Miasto partnerskie Uniejowa zagrożone erupcją wulkanu!

Miasto partnerskie Uniejowa zagrożone erupcją wulkanu!
fot. fb/Grindavíkurbær – Góður Bær

W 2019 r. podczas Forum Inteligentnego Rozwoju Gmina Uniejów zyskała nowego partnera – położone w południowej części Islandii miasto Grindavik, które podobnie jak my, opiera swoją działalność na wykorzystaniu źródeł wody geotermalnej, m.in. do produkcji prądu. Dzisiaj nasze myśli i uwaga w sposób szczególny zwrócona jest w stronę naszych islandzkich partnerów.

W sobotę rano zdecydowano o ewakuacji liczącego ponad 3 tysiące ludzi Grindaviku z powodu zagrożenia wybuchem wulkanu Fagradalsfjall. Wulkaniczna magma przesunęła się pod skorupę ziemską i spowodowała podniesienie gruntu, deformację terenu, a także zwiększoną liczbę trzęsień ziemi. Wybuch wulkanu może wyrządzić potężne szkody.

Region w którym znajduje się miasto wprowadzony jest w stan nadzwyczajny. Zadecydowano również o zamknięciu islandzkiej atrakcji – słynnego geotermalnego kąpieliska Blue Lagoon.

Wulkan Fagradalsfjall był uśpiony przez niemal 800 lat. Przebudził się dopiero w 2021 roku i od tego czasu miały miejsce 3 niewielkie erupcje. Tym razem Islandczycy spodziewają się potężnego wybuchu. Erupcję lawy zapowiadają serie wstrząsów na półwyspie Reykjanes, których od końca października zanotowano aż 20.000!

Ewakuowani mieszkańcy miasta są już bezpieczni, ale jeśli jednak wulkan wybuchnie i popiół lub magma zniszczą miasto, będą potrzebowali wsparcia.

Burmistrz Uniejowa jest w kontakcie z burmistrzem Grindaviku – Fannarem Jonassonem. Jeżeli tylko wystąpi konieczność, uniejowski samorząd deklaruje wsparcie dla islandzkich partnerów.

W wywiadzie dla Radia Łódź Przewodniczący Rady Miejskiej w Uniejowie – Tomasz Wójcik mówi: Chcemy by mieli świadomość, że jeżeli jakakolwiek pomoc będzie potrzebna, będziemy pierwsi, którzy z nią wystąpimy, o czym wie burmistrz Grindavik.

źródło: UM Uniejów