Środki z Ministerstwa Edukacji i Nauki dla Uniejowa

_
fot. UM Uniejów

Burmistrzowi Józefowi Kaczmarkowi od lat marzyło się, aby Uniejów miał multimedialną, interaktywną wystawę, z której będą korzystać nie tylko dzieci i dorośli z terenu gminy, ale także turyści odwiedzający uzdrowisko. Koncepcja urządzenia takiej przestrzeni nawiązuje do znajdującego się w Warszawie Centrum Nauki Kopernik.

Projekt, o którym mowa we wstępie, to Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności ,,SOWA". Centrum Nauki Kopernik od początku istnienia promuje ideę uczenia się, opartą na samodzielnym poszukiwaniu i odkrywaniu – eksperymentowaniu. Metoda ta umożliwia poszerzenie wiedzy, a także wspiera rozwój kompetencji przyszłości, inspiruje, skłania do współpracy, rozbudza ciekawość i kreatywność.

Stworzenie takiego miejsca w Uniejowie, to bardzo dobry pomysł. Wystawa znajdzie się w nowo powstałym budynku przy kładce, w sąsiedztwie Domu Pracy Twórczej. Czynna będzie także w weekendy. Dzieci będą mogły odwiedzić to miejsce wspólnie z rodzicami, dziadkami, każdy znajdzie tam coś interesującego. Pierwsza w Polsce „SOWA" powstała w Piotrkowie Trybunalskim, w woj. łódzkim, jako druga będzie nasza strefa, w Uniejowie.


– Powstałe miejsce mamy nadzieję, stworzy dobry klimat. Aplikując o te środki, miałem na myśli przede wszystkim dzieci i młodzież, które chciałbym zarazić, w pozytywnym tego słowa znaczeniu, wiedzą na temat osiągnięć nowoczesnej nauki i techniki, a być może nawet zachęcić do uprawiania nauki w przyszłości – mówi Burmistrz Kaczmarek. – Spełnia się to, o czym myśleliśmy budując ten obiekt. Życzyłbym sobie, aby uniejowska mediateka stała się miejscem nazywanym przez odwiedzających „małym Kopernikiem".


W ramach projektu Kopernik przekaże dla Uniejowa: Wystawę – kilkanaście (od 15 do 18) angażujących eksponatów, ukazujących doświadczalny charakter nauki, dających możliwość samodzielnego eksperymentowania. 

Majsternię – wskazówki do stworzenia przestrzeni oraz zestawy zawierające instrukcję do wykonania zadania przez zwiedzającego oraz pudełko z potrzebnymi materiałami.

Źródło: UM Uniejów