Nowy pomnik przyrody w gminie Uniejów

Przechwytywanie1

Gmina Uniejów wzbogaciła się o nowy pomnik przyrody, który rośnie w pobliżu leśnej ścieżki dydaktycznej „Zieleń" . Na wniosek leśników uniejowscy radni wpisali na listę gminnych pomników przyrody wiąz szypułkowy, któremu nadano imię „Bogumił".

Drzewo rosnące przy wiacie na ognisko jest okazem zdrowym i liczy sobie 345 cm w obwodzie pnia (na wysokości 130 cm) oraz blisko 20 m wysokości, a jego orientacyjny wiek to 125 lat. Te liczby wyróżniają go wśród innych drzew, choć warto nadmienić, że najstarszy i najgrubszy wiąz szypułkowy w Polsce i prawdopodobnie także w Europie, rośnie w Komorowie (gminie Gubin, woj. lubuskie). To ponad 460-letni Wiąz Wiedźmin, o obwodzie 930 cm.

Uniejowski „Bogumił" został wytypowany przez Nadleśnictwo Turek w ramach akcji promocyjnej„100 pomników przyrody na 100-lecie RDLP w Poznaniu", która ma na celu podkreślenie działań leśników w kierunku szeroko rozumianej ochrony przyrody. Na nowym pomniku zostanie umieszczona pamiątkowa tabliczka okolicznościowa.
Ponadto uznanie nowego pomnika przyrody na terenie gminy Uniejów doskonale wpisuje się w tegoroczne działania realizowane w ramach, propagowanego przez burmistrza Uniejowa, roku ekologicznego.


Bogumił dołączył już oficjalnie do zaszczytnej listy do pomników przyrody w gminie Uniejów. I tak samo jak jego imiennik – patron ziemi uniejowskiej, który czuwa nad chorymi i cierpiącymi, tak samo wiąz w słowiańskiej obyczajowości stosowany był w różnych praktykach terapeutycznych na kształt leśnej kliniki. Sokiem z jego liści leczono z dobrym skutkiem jątrzące się rany, stłuczenia i opuchliznę, a także chore oczy. Z energii wiązu powinni korzystać ludzie, którzy opadli z sił fizycznych i psychicznych pod wpływem zbyt wielu przeciwności losu.

Źródło: UM Uniejów