Nowe inwestycje i zrównoważona turystyka w Spycimierzu. Warsztaty z mieszkańcami

D34A5369-768x512
fot. UM Uniejów

W miniony piątek Pani Dyrektor Beata Szymczak zaprosiła do biblioteki członków Stowarzyszenia ze Spycimierza, przedstawicieli samorządu oraz zespół badawczy z Wydziału Nauk Geograficznych UŁ na drugie spotkanie warsztatowe, organizowane w ramach spycimierskiego projektu. Ciekawą dyskusję o prowadzonych i zaplanowanych inwestycjach kontynuowano wieczorem w szerszym gronie, na konsultacjach społecznych z mieszkańcami Spycimierza.

Pierwsze warsztaty na temat programów edukacyjnych, proponowanych do włączenia w szeroki zakres działalności budowanego obecnie Centrum Spycimierskie Boże Ciało odbyły się tydzień wcześniej, 23 września br. w siedzibie MGBP w Uniejowie. Relacja ze spotkania znajduje się wśród starszych wpisów na stronie, w artykule pt. „Warsztaty w bibliotece". Podjęte wówczas dyskusje, m.in. nad kształtem koncepcji ścieżki historyczno – przyrodniczej w Spycimierzu oraz ofertą programową Centrum Spycimierskie Boże Ciało miały swoją kontynuację na kolejnym spotkaniu zorganizowanym w ramach projektu pn. „Procesja Bożego Ciała z tradycją kwietnych dywanów w Spycimierzu w kontekście krajobrazu kulturowo-przyrodniczego".

Ścieżka edukacyjna w Spycimierzu

Warsztaty rozpoczął dr Jędrzej Kałużny. W formie prezentacji omówił przyjęte założenia ścieżki przybliżającej historię i dziedzictwo kulturowe oraz przyrodnicze Spycimierza i jego okolic. Zaangażowani w opracowanie koncepcji historycy – regionaliści, wyznaczyli miejsca o kluczowym znaczeniu dla dziejów wsi i kultywowania tradycji układania kwietnych dywanów, które zostaną oznakowane tablicami z opisem, aktualnymi oraz archiwalnymi zdjęciami.

W projekcie założono wykonanie dwóch rodzajów tablic: dwóch większych, informacyjnych oraz dwunastu tabliczek historycznych. Pierwsza zostanie zamontowana przy Placu Kościelnym i będzie zawierać opis dziejów Spycimierza oraz tradycji układania kwietnych dywanów, plan oraz mapę ścieżki. Na drugiej tablicy, kwiatowej znajdzie się opis charakterystycznych roślin regionu spycimierskiego, w tym kwiatów używanych do ubierania drogi.

Plansze przygotowane w ramach ścieżki edukacyjnej będą z kolei opisywały bogatą, kilkusetletnią historię tego miejsca: kościół – najstarsze kościoły zgodnie z kroniką Galla Anonima; zegar słoneczny; gród kasztelański i kasztelanowie Spycimierscy; kamień opokę; ołtarze świętych – Julianny, Barbary, Antoniego i Krzyża; cmentarze prehistoryczne i nowe; bunkier z II wojny światowej; produkty naturalne i żywność oraz Siekiernik – strugę i Wartę oraz dawne trakty. Rozszerzone opisy historyczne wraz mapą i zdjęciami zostaną umieszczone w Portalu Spycimierskim w formie wirtualnej, co umożliwi ciągły dostęp do cennej wiedzy o Spycimierzu.

W projekcie zaplanowano także montaż dwóch witaczy przy drogach wjazdowych.

Nie będą to jednak typowe tablice. Chcieliśmy zaproponować coś, co będzie tak jak Spycimierz – wyjątkowe. W tym celu szukaliśmy rozwiązania, które pozwoli wyeksponować na witaczu żywe kwiaty, ponieważ tylko takich parafianie używają do ubierania drogi i zapewni trwały efekt, tak by informator posłużył na lata. Propozycję, która spełni jednocześnie obie te przesłanki chcemy Państwu pokazać w formie jeszcze pierwotnego projektu – zapowiedział dr Kałużny.

Podstawę konstrukcji będzie stanowiła solidna rama, wykonana ze stali na kształt totemu. Na stałe będą do niej przytwierdzone: nazwa miejscowości, powitanie oraz elementy graficzne zaczerpnięte z logotypu Spycimierskie Boże Ciało. Zespolona z ramą metalowa kratownica umożliwi mocowanie na witaczu donic z kwiatami oraz tymczasowych, sezonowych dekoracji, dając swobodę tworzenia różnych kompozycji, dzięki czemu konstrukcja może się cały czas zmieniać. Witacz będzie w ten sposób podążał za rytmem natury, dostosowywał się do panującej pory roku i podobnie jak ulotne piękno spycimierskich dywanów – ucieszy oko powracających do Spycimierza pielgrzymów za każdym razem czymś nowym.

Druga część spotkania dotyczyła zagadnień związanych z budową i rozwijaniem markowego produktu turystyki zrównoważonej. Blok poprowadził prof. Bogdan Włodarczyk wraz z zespołem naukowym: prof. Jolantą Wojciechowską, dr Beatą Krakowiak, dr Marzeną Makowską-Iskierka oraz mgr Michałem Dudą z Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego. Pan Profesor rozpoczął swoją prezentację od teoretycznego wprowadzenia w tematykę turystyki zrównoważonej.

Turystyka zrównoważona, nazywana także odpowiedzialną, ma na celu maksymalne zminimalizowanie negatywnego wpływu turystyki na środowisko naturalne oraz kulturę lokalną, przy jednoczesnym generowaniu możliwości zatrudnienia dla lokalnych mieszkańców. Opiera się na dążeniu do rozwoju regionu i promowaniu lokalnych wytworów kultury, mając jednak na uwadze poszanowanie zasobów przyrody i społeczno-kulturalnego autentyzmu społeczności.

Źródło: UM Uniejów