Poznaliśmy wstępny projekt dla nowego przedszkola w Uniejowie

przedszkole

Ogłoszona zmiana lokalizacji przyszłej placówki przedszkola wymusiła sporządzenie od podstaw nowego projektu. Na chwilę obecną konkretyzuje się program funkcjonalno – użytkowy wraz z koncepcją architektoniczno-budowlaną. Po doprecyzowaniu ostatnich szczegółów będzie można ogłosić przetarg na wykonawcę.

Na nowe przedszkole czeka z utęsknieniem cała społeczność: wychowawcy, rodzice, personel. Temat budowy nowego obiektu został podjęty już w 2017 r. Według pierwotnego zamierzenia miał on powstać przy ulicy Wiśniowej i zastąpić istniejącą siedzibę. Niestety, splot niekorzystnych okoliczności, do których należy m.in. wzrost cen w branży budowlanej i problemy z wyłonieniem wykonawcy ostatecznie uniemożliwił realizację przedsięwzięcia. W roku 2020 władze gminy zdecydowały o zmianie lokalizacji, którą będzie plac w sąsiedztwie szkoły podstawowej. Zmiana miejsca spowodowała konieczność przeprojektowania obiektu. Program funkcjonalno – użytkowy jest już na ukończeniu, następnym krokiem będzie procedura przetargowa.

Do budowy nowego przedszkola podeszliśmy z ogromną troska i rozwagą, ponieważ będzie ono pełnić funkcje integracyjne. Chciałbym, aby zarówno dzieci, pedagodzy oraz personel mieli jak najlepsze warunki do rozwoju i pracy –podkreśla Burmistrz Józef Kaczmarek.

Nowe przedszkole przeznaczone będzie docelowo dla 200 dzieci. Będzie w nim realizowany program wychowawczy obejmujący również dzieci z deficytem rozwojowym. Wszystkie pomieszczenia przystosowane będą dla dzieci niepełnosprawnych, w tym poruszających się na wózkach inwalidzkich. W koncepcji architektonicznej czytamy, że „z uwagi na integracyjny charakter obiektu, oprócz dodatkowo zaprojektowanych sal zajęć, przyjęto zwiększone normatywy powierzchniowe pomieszczeń oraz podwyższony standard wykończenia i wyposażenia dążąc do stworzenia dla dzieci optymalnych warunków rozwoju".

Nowy projekt wnosi klika świeżych rozwiązań. Zmieni się sam kształt dwukondygnacyjnego budynku, bryła będzie miała formę litery L. Oprócz sal typowo dydaktycznych znajdą się w nim sale specjalistyczne takie jak: sala polisensoryczna (dostarczająca wrażeń dotykowych, słuchowych i wzrokowych), sale twórczości dziecięcej, sale doświadczania świata, sale zabaw, sala komputerowa i sala sportowa. Przeznaczone dla wszystkich grup wiekowych będą wspomagać rozwój dzieci poprzez naukę i zabawę. Odpowiednio dobrane elementy stanowiące wyposażenie będą stymulować różnego rodzaju aktywności, rozwój poznawczy, albo po prostu pozwolą uatrakcyjnić i urozmaicić pobyt dzieci w przedszkolu. Ponadto na terenie obiektu znajdzie się gabinet logopedy z myślą o dzieciach, które potrzebują tego typu konsultacji i ćwiczeń.

Podobnie jak w przypadku obecnej siedziby, pomyślano także o zagospodarowaniu terenu, które będzie uwzględniało m.in. plac zabaw, nasadzenia zieleni oraz parking.
Budowa nowego przedszkola integracyjnego przy szkole podstawowej przyniesie również korzyści w infrastrukturze samej szkoły i MGOK-u. Takie rozwiązanie skupi w jednym miejscu placówki oświatowe Uniejowa, czyniąc zeń miejski kompleks edukacyjno – wychowawczy.

Będzie to z pewnością ułatwieniem dla rodziców, którzy dowożą dzieci w różnym wieku – do szkoły i przedszkola, a w przyszłości do żłobka. Nowa lokalizacja da takim rodzicom jedno miejsce docelowe – mówi Burmistrz.

Warto wreszcie dodać, że budowa placówki w nowym miejscu pozwoli uniknąć problemów logistycznych związanych z przeniesieniem dzieci na czas prac do szkoły.

Źródło: UM Uniejów