Ponad milion złotych dotacji na przedszkole w Uniejowie

DSC_8205-1-1
fot. UM Uniejów

Zarządzeniem nr 494/2023 Prezesa Rady Ministrów – Pana Mateusza Morawieckiego, przy wsparciu i zaangażowaniu Posła na Sejm RP – Pana Piotra Polaka, Gmina Uniejów otrzymała dofinansowanie w wysokości 1 mln 200 tys. zł na realizację zadania pn. „Budowa przedszkola integracyjnego w Uniejowie".

Zarządzenie dotyczy przyznania Wojewodzie Łódzkiemu – Panu Karolowi Młynarczykowi, z ogólnej rezerwy budżetowej, środków finansowych z przeznaczeniem dla Gminy Uniejów na realizację w/w zadania.

W imieniu Samorządu Miasta i Gminy Uniejów oraz mieszkańców składamy serdeczne podziękowania na ręce Pana Posła Piotra Polaka za wsparcie i pomoc w pozyskaniu środków na realizację tej ważnej dla najmłodszych mieszkańców miasta i gminy inwestycji.

Budowa przedszkola integracyjnego w Uniejowie dobiegła końca. Zostało jeszcze wyposażenie wnętrza, czyli dostawa mebli, asortymentu edukacyjnego, sprzętu, wyposażenia kuchennego i sprzętu multimedialnego do przedszkola w Uniejowie, na które został rozstrzygnięty przetarg. Gmina Uniejów jest obecnie przed podpisaniem umowy z wykonawcami.

O inwestycji

Dwukondygnacyjny budynek na planie litery „L", pomieści 8 oddziałów przedszkolnych, przeznaczonych dla dzieci w wieku 3-6 lat. Ze względu na integracyjny charakter obiektu, w przedszkolu prowadzone będą dodatkowe zajęcia w specjalistycznych salach, wspomagających harmonijny rozwój w warunkach przedszkolnych.

Na parterze znajdują się: cztery przedszkolne sale, sala sportowa, kuchnia i jadalnia, na piętrze: kolejne cztery sale przedszkolne, dwie sale twórczości dziecięcej, dwie sale zabaw, sala komputerowa oraz gabinet logopedy.

W budynku uwzględniono sale polisensoryczne, czyli specjalnie wyposażone pomieszczenia aktywizujące lub wyciszające zmysły za pomocą: światła, dotyku, zapachu, dźwięków, muzyki i zabawek rozwijających zdolności poznawcze. Przebywanie wewnątrz sal terapeutycznych sprawi, że dzieci poczują się odprężone, bezpieczne. Prowadzenie działalności przedszkolnej o charakterze integracyjnym wymagało uwzględnienia potrzeb dzieci borykających się z niepełnosprawnościami, dlatego zarówno sam budynek, jak i jego otoczenie umożliwiają poruszanie się na wózku inwalidzkim.

Inwestycja uwzględniła zagospodarowanie terenu wokół budynku. Powstały chodniki i miejsca parkingowe, elementy małej architektury: ławki, stojaki na rowery oraz kosze. Wybudowany został również plac zabaw, dzięki któremu dzieci będą mogły aktywnie spędzać wolny czas na świeżym powietrzu. Całość otaczają nasadzenia zieleni, a także nowe ogrodzenie. W celu zwiększenia bezpieczeństwa dzieci, na terenie przedszkola zainstalowany został monitoring.

Źródło: UM Uniejów