Spycimierskie Boże Ciało coraz bliżej światowej listy UNESCO

spycimierz
Procesja Bożego Ciała wraz z tradycją układania kwietnych dywanów od dwóch lat figuruje na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Obecnie, spycimierska tradycja ma ogromną szansę trafić na światowa listę UNESCO.

30 marca br. prof. Piotr Gliński, wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury i dziedzictwa narodowego, złożył w imieniu społeczności parafii w Spycimierzu wniosek zatytułowany „Tradycja kwiatowych dywanów na procesję Bożego Ciała" o wpis na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości.

Jestem szczęśliwy, że tradycja, która od dwustu lat kultywowana jest w naszej gminie, w Spycimierzu, została doceniona i ma szansę dostąpienia tak wielkiego zaszczytu, jakim jest wejście na światową listę – powiedział Burmistrz Uniejowa Józef Kaczmarek. – Dziękuję Pani Joannie Cichej-Kuczyńskiej, Radcy Ministra, za osobiste zaangażowanie i koordynację prac nad wnioskiem, Pani Profesor Katarzynie Smyk, przewodniczącej Rady ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego, za współpracę i nadzór nad stroną naukową całego przedsięwzięcia oraz Zarządowi Parafialnego Stowarzyszenia „Spycimierskie Boże Ciało" za uzyskanie poparcia ze strony Parafian na złożenie wniosku. Jestem bardzo wdzięczny całemu zespołowi, który pisał wniosek, tłumaczył na język angielski i przygotował film, za wiele miesięcy pracy i pokonanie nieprzewidzianych trudności w końcówce zadania, które spowodowała epidemia koronawirusa.

Lista reprezentatywna niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości prowadzona jest od 2003 r. przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury UNESCO. Nasz wniosek w języku angielskim przejdzie najpierw weryfikację formalną, a następnie długi proces oceny ze strony międzynarodowego grona ekspertów. Jeśli uzyska pozytywne recenzje, to w przyszłym roku nasze kwiatowe dywany zostaną wpisane na listę UNESCO.

Dotychczas w prestiżowym zestawieniu światowym z tradycji polskich znalazło się jedynie szopkarstwo krakowskie. Jeżeli spycimierska tradycja zostanie zaopiniowana pozytywnie, wówczas będzie drugą tradycją pochodzącą z Polski, która ubogaci Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości.

Źródło: UM Uniejów