Piąta fala COVID-19: Administracja przechodzi na zdalną pracę! Co z pozostałymi pracownikami? Będzie kolejny lockdown?

Piąta fala COVID-19: Administracja przechodzi na zdalną pracę! Co z pozostałymi pracownikami? Będzie kolejny lockdown?
Ministerstwo Zdrowia

Piąta fala koronawirusa staje się faktem.  Jak poinformował na konferencji prasowej Adam Niedzielski, minister zdrowia, dziś mamy 30 586 nowych potwierdzonych przypadków zakażeń COVID-19. W związku z taką sytuacją rząd podejmuje radykalne kroki i wprowadza obowiązkową pracę zdalną, na razie w administracji publicznej, ale... Szef resortu zdrowia zaapelował do wszystkich polskich pracodawców, by jeśli to możliwe wysłali swoich pracowników na taki rodzaj pracy.

Szef resortu zdrowia na środowej (19 stycznia) konferencji prasowej zaznaczył, że wyniki ilości nowych zakażeń są bardzo poważne i są jednoznacznym sygnałem, że już nie tylko wkroczyliśmy w piąta falę pandemii, ale, że ta fala będzie w najbliższych dniach bardzo dynamicznie się rozwijała. 

- Ostatnie dwa dni to dynamika, z którą można powiedzieć nie mieliśmy do tej pory do czynienia - zaznaczył minister zdrowa. 

Zdaniem Niedzielskiego w przyszłym tygodniu liczba nowych przypadków COVID-19 może osiągnąć pułap nawet powyżej 50 tysięcy przypadków. I jest to sytuacja, która w poważny sposób może zagrozić wydolności systemu ochrony zdrowia.

- Ten scenariusz, który się realizuje, przy wyniku ponad 30 tys. przypadków, jest bardzo niebezpieczny i wymaga bardzo odpowiedzialnej postawy - powiedział na konferencji prasowej Adam Niedzielski i dodał: - Musimy ściśle zachowywać zasady. Będziemy apelować do wszystkich pracodawców, którzy mają możliwość wdrożyć bez przeszkód pracę zdalną, aby to zrobili.

Jak zaznaczył szef resortu, w najbliższy piątek rząd ma przedstawić odpowiednie rozporządzenie w sprawie przechodzenia administracji publicznej na pracę zdalną, ale na tym nie koniec.

- W ciągu najbliższych dni zostanie przygotowane rozporządzenie epidemiczne, które obowiązek tego typu nałoży na wszystkich pracodawców publicznych w administracji, oczywiście z wyjątkiem tych zadań, które muszą być realizowane na rzecz obywateli i które muszą być realizowane w tradycyjnym modelu pracy -  poinformował Niedzielski i dodał: - W piątek przedstawimy pakiet projektów. Zakładają m.in.: możliwość testów w każdej aptece i bezpośrednie badania zamiast teleporady w niektórych grupach wiekowych -

Minister zdrowia dodał, że obecna sytuacja epidemiczna wymaga odpowiedzialnego podejścia i odpowiedzialnej postawy. 

- Musimy wracać do ścisłego przestrzegania reżimu DDM, czyli stosowania przede wszystkim maseczek, zachowywania dystansu, zwiększonej częstotliwości dezynfekcji rąk - wyjaśnił.

Grozi nam kolejny lockdown?

Minister Adam Niedzielski powiedział na konferencji, że raczej nie.

- Patrząc na politykę walki z epidemią w innych krajach, widać odejście od czegoż, co nazywane jest lockdownami, w kierunku powszechnego stosowania certyfikatów, które potwierdzają testowanie, ujemny wynika testu, status ozdrowieńca bądź też szczepienie - stwierdził i dodał: - Myślę, że w ogóle lockdown jako taki raczej nie jest i nie będzie instrumentem wykorzystywanym w polityce epidemicznej, tak jak to było w poprzednich falach.

Zaznaczył jednak, że planowane jest pójście "w kierunku certyfikatów".