„Polskie symbole narodowe" przed Gminną Biblioteką Publiczną w Dalikowie

-DSC0008-1682509954
fot. GBP w Dalikowie

Gminna Biblioteka Publiczna w Dalikowie zaprasza do obejrzenia wystawy pn. „Polskie symbole narodowe", która znajduje się przed budynkiem biblioteki. Wystawa eksponowana jest przy współpracy BEN Instytutu Pamięci Narodowej Delegatury w Bydgoszczy. 

Maj jest szczególnym miesiącem w historii Polski – obchodzimy wtedy trzy ważne święta: 1 maja – Święto Pracy, 2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja. Święto Pracy lub inaczej Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, to święto obchodzone corocznie 1 maja dla upamiętnienia i uznania osiągnięć ludzi pracujących. W Polsce ten dzień jest świętem państwowym ustawowo wolnym od pracy. 

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony jest w Polsce 2 maja, a jego główną rolą jest popularyzowanie wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Do polskich symboli narodowych zaliczamy flagę, godło oraz hymn. Te symbole narodowe są ustalone prawnie przez specjalną ustawę. 

Barwy widniejące na fladze państwowej są jednym z ważniejszych elementów tożsamości narodowej 3 maja 2023 r. mija 232. rocznica uchwalenia Konstytucji Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była pierwszą spisaną konstytucją w nowożytnej Europie, drugą na świecie po amerykańskiej. Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócono ustawą z 6 kwietnia 1990 r.

źródło: GBP w Dalikowie