Nowy rok, nowa energia, nowa tematyka. Za nami spotkania z Marszałkiem Grzegorzem Schreiberem

00_20240118-135549_1

Z nowym rokiem, cieszący się zainteresowaniem cykl spotkań z mieszkańcami „Porozmawiajmy w Łódzkiem", wrócił z nową energią i tematami. Na początek życie w harmonii i ogrody ziołowe – taka była tematyka warsztatów, które zostały zorganizowane w Uniejowie i Poddębicach. Z mieszkańcami spotkał się marszałek Grzegorz Schreiber, by zgodnie z nazwą porozmawiać o naszym województwie.

Czy źródło stresu znajduje się w umyśle, czy w ciele? Jak go rozładować? Jak ważna jest pasja, by żyć zdrowo i szczęśliwie? Seniorzy z powiatu poddębickiego uczyli się w Uniejowie radzić sobie ze swoimi emocjami. Warsztaty zatytułowane „Znajdź harmonię i spokój" poprowadziła trener Agnieszka Adamczewska.

Rozpoczynamy w ten sposób kolejną edycję spotkań „Porozmawiajmy w Łódzkiem". Przywozimy Wam konkretną propozycję – warsztat, na którym możecie się spotkać i z którego możecie skorzystać – mówił w środę do zebranych w Domu Pracy Twórczej marszałek Grzegorz Schreiber.

- Człowiek uczy się panować nad sobą przez całe życie. Na pewno mi się przyda – oceniał uczestnik Jan Chomicz.

- Znakomity pomysł. Możemy poznać ludzi w podobnym wieku, z podobnymi zainteresowaniami. I spotkać się w przyjemnym miejscu – dodała Marianna Cichocka.

Marszałek mówił jednocześnie o swoich oczekiwaniach związanych ze spotkaniem. - Na sali jesteśmy wszyscy silni, młodzi, aktywni. Ale to się może w każdej chwili zmienić. Niektórzy już nie mają tej aktywności. Czasami zostają w domu sami, nie mają pomocy rodziny. Chciałbym stworzyć program adresowany do osób starszych, które znajdują się w potrzebie. Aby ta pomoc była na jak najwyższym poziomie – mówił.

Później marszałek spotkał się z mieszkańcami w Poddębicach, gdzie w tamtejszym Starostwie Powiatowym odbyły się warsztaty „Eko ogród", poświęcone ogrodom ziołowym, ich korzyściom zdrowotnym i ekologicznym. Ich uczestnicy, dzięki ekspertom, dowiedzieli się, jak amatorsko hodować stare odmiany warzyw. Zajęcia zorganizowano w ramach programu „Województwo Łódzkie Ogrodem Polski".

Warsztaty to także okazja dla marszałka do spotkań z mieszkańcami. Bo to dzięki takim rozmowom rodzą się nowe pomysły, przykładem choćby nowe konkursy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego - "Świetlica sołecka na plus", w którym można pozyskać wsparcie finansowe na budowę lub zakup nowych świetlic w najmniejszych miejscowościach w Łódzkiem czy konkurs przeznaczony (po raz pierwszy) specjalnie dla Kół Gospodyń Wiejskich, które mogą starać się o dotacje na zakup sprzętu niezbędnego do kultywowania i przekazywania tradycji kulinarnych.

źródło: Urząd Marszałkowski w Łodzi

Zobacz zdjęcia: