16 lipca 2025 roku funkcjonariusze z komend w Łasku, Pabianic, Poddębic, Wieruszowa, Sieradza i Zduńskiej Woli uczcili 106. rocznicę powołania Policji Państwowej. Podczas uroczystego apelu z okazji Święta Policji wręczono odznaczenia, medale i akty mianowania na wyższe stopnie służbowe. W tym wyjątkowym dniu przypomniano o stuletniej obecności kobiet w formacji. Wydarzeniu towarzyszył piknik, na którym nie brakowało atrakcji dla całych rodzin. Wszystkim obecnym dziękujemy za udział, a awansowanym i odznaczonym serdecznie gratulujemy!
Corocznie obchodzone Święto Policji nawiązuje do Ustawy o Policji Państwowej uchwalonej przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 24 lipca 1919 roku. Data uroczystości w historii naszej formacji jest zatem nieprzypadkowa. Przywołuje pamięcią powołanie jednolitej służby na terenie młodego państwa polskiego, które po 123 latach niewoli odzyskało niepodległość.
16 lipca 2025 roku na Placu 11 Listopada w Łasku odbyły się obchody upamiętniające 106. rocznicę tego wydarzenia. Jest to również wyjątkowy czas dla kobiet w Policji, które od stu lat są obecne w tej formacji. Uroczystość w ramach Międzypowiatowych Obchodów Święta Policji została zorganizowana przez Komendę Powiatową Policji w Łasku przy wsparciu i współorganizacji Komend Powiatowych Policji w Pabianicach, Poddębicach, Sieradzu, Wieruszowie i Zduńskiej Woli.
Uroczysty apel poprzedziło oddanie hołdu ofiarom Zbrodni Katyńskiej – przedwojennym policjantom zamordowanym wiosną 1940 roku na terenie ZSRR. Organizatorzy dzisiejszej uroczystości złożyli kwiaty przy pamiątkowej tablicy, znajdującej się w „Alei Dębów" na ulicy Kilińskiego w Łasku.
Przed godziną 12.30 na ceremonię wręczenia odznaczeń, medali oraz aktów mianowania na wyższe stopnie służbowe zgrupowali się wyróżnieni policjanci, kompania honorowa z pocztem flagowym i sztandarowym oraz Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi pod batutą kapelmistrza – sierż. Kamila Streit – Wlaźlaka.
Uroczystość rozpoczęła się od złożenia meldunku inspektorowi Arkadiuszowi Sylwestrzakowi Komendantowi Wojewódzkiemu Policji w Łodzi przez dowódcę uroczystości nadkom. Bartłomieja Kurowskiego. Zabrzmiał Marsz Powitalny. Poczet flagowy na komendę dowódcy wciągnął flagę na maszt, odśpiewano Hymn Rzeczypospolitej Polskiej. Uczczono pamięć policjantów poległych na służbie oraz zmarłych funkcjonariuszy i pracowników Policji - po symbolicznej minucie zadumy odegrana została melodia Śpij Kolego.
Podczas swojego wystąpienia Komendant Powiatowy Policji w Łasku podkreślił, że dzisiejsza uroczystość:
- To czas refleksji nad służbą i wartością, jaką niesie codzienne dbanie o bezpieczeństwo naszych lokalnych społeczności. Każdego dnia, niezależnie od miejsca pełnienia służby, łączy nas jeden cel – chronić życie, zdrowie i mienie obywateli.
Święto Policji to dla stróżów prawa zawsze czas wyróżnień, awansów, podziękowań za ich trudną i pełną poświęcenia służbę. Dlatego szczególnym momentem było wręczenie odznaczeń, medali oraz aktów mianowania na wyższe stopnie służbowe.
Decyzjami Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, w uznaniu szczególnych zasług w zakresie ochrony bezpieczeństwa ludzi i utrzymaniu porządku publicznego odznakę „Zasłużony Policjant" otrzymało 5 policjantów. Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi mianował 6 funkcjonariuszy Policji w korpusie oficerów młodszych Policji oraz 22 funkcjonariuszy Policji w korpusie aspirantów Policji. Rozkazami Komendantów Powiatowych uczestniczących w dzisiejszej uroczystości i będących jej współorganizatorami, mianowania na wyższe stopnie służbowe otrzymało 13 funkcjonariuszy w korpusie podoficerów Policji oraz 6-ciu w korpusie szeregowych Policji.
Podczas uroczystości wręczono odznaczenia związkowe. Krzyżem 35-lecia powstania NSZZ Policjantów uhonorowano pięciu funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Łasku. Również pięciu funkcjonariuszy zostało wyróżnionych Medalem 85 rocznicy Zbrodni Katyńskiej przyznanym przez Prezesa Zarządu Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r." w Łodzi.
Następnie głos zabrał inspektor Arkadiusz Sylwestrzak pogratulował policjantom wyróżnień i awansów na wyższe stopnie służbowe. Słowa uznania skierował także do pracowników policji podkreślając, że ich praca ma istotny wkład w budowaniu skutecznie i sprawnie działającej Policji. Podziękowania za trudną, pełną wyrzeczeń służbę popłynęły również z ust Doroty Ryl Wojewody Łódzkiego, Agnieszki Ryś Wicemarszałka Województwa Łódzkiego oraz podinsp. Krzysztofa Balcera Przewodniczącego Zarządu Wojewódzkiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów woj. łódzkiego.
Uroczysty Apel zwieńczyła defilada Kompanii Honorowej Łódzkiego Garnizonu Policji oraz pododdziałów biorących udział w ceremonii, przy akompaniamencie Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, która odegrała ,,Warszawiankę".
Po zakończeniu uroczystości uczestnicy wydarzenia odwiedzili Muzeum Historii Łasku, gdzie z okazji Stulecia Kobiet w Policji Państwowej przygotowano wyjątkową wystawę pn. „Strażniczki porządku. Stulecie kobiecej służby". Zwiedzający ekspozycję wpisali się do Księgi Pamięci Komendy Powiatowej Policji w Łasku, na pamiątkę tego wyjątkowego wydarzenia. Równolegle, w godzinach od 12:00 do 15:00, odbył się piknik profilaktyczno-edukacyjny „Bezpieczne wakacje z mundurem".
- Jego organizatorzy przygotowali wiele atrakcji skierowanych do całych rodzin. Zainteresowani oglądali z bliska sprzęt jakim dysponują służby. Policjanci zaprezentowali swoje służbowe wyposażenie, radiowozy i motocykle. Dla odwiedzających nie zabrakło informacji o policyjnych przedsięwzięciach i doborze do służby w Policji. Jednym z najciekawszych i budzących największe emocje urządzeń prezentowanych na pikniku był bez wątpienia symulator dachowania. Osoby korzystające z tego sprzętu doświadczały tego, co dzieje się z ludzkim ciałem i samym pojazdem w trakcie wypadku. Nie zabrakło wystawy samochodów i motocykli policyjnych oraz zabytkowych radiowozów. Najmłodsi świetnie bawili się w miasteczku ruchu drogowego, nieco starsi ochoczo korzystali z symulatorów zachowania w stanie nietrzeźwości – alkogogli i narkogogli - przekazuje młodszy aspirant Bartłomiej Kozłowski
W apelu wzięli udział parlamentarzyści ziemi łódzkiej, posłowie na Sejm RP: Jolanta Zięba – Gzik oraz Piotr Polak. Na uroczystość przybyła Dorota Ryl Wojewoda Łódzki oraz Agnieszka Ryś Wicemarszałek Województwa Łódzkiego. Gospodarz uroczystości przywitał również pozostałych znamienitych gości, wśród których znaleźli się między innymi reprezentanci wymiaru sprawiedliwości i służb mundurowych. W uroczystości wziął udział ks. por. Jacek Syjud - Kapelan Wojewódzki Ośrodka Duszpasterskiego Policji Ośrodka Policji w Łodzi. W gronie zaproszonych gości znaleźli się także starostowie, prezydenci, burmistrzowie, wójtowie. Młodszy inspektor Grzegorz Sas przywitał byłych komendantów powiatowych, a także policyjnych emerytów i rencistów, przedstawicieli i przewodniczących policyjnych i cywilnych związków zawodowych na czele z przewodniczącym Zarządu Wojewódzkiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów woj. łódzkiego podinsp. Krzysztofem Balcerem. Na uroczystości nie zabrakło delegatów z instytucji i organizacji na co dzień współpracujących z Policją. Obecny był Jarosław Olbrychowski Prezes Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 roku" w Łodzi. Przybyli wyróżnieni i awansowani policjanci, kadra kierownicza oraz funkcjonariusze i pracownicy komend.