia Harcmistrz Piotr Łukasiewicz

Tegoroczne świętowanie rozpoczęło się kwadrans po godzinie 15.00. Wówczas zaplanowano zbiórkę przy Domu Harcerza, skąd świąteczny korowód harcerski z orkiestrą dętą OSP na czele przemaszerował na rynek. Tam, po oficjalnym powitaniu, rozpoczęło się wspólne kolędowanie.

Wyjątkową atmosferę podkreślał koncert miejscowej orkiestry dętej pod batutą Jakuba Piegota oraz występy zespołów MyStond i Efatha z Chwalborzyc. Na scenie wystąpiły również dzieci – zuchy ze szkół w Uniejowie, Wieleninie i Wilamowie ze świątecznymi coverami i pastorałkami.

Jak na wigilię przystało, nie mogło zabraknąć świątecznej bezpłatnej strawy, której mieszkańcy mogli skosztować w rozstawionych wokół rynku namiotach. Dzięki uprzejmości i wsparciu Term Uniejów oraz lokalnych restauratorów (Zagroda Młynarska, Restauracja Wabik, Kasztel Uniejów, Uzdrowisko Uniejów Park, Pierogarnia pod 30-ka, Restauracja Zorbas, Restauracja Pico Bello, Gospoda pod Brzozami, Hotel Lawendowe Termy, Aparthotel, Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska) mieszkańcy mieli okazję skosztować tradycyjnych wigilijnych potraw, takich jak: pierogi, kapusta z grzybami, zupy, ryba oraz słodkości. Z myślą o wielbicielach smakołyków harcerze przygotowali degustację świątecznych, ręcznie przygotowanych pierniczków. A na stoisku z wyrobami rękodzielniczymi można było zaopatrzyć się w oryginalny prezent pod choinkę dla bliskich.

Dodatkowo, Wigilię Miejską uatrakcyjniła możliwość robienia sobie zdjęć ze świętym Mikołajem, który przybył na spotkanie z dziećmi z workiem cukierków. A ponieważ śniegu w tym roku zabrakło, dzięki uprzejmości Pana Mariusza Pęcherzewskiego, zamiast saniami można było przejechać się bryczką. Nie zabrakło również animacji, które poprowadził pan Dawid Siwiec oraz bałwan Olaf z Wytwórni zabawy 7 niebo, a które przysporzyły zwłaszcza najmłodszej części publiczności wiele uśmiechu i radości.

Wreszcie, podobnie jak w latach ubiegłych, Komendant Hufca ZHP, Harcmistrz Piotr Łukasiewicz przekazał mieszkańcom naszego miasta oraz lokalnym władzom, Betlejemskie Światło Pokoju przywiezione z Zakopanego, które zgodnie z tradycją, 24 grudnia, za pośrednictwem harcerzy, dostarczone będzie do domów oraz lokalnych instytucji, firm i urzędów.
Na zakończenie Burmistrz Uniejowa Józef Kaczmarek wraz ze Starostą Poddębickim Małgorzatą Komajdą złożyli wszystkim zebranym najserdeczniejsze życzenia świąteczne i bożonarodzeniowe.

Zwyczaj przekazywania Światła Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, pod nazwą „Światło w ciemności" jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Mimo że akcja propagowana była przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF), już rok później patronat objęli austriaccy skauci. Od tej pory każdego roku światło odbierane jest z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem, a następnie transportowane jest do Wiednia, gdzie odbywa się ekumeniczna uroczystość przekazania Płomienia przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów Europy. Polscy harcerze przyłączyli się do akcji w roku 1991, a zgodnie z tradycją ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce, która jest kolejnym ogniwem betlejemskiej sztafety i przekazuje Światło na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Szwecji.