wersja testowa serwisu

Obywatelskie ujęcie nietrzeźwego kierowcy. Miał prawie 2,5 promila alkoholu

breathalyser-1684428_960_720

Mimo licznych apeli oraz szeregu przeprowadzanych akcji policyjnych, za kierownicą samochodów i nie tylko, nadal spotyka się nietrzeźwych kierowców. We wtorek został zatrzymany 55-letni mieszkaniec powiatu poddębickiego, który wsiadł za kierownicę osobówki, mając prawie 2,5 promila alkoholu w organizmie.

27 kwietnia 2021 roku, 49-letni mieszkaniec powiatu łaskiego, podróżując samochodem w kierunku miejscowości Bałdrzychów w gminie Poddębice, zauważył jadącego „wężykiem" opla. Samochód jechał bardzo wolno i całą szerokością jezdni. Zgłaszający przypuszczał, że kierowca może być pod wpływem alkoholu, dlatego zajechał mu drogę i uniemożliwił dalszą jazdę. Mężczyzna siedzący za kierownicą opla, nie chciał jednak opuścić swojego pojazdu. W pewnym momencie zaczął gwałtownie cofać, uderzając stojącego z tyłu volkswagena, przy którym stała 28-letnia kierująca. W wyniku zdarzenia drzwi pojazdu uderzyły kobietę. Kiedy kierowca opla zatrzymał się, 49-latek podbiegł do samochodu i wyjął kluczyki ze stacyjki uniemożliwiając mu dalszą jazdę. Badanie alkomatem wykazało, że 55-latek miał w organizmie prawie 2,5 promila alkoholu. Po sprawdzeniu jego danych w systemach policyjnych okazało się, że mężczyzna posiada czynny zakaz prowadzenia pojazdów do końca 2022 roku. Kierująca volkswagenem z obrażeniami ciała została przewieziona do szpitala.

Teraz 55-latek odpowie za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości i naruszenie zakazu sądowego, za co grozić mu może kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Na pochwałę zasługuje wzorowa postawa świadków. Pamiętajmy o tym, że nietrzeźwi kierujący stanowią niebezpieczeństwo dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Jeżeli widzimy, że ktoś podejrzanie zachowuje się na drodze, łamie obowiązujące przepisy, powiadommy o tym stróżów prawa. Być może od tego zależeć będzie czyjeś zdrowie i życie. Każdy, kto jest świadkiem przestępstwa, ma prawo ująć sprawcę na gorącym uczynku. Obywatelskie ujęcie to przywilej wynikający z treści art. 243 Kodeksu Postępowania Karnego. Ujętą osobę należy niezwłocznie przekazać Policji.

Źródło: KPP Poddębice