Strażnica OSP w Górach także doczeka się remontu

D34A3637

Strażnica OSP w Górach wraz z czterema innymi budynkami na terenie gminy została zakwalifikowana do projektu pn. „Kompleksowa termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej w m. Człopy, Góry, Rożniatów, Brzeziny".

O potrzebie przeprowadzenia generalnego remontu strażnicy OSP mieszkańcy Gór apelowali już dawno. Główną przeszkodą, jak łatwo się domyślić, były finanse:

– Natychmiastowej interwencji wymagało tak wiele spraw, w przypadku naszej strażnicy, że pieniądze potrzebne na wykonanie podstawowych remontów trzeba było liczyć w dziesiątkach tysięcy złotych. Wiadomo, że takich pieniędzy nie posiadała ani nasza straż czy sołectwo, ani nie mogła na ten cel wygospodarować gmina – tłumaczy Marek Cybulski, radny Rady Miejskiej w Uniejowie i zaangażowany społecznie mieszkaniec Gór. – Światełko w tunelu pojawiło się, kiedy burmistrz powiadomił o naborze do pierwszego projektu termomodernizacji strażnic na terenie gminy. Spośród wszystkich zgłoszonych wtedy obiektów, jedynie 6 zakwalifikowało się do realizacji, niestety nie było wśród nich naszej remizy.

Burmistrz Józef Kaczmarek prosił wówczas o cierpliwość, twierdząc, że:

Jak nie ten, to inny projekt – jeżeli wśród mieszkańców będzie widoczne silne dążenie do przywrócenia strażnicy dawnej funkcji miejsca służącego integracji społecznej, to pieniądze prędzej czy później się znajdą.

Wzięli sprawy w swoje ręce

Z nadzieją na zmaterializowanie słów włodarza gminy, mieszkańcy Gór postanowili pomóc szczęściu i we własnym zakresie wykonać część prac, których i tak – jeśli środki na termomodernizację się pojawią – nie będzie można sfinansować w ramach projektu. U schyłku 2019 roku zorganizowano spotkanie, podczas którego obecni jednogłośnie zdecydowali o rozpoczęciu prac remontowych wewnątrz strażnicy. Wraz z początkiem tego roku grupa mieszkańców w czynie społecznym zerwała wszystkie tynki oraz podłogę wewnątrz głównej sali budynku.

Wymieniono także całą instalację elektryczną na nową, zamówiono dwie pary drzwi wejściowych do głównej sali. Oczyszczone z zawilgoconych tynków ściany należało przede wszystkim dokładnie wysuszyć, dlatego z prowadzeniem kolejnych prac odczekano do wiosny.

Na początku marca, jeszcze przed ogłoszeniem stanu pandemii koronawirusa i wprowadzeniem rządowych ograniczeń dotyczących przebywania w przestrzeni publicznej, liczna grupa mieszkańców wróciła do prac budowlanych w strażnicy. Dzięki sprzyjającej pogodzie bardzo szybko położono nowe tynki w głównej sali oraz obsadzono dwie pary nowych drzwi.

W dalszej perspektywie remontów, powziętych przez społeczność lokalną, znajduje się wylanie nowej posadzki. Warto zaznaczyć, że pieniądze zainwestowane w dotychczas wykonane prace remontowe pochodzą nie tylko z kasy jednostki OSP. Z pełnym poparciem mieszkańców Gór, przedsięwzięcie zasiliły środki sołeckie oraz dofinansowania na integrację z Urzędu Miasta w Uniejowie z lat ubiegłych.

Na tyle, na ile pozwalają możliwości finansowe, mieszkańcy starają się przywracać funkcjonalność strażnicy w jej wnętrzach, ale dbają również o otoczenie, które wkrótce – po przeprowadzeniu termomodernizacji – będzie na pewno ważnym elementem uzupełniającym estetykę odnowionego obiektu. Mieszkańcy Gór kierują w tym miejscu podziękowania do p. Grzegorza Zimnioka, który na własny koszt wykonał nasadzenia tujek wzdłuż betonowego ogrodzenia placu.

Prace zaplanowane w ramach termomodernizacji

Zgodnie z obietnicą Pana Burmistrza, w minionych dniach do mieszkańców Gór dotarła długo wyczekiwana informacja o zakwalifikowaniu remontowanej przez nich strażnicy do projektu kompleksowej termomodernizacji obiektów użyteczności publicznej na terenie gminy Uniejów.

W ramach przedsięwzięcia zostanie wykonane docieplenie stropu oraz ścian zewnętrznych wraz z wykonaniem nowej elewacji budynku. Demontaż istniejącej stolarki drzwiowej i montaż nowej z ciepłego aluminium (drzwi garażowe), a także demontaż istniejącej stolarki okiennej i montaż nowej z PCV wraz z montażem nawiewników higrosterowalnych z pewnością pomogą pozbyć się strat ciepła oraz poprawią wentylację i obieg powietrza wewnątrz budynku.

Zmianie ulegnie sposób ogrzewania budynku, który po zakończeniu remontu będzie dużo wygodniejszy dla użytkowników i z pewnością bardziej ekologiczny. Kompleksowa modernizacja ogrzewania, polegająca na montażu paneli fotowoltaicznych i grzejników elektrycznych, zastąpi wysłużony piec opalany drewnem i węglem. Dotychczasowe źródło ciepła, powszechnie uważane za tańsze w użyciu, jest na dłuższą metę nieefektywne, ponieważ w praktyce w piecu palono doraźnie, przy okazji zebrań sołeckich czy spotkań integracyjnych, których w okresie zimowym zwołuje się jak na lekarstwo. W konsekwencji, przez długie tygodnie, a nawet miesiące wewnątrz budynku gościł mróz i wilgoć. System grzejników elektrycznych można ustawić na bezobsługowy zapłon, pracujący według wskazań termostatu (czyli ogrzewanie będzie włączać się automatycznie, jeżeli temperatura na zewnątrz spadnie np. poniżej -7 stopni Celsjusza). Dzięki temu, w odnowione wnętrze strażnicy już nie powróci wilgoć, która uprzednio dokonała tak wielu zniszczeń.

– Pragnę w imieniu mieszkańców serdecznie podziękować Panu Burmistrzowi oraz pracownikom Urzędu Miasta w Uniejowie za wieloletnie starania o to, by i nasza strażnica doczekała się termomodernizacji – powiedziała Monika Mruk, sołtys Gór, podczas niedzielnego spotkania, na którym przekazano informację o planach remontu budynków użyteczności publicznej. – Dziękuję również wszystkim mieszkańcom, którzy z ogromnym zapałem zaangażowali się w dotychczasowe remonty. To, jak wiele udało się nam wspólnie dokonać przez ostatnie pół roku, to jest prawdziwy powód do dumy! Korzystając z okazji, chciałabym jeszcze w imieniu naszej społeczności podziękować p. Rafałowi Pajorowi za ufundowanie oświetlenia kapliczki, która przecież też jest efektem wspólnego wysiłku mieszkańców.

Przeprowadzenie prac termomodernizacyjnych zgodnie z audytem energetycznym pozwoli na zmniejszenie zapotrzebowania na energię dla przedmiotowego budynku. Termomodernizacja strażnicy OSP w Górach pozwoli na zmniejszenie zapotrzebowania na energię dla przedmiotowego budynku o 80,59%. Udział wykorzystania odnawialnych źródeł energii w stosunku do całkowitego zapotrzebowania budynku na energię będzie wynosił 71,43%.

Całkowita wartość projektu wyniesie ponad 1,5 mln zł, przy czym przyznane dofinansowanie na realizację zadania przekroczy 850 tys. zł. Projekt kompleksowej termomodernizacji jest współfinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa IV. Gospodarka niskoemisyjna, Działanie IV.2 Termomodernizacja budynków, Poddziałanie IV.2.2 Termomodernizacja budynków.

GALERIA ZDJĘĆ: TUTAJ.

Źródło: UM Uniejów