Przy Szkole Podstawowej w Uniejowie powstał ogródek rekreacyjny

received_1009015116271749-768x576

Wyposażona w pięć ławostołów oraz oświetlenie zasilane instalacją fotowoltaiczną altana, która stanęła w otoczeniu uniejowskiej podstawówki, zajmując miejsce wyłączonej przed kilkoma laty fontanny, została wykonana w ramach projektu grantowego Lokalnej Grupy Działania „PRYM". Realizatorem inwestycji dla szkoły podstawowej w Uniejowie było Uniejowskie Stowarzyszenie „Aktywni", które pozyskało na ten cel 50 tys. zł ze środków unijnych.

W ramach przedsięwzięcia, w otoczeniu szkoły podstawowej w Uniejowie, powstała duża altana z ławostołami – całkowita powierzchnia wybudowanego obiektu wynosi 32 metry kwadratowe.

Altana posłuży do prowadzenia lekcji na świeżym powietrzu, poszerzając tym samym ofertę edukacyjną uniejowskiej podstawówki.

Budowa ogródka rekreacyjnego jest kolejnym etapem zagospodarowania terenu szkolnego – wyjaśnia dyrektor Piotr Kozłowski. – W ubiegłym roku, tuż obok, w ramach rządowego projektu Otwartych Stref Aktywności powstały: plac zabaw, siłownia zewnętrzna oraz miejsce do wypoczynku na świeżym powietrzu. W planach jest jeszcze kilka inwestycji, które z pewnością zachęcą zarówno uczniów, jak i dorosłych mieszkańców Uniejowa do spędzania czasu na zewnątrz, kiedy tylko pogoda na to pozwala.

Budowa altany, która rozpoczęła się w kwietniu bieżącego roku, dobiegła końca w sierpniu. Dzięki temu, we wrześniu, wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego i powrotem do stacjonarnego trybu nauki, uczniowie mieli szansę, by jedne z pierwszych zajęć lekcyjnych odbyć właśnie w formie tzw. „zielonej szkoły". Jak sprawdziło się to rozwiązanie?

Pytanie o zasadność budowy altany na szkolnym podwórku należałoby skierować do społeczności uczniowskiej i nauczycieli, którzy z nowego obiektu mieli już okazję skorzystać. Za odpowiedź niech posłuży wpis odnaleziony na stronie internetowej Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Września 1939 r. w Uniejowie. Pani Mirosława Wiśniewska, nauczyciel i pedagog, zrelacjonowała swoje obserwacje oraz doświadczenia związane z zajęciami w altanie w następujący sposób:

W prace przy realizacji projektu zaangażowane były dwa przedsiębiorstwa. Firma LuKpol – Krzysztof Łuczak z Uniejowa wykonała prace rozbiórkowe i roboty ziemne: demontaż starej fontanny, uprzątnięcie i utwardzenie terenu, a także wymianę nawierzchni chodnika i miejsca pod planowaną budowę altany.

Z kolei, za wykonanie projektu oraz konstrukcji altany wraz z umeblowaniem odpowiadał Sklep Szkółkarsko – Kwiaciarski Grzegorz Gulczyński z Konina.

W ramach zamówienia drugi z wykonawców przygotował oraz zamontował na gotowej już altanie instalację fotowoltaiczną z panelem słonecznym na dachu, zasilające lampy LED, umieszczone nad obszarem roboczym ławostołów. Oświetlenie ułatwi pracę uczniom w pochmurne dni, może być też niezbędne do obserwacji przebiegu eksperymentów przeprowadzonych na terenie altany w ramach zajęć przyrodniczych: 

Zadanie inwestycyjne pn. „Budowa ogródka rekreacyjnego w Uniejowie" zostało w stu procentach dofinansowane ze środków działania: „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy Leader" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Wniosek o grant w wysokości 50 tys. zł, które pozyskano na ten cel w ramach współpracy z Lokalną Grupą Działania „PRYM", złożyło Uniejowskie Stowarzyszenie „Aktywni".

„Aktywni" podsumowali zakończony projekt na fanpejdżu Stowarzyszenia:

„Choć projekt oficjalnie kończy się 30 listopada 2020 r. (trwał od 29.10.2019), to altana rozpoczęła swoją pracę już we wrześniu b.r. W ciepłe, wrześniowe dni nauczyciele wraz z dziećmi chętnie korzystali z nowo zagospodarowanej przestrzeni przy szkole."

We wpisie nie zabrakło także podziękowań, które warto w tym miejscu przytoczyć:

Dziękujemy: Pani Prezes LGD „PRYM", Jolancie Pęgowskiej, za bardzo dobrą współpracę na etapie pozyskania środków, Panu Burmistrzowi Józefowi Kaczmarkowi za wsparcie przedsięwzięcia ze strony Gminy oraz Pani Urszuli Łukasik z Urzędu Miasta w Uniejowie, która bardzo pomogła w przygotowaniu i złożeniu wniosku!


Źródło: UM Uniejów