Przetarg na remont cerkwi w Uniejowie: przyjmowanie ofert w toku

14-0

Cerkiewka to prawosławna kaplica grobowa rodziny generała Aleksandra Tolla, wzniesiona w 1885 r., wpisana do rejestru zabytków w roku 1987. Grób zlokalizowany na obrzeżach miasta, przy drodze wojewódzkiej nr 473, świadczy o mozaice kulturowej i religijnej dawnego Uniejowa. Niestety, ten cenny zabytek – ze względu na swoje położenie wewnątrz lasu – jest narażony na niekorzystny wpływ środowiska. Prace konserwatorskie, które samorząd gminy zamierza zrealizować w obiekcie, mogą skutecznie zapobiec jego destrukcji. Przedsiębiorcy zainteresowani zleceniem magistratu mają czas na składanie ofert do 5 sierpnia.

Głównym założeniem projektu rewitalizacji cerkiewki jest poprawa stanu technicznego zabytku i zabezpieczenie go przed niszczeniem na skutek zawilgocenia oraz aktów wandalizmu. Na realizację niniejszej inwestycji przyznana została dotacja z budżetu Województwa Łódzkiego.

Rozpoczęte w dniu 21 lipca br. postępowanie przetargowe dla zadania pn.: „Rewitalizacja cerkwi w Uniejowie – etap II" ma na celu wyłonienie wykonawcy, który będzie w stanie przeprowadzić komplet robót budowlanych na terenie zabytkowego grobowca rodziny Tollów. Zgodnie z treścią komunikatu opublikowanego na łamach Biuletynu Informacji Publicznej, nabór zgłoszeń wraz z wyceną prac zawartych w specyfikacji ogłoszenia jest obecnie w toku. Czas składania ofert wyznaczono do 5 sierpnia br. włącznie, do godziny 10:00. Szczegółowe informacje wraz z załącznikami są dostępne TUTAJ. W ramach przedmiotowego zamówienia należy przeprowadzić roboty wykończeniowe i konserwatorskie wewnątrz budynku, w tym m.in.: wykonać tynki ścian oraz sklepienia, a następnie pomalować, uwzględniając odtworzenie ich pierwotnej kolorystyki; przygotować podłoża i posadzki, a następnie ułożyć na nich terakotę. W zakresie prac zewnętrznych, w specyfikacji zawarto m.in.: remont schodów oraz wejścia do budynku, uzupełnienienie i zagruntowanie powierzchni elewacji oraz wykonanie ławy pod krawężniki położone wokół grobowca.

Pierwszy etap rewitalizacji cerkwi w Uniejowie przeprowadzono na przełomie lat 2016-2017, również przy udziale środków pochodzących z budżetu Województwa Łódzkiego. Z zakresu najważniejszych prac podjęto wówczas wykonanie: posadzek (w tym przeciwwodnej posadzki w piwnicy), poziomej izolacji przeciwwilgociowej, nowych elementów ślusarskich (okienek stalowych, stalowej klapy do krypty, drzwi wejściowych) i rekonstrukcji krzyża. Ponadto, zdezynfekowano i wypełniono braki w tynkach elewacji wewnętrznej (wcześniej wyczyszczono ze starszych warstw farby), przeprowadzono remont schodów wejściowych i co najważniejsze – kompleksową wymianę pokrycia dachowego wraz z obróbkami blacharskimi (początkowy zakres inwestycji nie uwzględniał prac dekarskich, ale z uwagi na ujawniony w trakcie robót fatalny stan techniczny dachu, władze gminy podjęły się jego wymiany na nowy).

O uniejowskiej cerkiewce

Kaplicę grobową rodziny carskiego generała, hrabiego Aleksandra Tolla, zbudowano w 1885 roku. Cerkiew zainspirowana została architekturą bizantyjską i ruską – reprezentuje tzw. styl neobizantyjski. Powstała na planie greckiego krzyża, posiada też kopułę typową dla budowli sakralnych obrządku wschodniego, zakończoną czterema sterczynami z symbolem krzyża. Wejście do niej prowadzi przez ozdobiony portalem ganek. Kapliczkę podzielono na dwie kondygnacje: górna część pełniła funkcję sakralną, dolna zaś krypty, w której pochowano Aleksandra Tolla, jego żonę oraz syna Sergiusza. W 1945 roku pozostałości trumien i zwłok zakopano przy kaplicy od strony zachodniej. W 1987 roku kaplicę wpisano do rejestru zabytków. Zdewastowana kaplica została po raz pierwszy zrewitalizowana w latach 1988–1990. Przez następne lata stan techniczny obiektu ponownie się pogorszył i wymagał przeprowadzenia gruntownego remontu, który – jak wspomniano powyżej – zainicjowano jesienią 2016 roku.

źródło: UM Uniejów