wersja testowa serwisu

Łódzkie: Straż pożarna przełącza numer alarmowy 998. Jak dzwonić po pomoc?

Łódzkie: Straż pożarna przełącza numer alarmowy 998. Jak dzwonić po pomoc?
PSP w Brzezinach

Jak informuje Państwowa Straż Pożarna w dniach 1-8 września na terenie województwa łódzkiego rozpocznie się proces przełączania numeru alarmowego 998 do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Łodzi (CPR). Co to oznacza dla dzwoniących po pomoc? Spieszymy z wyjaśnieniem!

Jak podkreślają strażacy, numer alarmowy 998 będzie nadal działał, zmieni się natomiast miejsce odbioru zgłoszenia. Oznacza to, że dzwoniąc na numer alarmowy 998 zostaniemy połączeni z operatorem numerów alarmowych w CPR, który przyjmie zgłoszenie i przekaże je do właściwej jednostki organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej. 

- Dzięki temu, że informacja od razu trafi do operatora numeru alarmowego w CPR, możliwe będzie jednoczesne powiadomienie o zdarzeniu wszystkich właściwych służb, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Obsługa numeru alarmowego przez operatora numeru alarmowego w CPR pozwala, także wyeliminować zgłoszenia niezasadne lub fałszywe - informują strażacy.

Dyżurni operacyjni Państwowych Straży Pożarnych na terenie łódzkiego będą otrzymywali od operatorów z CPR tylko te zgłoszenia alarmowe, które rzeczywiście dotyczą zagrożenia życia, zdrowia, mienia, bezpieczeństwa czy środowiska. Kolejnym efektem przełączenia numeru alarmowego 998 do CPR będzie ujednolicenie sposobu obsługi zgłoszeń kierowanych na numery alarmowe, w tym zgłoszeń obcojęzycznych.

- Cała operacja związana z przełączeniem numeru alarmowego 998 do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Łodzi będzie identyczna, jak ta przeprowadzana w latach 2017-2018, związana z przełączaniem policyjnego numeru alarmowego 997 do CPR - dodają strażacy.

Poniżej harmonogram przełączania numerów alarmowych 998 obsługiwanych dotychczas przez komendy powiatowe/miejskie PSP do CPR.