Sołtysi gminy Uniejów otrzymali statuetki "Sołtysi na plus"

011
fot. UM Uniejów / Lodzkie.pl

„To od nich zaczyna się samorząd. Są najbliżej ludzkich spraw. Tworzą obraz i wizerunek polskiej wsi. Pracując społecznie, wzmacniają więzi między mieszkańcami i lokalnymi władzami". Taką informację o sołtysach przeczytamy na stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, które doceniło ich wkład pracy w rozwój małej ojczyzny i nagrodziło statuetkami.

Wśród 33 sołtysów z gmin województwa łódzkiego statuetkami w konkursie „Sołtys na Plus Województwa Łódzkiego" nagrodzonych zostało dwóch sołtysów z gminy Uniejów: Krystyna Maj – sołtys Wilamowa i Stanisław Pełka – sołtys Spycimierza. Serdecznie gratulujemy. Okazją do wręczenia był obchodzony 11 marca Wojewódzki Dzień Sołtysa. Uroczystość przygotowano w Teatrze im. Jaracza w Łodzi.

Padło wiele ciepłych i życzliwych słów o sołtysach:

– „To są ludzie, którzy wykonują tę najcięższą pracę, wspaniali ludzie, którzy często biorą na siebie ciężar organizowania lokalnych społeczności, ale do tego potrzebują wsparcia, środków, bo przecież chcą budować, modernizować, remontować, np. miejsca, gdzie te lokalne społeczności mogłyby się spotykać. My staramy się im w tym pomagać" – powiedział marszałek Grzegorz Schreiber. Oprócz marszałka, życzenia i podziękowania sołtysom złożyli przedstawiciele Zarządu Województwa Łódzkiego: przewodnicząca Sejmiku Województwa Łódzkiego – Iwona Koperska, wicemarszałek – Zbigniew Ziemba, członek Zarządu Województwa – Robert Baryła oraz radni: Alicja Antczak, Beata Ozga-Flejszer, Zbigniew Linkowski i Paweł Kowalczyk.


Samorząd Miasta i Gminy Uniejów przyłącza się podziękowań za współpracę z władzami samorządowymi gminy, za sumienne dbanie o dobro lokalnej społeczności we wszystkich dziedzinach życia, za troskę wyrażającą się podejmowaniem i skutecznym realizowaniem działań i inicjatyw służących rozwojowi sołectw, a tym samym całej naszej gminy.

„Wydarzenie było także okazją do podsumowania programów grantowych Urzędu Marszałkowskiego przeznaczonych dla sołectw, a tutaj najbardziej wymowne są liczby. W poprzedniej kadencji samorządu (lata 2015 – 2018) wsparcie dla sołectw wyniosło 2,7 mln zł. Tymczasem w kończącej się właśnie kadencji (2019 – 2024) to już… 75,5 mln zł. Równie imponujące są różnice w liczbie zrealizowanych projektów z programów sołeckich: 546 (w latach 2015 – 2018) i 4051 w obecnej kadencji (…) Obecna oferta przeznaczona dla sołectw to aż 3 konkursy: „Sołectwo na plus", „Infrastruktura sołecka na plus" i najnowszy „Świetlica sołecka na plus"(…) W 2024 wartość wsparcia przeznaczonego dla sołectw to bagatela 38 mln zł".

Uroczystość uświetnił występ zespołu Pectus, która dla wszystkich sołtysów z Łódzkiego zaśpiewała swoje największe przeboje.

Źródło: UM Uniejów