W najbliższy weekend rozpoczyna się jedna z najważniejszych w naszym regionie letnich imprez, czyli Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski". Przed nami dwa pierwsze koncerty.
„Kolory Polski" wkroczyły w drugie ćwierćwiecze. W sobotę, 12 lipca rozpocznie się 26. edycja festiwalu wymyślonego przez Tomasza Bębna, dyrektora Filharmonii Łódzkiej. Festiwal to, oczywiście, wspaniała, różnorodna muzyka w mistrzowskich wykonaniach, ale również możliwość zwiedzania Łódzkiego. Bo poszczególne koncerty odbywają się w miejscach naszego regionu, które warto poznać, z których jesteśmy dumni.
- Jak wyglądałoby nasze życie bez kolorów? Byłoby monotonne, szare, nudne. Dlatego nie wyobrażam sobie sezonu letniego bez największego i najważniejszego wydarzenia, czyli Kolorów Polski. Festiwalu, który ma zagorzałych miłośników, wędrowców, którzy podążają za festiwalem i odkrywają piękno naszego regionu - mówi Joanna Skrzydlewska, marszałek województwa łódzkiego.
Tegoroczny festiwal potrwa do 30 sierpnia. Na wszystkie koncerty, poza finałowym, wstęp jest bezpłatny. Repertuar „Kolorów" mieni się stylami i gatunkami muzycznymi. Na estradach reprezentowane będą m.in.: piosenka autorska w wykonaniu jazzowego wokalisty Wojciecha Myrczka, który zaśpiewa teksty Wojciecha Młynarskiego, jazz - Michał Tokaj Quintet z utworami Andrzeja Trzaskowskiego, muzyka tradycyjna - tercet Michalove z Pomorza Środkowego, dawna - białostocki zespół Diletto z programem poświęconym związkom XVII-wiecznej Polski z Italią. Usłyszymy artystów związanych z Filharmonią Łódzką, m.in. nowo powstały kwintet dęty Modern Brass Łódź, ale również gwiazdy polskiego jazzu: Adama Bałdycha, Krzysztofa Herdzina, Henryka Miśkiewicza. Nie zabraknie znakomitych zespołów filharmonicznych.
W najbliższą sobotę widzimy się w Inowłodzu. Wystąpi Grohman Orchestra, czyli zespół złożony z muzyków Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej. W programie piosenki znane z filmów oraz melodie ludowe z Łódzkiego w aranżacjach Leszka Kołodziejskiego. Grohman Orchestra od dekady łączy klasyczną elegancję z luzem i przebojową energią. Grupa dowodzona przez koncertmistrza orkiestry FŁ Tomasza Gołębiewskiego ma w swoim dorobku dwie płyty. Wypełniają je polskie piosenki uwielbiane przez pokolenia słuchaczy, zyskujące nowe oblicze dzięki bogatym, orkiestrowym aranżacjom. Tym razem muzycy sięgnęli po największe przeboje znane z wielkiego ekranu – utwory filmów „Gorączka sobotniej nocy", „Czas apokalipsy", „Blues Brothers" zaaranżowane przez Leszka Kołodziejskiego. Specjalnie z okazji koncertu w Inowłodzu filharmonia zamówiła u niego także opracowania czterech pieśni ludowych z województwa łódzkiego, melodii z ziemi łowickiej, sieradzkiej i wolborskiej. Dzięki nim program występu zyska lokalny akcent. Z muzykami Grohman Orchestra wystąpi Bartek Grzanek, wokalista i gitarzysta znany szerszej publiczności z programów „The Voice of Poland" i „Mam talent!".
Wydarzenia towarzyszące: kiermasz sztuki ludowej i rękodzieła, degustacja potraw kuchni regionalnej przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich. Zwiedzanie Zamku Kazimierzowskiego – w godz. 12.00-18.00. Zabytek można zwiedzić z przewodnikiem po wcześniejszym umówieniu pod nr. telefonu 44 726 01 34. Cena biletu: 5 zł.
W niedzielę, 13 lipca spotykamy się w Żarnowie w Kościele św. Mikołaja. Wystąpi zespół KOSY. To cztery kobiety o silnych osobowościach i wyrazistych głosach. Ożywiają stare pieśni, odnalezione w miasteczkach i wsiach Dolnego Śląska. Korzystają z tradycyjnych instrumentów: liry korbowej, harmonium czy bębnów ramowych. Brzmienie muzyki ludowej wzbogacają nowoczesnymi aranżacjami. Zespół zadebiutował sześć lat temu na jednym z najważniejszych polskich festiwali folkowych – 29. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Ludowej Mikołajki Folkowe 2019 w Lublinie – i od razu zdobył nagrodę publiczności. Repertuar stanowią stare pieśni z terenu Dolnego Śląska, które na tzw. ziemie odzyskane przywozili po drugiej wojnie światowej osiedlający się tam Polacy z innych części kraju. Pieśni te zgromadziły członkinie zespołu KOSY, wsłuchując się w nagrania tradycyjnych śpiewaczek z tamtego regionu. Łukasz Bzowski dokonał orkiestracji na zespół symfoniczny, co w połączeniu z nowoczesnymi aranżacjami tworzy niepowtarzalną i frapującą całość. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Sudeckiej poprowadziła Agnieszka Franków-Żelazny, która wystąpi także na Kolorach Polski.
Sobota, 12 lipca
Inowłódz - scena plenerowa przed Zamkiem Kazimierzowskim ul. Zamkowa 7
Godz. 20.00
Wstęp wolny
Niedziela, 13 lipca
Żarnów – kościół św. Mikołaja ul. Szkolna 12
Godz. 19.00
Wstęp wolny
źródło: UMWŁ