Mażoretki rozwijają się na dodatkowych warsztatach

image2
fot. UM Uniejów

W październiku tancerki z zespołu Driady Uniejów rozpoczęły realizację aż trzech projektów, które umożliwiły im udział w dodatkowych warsztatach. Dziewczęta mają okazję rozwijać się między innymi w technice modernu i tańca klasycznego.

Dzięki dofinansowaniom tancerki z grup sportowych mogą poszerzać swoją wiedzę dotyczącą tańca i jeszcze intensywniej pracować nad techniką ruchu. Wszystko po to, by jak najlepiej zaprezentować się w nowym sezonie i mieć szansę na kolejne sukcesy na zawodach.

Dwa z grantów poświęcone są w stu procentach baletowi. W ramach bliźniaczych projektów, o jednakowych tytułach: „Passé i Plié – warsztaty baletowe dla mażoretek", do zespołu przyjeżdża p. Ewa Kowalska-Brodek, wieloletnia tancerka Teatru Wielkiego w Łodzi, pedagożka baletu, właścicielka Brodek Balet Studio. Dziewczęta podczas zajęć pracują m. in. nad prawidłowym ustawieniem stóp i rąk, techniką wykonywania obrotów, dbają też o rozciąganie.

Trzeci grant o tytule „Taniec – jedno słowo, wiele znaczeń" umożliwił zaproszenie trenerów pracujących na co dzień w innych zespołach. W ramach projektu w Driadach gościł Adam Pigłowski, utytułowany tancerz tańca sportowego, Natalia Wierzbicka wraz z asystentkami – Wiktorią Andrzejewską i Wiktorią Masternak (trenerka i tancerki znanego w świecie mażoretkowym zespołu Mażoretki Finezja Wschowa), a także Justyna Adamska-Puszcz i Aleksandra Cieślińska (trenerki zespołu Mażoretki Alizma Sierpc). Podczas każdych warsztatów starsze tancerki uczyły się mini-choreografii, które pomogły rozwinąć ich pamięć-ruchową i dały szansę spróbować swoich sił w innych stylach.

- Projekty sprawiają, że spędzamy na hali niesamowicie dużo czasu. W naszym rekordowym tygodniu wszystkie grupy mażoretkowe spędziły na sali w sumie 27 godzin. Do tego oczywiście dochodzi masa pracy w domu, którą każda mażoretka musi wykonywać, aby ciągle się rozwijać. Z mojej perspektywy jest też gros pracy organizacyjnej. Jako trener cieszę się jednak, że widać już pierwsze efekty dodatkowych godzin – mam nadzieję, że rezultaty naszej pracy zobaczy i doceni wkrótce także publiczność podczas występów w szczycie sezonu – mówi Oliwia Olczyk, trenerka zespołu.

Warsztaty są dodatkową aktywnością skierowaną przede wszystkim do grup sportowych, które przygotowują się do występów na zawodach. Suma dofinansowań trzech projektów to 12910 zł. Sto procent kwoty przeznaczone jest dla zewnętrznych trenerów, którzy przyjeżdżają gościnnie prowadzić warsztaty – wszystko po to, by dzieci mogły zrealizować jak najwięcej dodatkowych godzin z innymi specjalistami. Projekty realizowane są przez Stowarzyszenie Promocji Sportu Mażoretkowego „Driada", pod którym działa zespół. Dofinansowane są ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030. Granty uzyskały pozytywną ocenę formalną i merytoryczną w ramach konkursów „MINIGRANTY – NOWEFIO dla województwa łódzkiego" oraz „Młodzieżowe MINIGRANTY – NOWEFIO dla województwa łódzkiego" zorganizowanych przez Łódzki Akcelerator Obywatelski. Autorką i pomysłodawczynią wniosków jest trenerka zespołu, Oliwia Olczyk.

Źródło: UM Uniejów